Rakéta “siló” Ajkán a városközpontban

Színes programokkal várták az érdeklődőket a Múzeumok Éjszakáján,  június 24-én délután és este az ajkai Városi Múzeumban és a Templomdombon. Idén hatodik alkalommal tartották meg a programsorozatot, ezúttal Múzeum Kozmikus Éjszakája címmel. A délután folyamán az Úrkúti Csillagászati Klub egy többrészes programmal készült az érkező 100-150 vendég számára és az este is a csillagászat jegyében telt.

A rendezvény már délután öt órakor elkezdődött a Városi Múzeum és a könyvtár munkatársai segítségével, ahol nemcsak a gyermekek készíthettek izgalmas kézműves tárgyakat. Volt többek között röptethető űrsikló és gyöngy csillag is, amihez a múzeum vezetőjének édesapja, Angermayer József készítette el az alapot.

Akinek ez nem volt elég, az még csillag alakú hűtőmágnest is készíthetett. Ezzel párhuzamosan természetesen lehetőség nyílt a csillagászok eszközeinek kipróbálására is. Egészen alkonyatig Békési Zoltán távcsövével a Napon látható protuberanciákat, Veisz András műszerével pedig napfoltokat lehetett megfigyelni. Aki épp nem a távcső mögött állt, az ugyanezeket a jelenségeket tanulmányozhatta a  klub frissen elkészült és a rendezvényen felavatott napgömbjén. (Ezt Ivanics Ferenc, az Úrkúti Csillagászati Klub vezetője élő bejelentkezésünkbe be is mutatta a nézőknek.)

Az érdeklődők olyan ínyencségeket is megtekinthettek, mint egy 1969 darabból álló LEGO Saturn-5 hordozórakéta fokozataira szétszedve, külön a visszatérő egységgel és a holdkomppal – ami Ivanics Ferenc és felesége, Ivanics-Rieger Klaudia tulajdona, ők maguk rakták össze.

Ajka város soha el nem készült csillagvizsgálójának tervrajzával is megismerkedhettek az érdeklődők, amit több fotóval együtt a nemrég elhunyt amatőr csillagász, Járó Sándor (Sanyi bácsi) hagyományozott  az Úrkúti Csillagászati Klub-ra. A klub ezzel is szeretett volna emlékezni rá.

Az előadások hat óra után nem sokkal kezdődtek, ahol elsőnek a Csillagok háborúja és a csillagászat világáról Ivanics Ferenc beszélt. A Csillagok háborúja és a csillagászat világa egy olyan univerzumba kalauzolta el a hallgatóságot, amely az ismert űreposzt köti össze a természettudományokkal. Kicsik és nagyok egyaránt élvezték a humorban bővelkedő przentációt, rajongók érkeztek Pápáról, sőt, Kaposvárról is. Az egy órás előadásra alig fértek be a hallgatók a múzeum nagytermébe.

Ivanics-Rieger Klaudia a nagyvázsonyi meteorit kalandos történetét mutatta be a jelenlévőknek, ami lenyűgözte a hallgatóságot, ezt pedig sokan személyes köszönetnyilvánítással is kifejezték. A klub a nagyvázsonyi meteorit egy darabját is elhozta az érdeklődők számára, de az előadások előtt, alatt és után is bárki megtekinthette a meteoritgyűjteményt, impaktiteket, tektiteket, a méretarányos naprendszer-modellt és a krátermodellt is. Lehetőség volt sztereo és a digitális mikroszkóppal is vizsgálatokat végezni. Utóbbit mi is kipróbáltuk, hiszen a meteroitos előadás alatt olyan intenzíven hullott az erőműből a korom a városra, hogy pillanatok alatt a Bányászati Múzeumban érezhettünk magunkat. Egy ilyen koromszemcsét mikroszkóp alá helyezve élő adásban is bemutattunk a nézőinknek.

Az előadások után négy kis meteoritszilánk került kisorsolásra a klub által kiosztott totó helyes megfejtői között. A sorsolást követően Charles Simonyi ajkai kötődéséről is szó esett, unokatestvére, Huff Lajosné előadásában.

A nagy meleg ellenére sokan voltak kíváncsiak az előadásokra is, így a szervezők nem tervezett szüneteket is közbeiktattak, hogy a kis helyiség egy kicsit átszellőzhessen és a vendégek is felfrissülhessenek a bekészített hideg ásványvíztől. Az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar koncertjét eredetileg fél kilencre tervezték, de a kezdés a szünetek miatt egy  kicsit eltolódott.

A rendezvény alatt a vállalkozó kedvűek totókat és kvízeket tölthettek ki, amiben, ha elértek minimum tíz pontot ajándék járt.

Az este fénypontjai ezúttal mégsem a meteoritok voltak, hanem a vízrakéta-indítás, ami még világosban elkezdődött ugyan, de a műsor igazán napnyugtakor vált érdekessé, ugyanis az új  rakéták már világítottak is, Veisz Andrásnak és Békési  Zoltánnak köszönhetően.

Némi fennakadást okozott az a tény, hogy csak egyetlen indítóplatform állt a csillagászok rendelkezésére, ezért a gyerekek hosszú sorokba tömörülve várták, hogy kilőhessék a rakétákat, majd egymással versengve igyekeztek összeszedni őket.

Amíg a fiatalok rakétáztak, a távcsöveknél Békési Zoltán és Csánitz László ismertette meg a Jupiter bolygót, felhősávjaival, viharaival és holdjait az érdeklődőkkel. Az igazán kitartóak a Szaturnusz bolygó  gyűrűit is megtekinthették, valamint a Titánt is láthatták az este zárásaként. Az utolsó érdeklődők 23:30 után távoztak és mivel addigra a rakéták üzemanyaga is elfogyott, a társszervező csillagász klub tagjai is elégedetten és kicsit  fáradtan térhettek haza.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply