Segítség, vakond van a kertemben!

Fotó: Futó

A közelmúltban beszámoltunk a meztelencsigák kártételéről, de van még egy apró kis állatka, ami igencsak sok bosszúságot tud okozni. Ez nem más, mint a vakond. Sokunk gyerekkorának egyik kedvenc mesefigurája volt a kedves, kék kertésznadrágos Kisvakond, aki korán reggel megmosakszik, majd elindul új barátokat és kalandokat keresni. Mókás kis figura volt a mesében…

Sajnos a valóságban nem így van. A kertben megjelenő vakondok közel sem ilyen kedvesek és szeretetre méltóak. Nagyon bosszantó tud lenni, ha vakondtúrások csúfítják a kertet, a kemény munkával kialakított gyepet feltúrják, és az elültetett palántákat kifordítják, vagy tönkreteszik a gyökerét. A vakondok elűzése nem egyszerű feladat. De mindamellett, hogy sok bosszúságot okoznak a veteményesünkben, valójában fel is mérhetjük velük a talajunk káros földlakóinak számát. Hiszen nem gonoszságból vagy a bosszantásunk miatt csinálják ezeket a szép kis halmokat a kertünkbe. Élelmet keresnek. Elpusztítják a talajban élő és a növényeinket károsító cserebogár pajorokat, csigákat, lótücsköket, drótférgeket és százlábúakat. Megfogják és elfogyasztják a járatukba került házi egeret és mezei pockot.

A vakond kedvenc csemegéje a földigiliszta is, ami egy kertésznek az egyik leghasznosabb talajlakó, mert lazítja, forgatja a termőföldet. Így hiába fogyaszt el évi akár 30 kilogramm csigát és rovarlárvát, a napi, nem ritkán 20 halmocska nem teszi népszerűvé a földalatti munkást. Az ellene történő védekezést nehezíti, hogy védett, ezért elpusztítani nem, csak elkergetni szabad őket. Viccesen szokták mondani, hogy az a biztos ellene, hogy ha reggel kifigyeljük merre van friss túrás, kikapjuk onnét és átdobjuk a haragosunk földjére. De én nem tanácsolom ezt a módszert senkinek, inkább valami házi praktikát javasolnék.

Fotó: Futó

Bár ezek a kis állatok szinte vakok, rendkívül érzékeny viszont a szaglásuk. Jó megoldásnak tűnhet ha szaggal próbáljuk távol tartani őket. Ehhez jól használható a frissen összenyomott fokhagyma, vízzel hígítva, amit közvetlen a járatába kell beönteni. Sok olyan növény is van, aminek a szagát nem igazán kedveli. Az egyik ilyen a nagysárfű, ami állítólag nagyon hatékony vakondűző növény. Többféle magyar neve is van: kertisárfű, hasindító kutyatej és vakondfű. Ez egy 1-1,5 méter magasra növő, dekoratív dísznövény.

Az érzékeny állatok számára minden hangforrás, zaj elviselhetetlen, ezért néhány hangos szélfogó hasznos szolgálatot tehet a kertünkben. Beáshatunk a földbe palackokat, üvegeket úgy, hogy a palack nyaka kilátszódjon mert így a szélben ezek számukra elviselhetetlen fütyülő hangot adnak és előbb vagy utóbb új élőhely után néznek.

Annyi bizonyos, hogy a vakondok is egyéniségek, nem egyformák. Egyik az egyik, másik a másik módszerre reagál jobban. Ki kell kísérletezni a helynek legjobban megfelelő módszereket – mondta egyszer a vakondokkal kapcsolatban Bálint gazda. Tökéletes megoldás tehát, bármennyire is szeretnénk, nem létezik a problémára, mert ami az egyik helyen bevált, az nem biztos, hogy másutt is ugyanolyan hatékony lesz. Éppen azért, ha az egyik módszer nem válik be, ki kell próbálni a következőt. Vagy meg kell tanulni együtt élni a vakonddal.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply