Rendek sem marad tavasz nélkül

Ajkarendekre is megérkezett a fehér gólyapár.

Elsőként április 9-én éjjel a hím gólya érkezett a tavalyi fészkükre a posta előtti villanyoszlop tetejére. Amit aztán gyors tatarozással igyekezett minél előbb rendbe rakni, hogy mire megérkezik a párja minden rendben legyen. A gólyák a fészküket évekig használják, mivel egy új fészek megépítése rengeteg energiát emésztene fel. Emiatt inkább minden évben kijavítják a korábbi fészkük hibáit.

Tavalyelőtt az E-ON  szakemberei távtartót raktak a villanyoszlopra, mert nem a kijelölt biztonságos helyre kezdték az építkezést, hanem közvetlenül a magasfeszültség fölé. A fészek építgetése a költés ideje alatt sem szünetel. A 0,8-1 méter átmérőjű fészket vastagabb, majd vékonyabb ágakból rakják, csészéjét gyepcsomóval, szénával, szalmával és különféle hulladékokkal bélelik. A fészekanyag gyűjtésében a hím az aktívabb. Az évenként tovább épülő fészek súlya a több száz kilogrammot is elérheti.

Idén a hím gólyának nem volt sok ideje csinosítgatni a közös otthont, mert a tojó két nap eltéréssel követte őt. A tavalyi évben három fiókát neveltek amiből csak kettő tudott kirepülni velük. Reméljük az idén szerencsésebbek lesznek.

Érdekesség, hogy a gólyaszülők felváltva kotlanak a tojásokon és mindketten táplálják a kikelt fiókákat. A kotlási idő 28-34 nap között változik. A fiókák kikeléskor 70-80 grammosak,  4 hetes korukban állnak fel a fészekben és 8-9 hetes korukban repülnek ki. A költés után a madarak augusztus második felében csapatokba verődnek. A vonulást a fiatalok kezdik meg, néhány tapasztalt madár vezetésével. Az öregek egy-két héttel később indulnak el Afrika felé. A kelet-európai gólyák a Boszporusznál hagyják el kontinensünket, Törökországon átvágva Izraelnél délre fordulnak, majd Afrikába érve a Nílus vonalát követik. Végcéljuk Dél-Afrika. A vonulás során a felszálló meleg légáramlatokat kihasználva vitorláznak, szinte alig repülnek aktívan. A fiatal gólyák amíg nem lesznek ivarérettek, addig Afrikában maradnak. Csak 3-5 éves korukban kezdenek el visszatérni Európába és költeni. A vonulás a gólyák számára nagy erő- és próbatételt jelent, de a rendekiek bíznak abban, hogy a tavaly kikelt kisgólyák visszatérnek egyszer majd szülőfalujukba.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply