Rendhagyó énekóra a Muzsikás együttessel (videóval)

Ajkára is eljutott a Muzsikás együttes „Rendhagyó énekórája” március 2-án, amelyre az iskolás gyerekeket várták a zenekar tagjai.

Ajkára is eljutott a Muzsikás együttes „Rendhagyó énekórája” március 2-án, amelyre az iskolás gyerekeket várták a zenekar tagjai.

Sőt, még óvodások is jelen voltak a négy ajkai énekóra egyikén. A szabadidőközpont színháztermében a Borsos Miklós Általános Iskola felső, majd alsó tagozata, aztán az ajkai középiskolák diákjai találkozhattak az ország egyik leghíresebb népzenei együttesével, végül pedig a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola összes tanulója vehetett részt a rendhagyó énekórán az iskola tornatermében.

Ajkára is eljutott a Muzsikás együttes „Rendhagyó énekórája” március 2-án, amelyre az iskolás gyerekeket várták a zenekar tagjai.A foglalkozások tulajdonképpen ismeretterjesztő Muzsikás koncertek a magyar népzenéről. A zenekar a világ nagy koncerttermeiben tartott Muzsikás műsoraiból mutat be egy-egy órányit a hazai tanuló ifjúságnak, teljesen ingyen, a legnagyobb hazai olajipari vállalat szponzorálásával. A „Rendhagyó énekórát” a tanítási idő egy órájában tartják, kicsöngetéstől, becsöngetésig, alkalmazkodva az iskola rendjéhez.

A zenészek pontosan azt a muzsikát ismertették meg a gyerekekkel, amit a magyar falu őrizett meg. Bemutatták a különféle tájegységek, táncok zenéjét, azt, hogy mit muzsikáltak a lakodalmakban, vagy éppen keresztelőkor. Előkerültek a hangszerek, úgy, hogy az a gyerekek figyelmét lekötötte. Mindegyik órán a korosztálynak megfelelően meséltek róluk és a népi szokásokról. Megszólalt a tambura, amin Petőfi öccse is játszott annak idején, aztán a gyimesi ütőgardon, ami egy cselló formájú ütős hangszer, a világon csak egyetlenegy helyen, a gyimesi magyaroknál található meg a hegedűt kísérő hangszerként. A mély hangú hosszúfurulyán 1500 éves dallamokat idéztek meg, a zenekar tagjai közösen énekeltek, csujogattak a fiatal közönséggel, ami nagy szó, hiszen a hagyományos énekórák általában nem nyújtanak olyan zenei élményt, mint egy élő zenekar. A programot több mint tíz évvel ezelőtt kezdte el az együttes, több mint négyszáz iskolába eljutottak.

Csaknem négy évtizedes működése során a Muzsikásnak sikerült elsőként elfogadtatnia a magyar népzenét, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust. 2008-ban megkapták a legrangosabb nemzetközi világzenei elismerést, a WOMEX-díjat, és az idehaza létező összes kitüntetést. Otthon vannak London, Párizs, Róma, Amszterdam és New York koncerttermeiben, de szívesen húzzák a talpalávalót itthon is. Sőt oda is elmennek muzsikálni, ahol a nemzetközi díj csak üresen koppanó szó, ahol nem a hírnév és az elismerés számít, hanem egyedül a küldetés: hogy úgy nőjön fel a magyar fiatalság, hogy a tiszta zene örömét, előnyeit a saját bőrén megtapasztalja. 42 év óta majdnem minden kedden táncházat tart az együttes gyermekek számára Budapesten.

– Az, ahogy egy álmos reggelen a hétköznapi unalomból felébred a közönség, kinyílnak és csillogni kezdenek a szemek, végül énekelnek, csujogatnak – ez olyan csodálatos folyamat, ami erőt ad mindannyiunknak – mondta Sipos Mihály.

A zenekar tagjai: Sipos Mihály (hegedű, citera, ének), Porteleki László (hegedű, koboz, tambura, ének), Éri Péter (brácsa, kontra, mandolin, furulyák, ének), Hamar Dániel (bőgő, gardon, dob, ének).

 


Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply