Sűrű fekete füst gomolygott az ajkai tűzoltóság udvarán

Modellezett lakástüzet oltottak a tűzoltók az ajkai tűzoltólaktanya udvarán végrehajtott konténertüzes bemutatón. Mivel a tűzoltók rendszeresen gyakorolják azt, hogy a különböző éles helyzetekben hogyan kell beavatkozni, így június 24-én 25-én és 26-án a tűzoltóság mindhárom szolgálati csoportja elvégezte ezt a kötelező feladatot.

 

A konténert a tűzoltók hétköznapi használati tárgyakkal rendezték be oly módon, ahogy általában egy lakás nappalija látható. Különböző fa-műanyag és szövetanyagokból készült bútorok, lámpák, heverő, de egy PB gázpalack és növények is helyet kaptak a rögtönzött szobában, majd mindezt meggyújtották, vártak és figyeltek. Azt szemléltették, hogy a lángok milyen gyorsan csapnak fel, milyen gyorsan pusztítanak, hogyan terjednek és mekkora hőterhelést okoznak. A szakemberek a tűz viselkedésének vizsgálatához hőkamerát is használtak. Az adatok azt mutatták, hogy amikor nyitva volt a konténer ajtaja, akkor 400 C° feletti hőmérséklet volt az adott helyen. Zárt térben, amikor nem kapott levegőt a tűz, 700 C° fölötti hőmérsékletet is mértek, ami igen komoly hőterhelést jelent.

A lánglovagok mindhárom szolgálati csoportja hőálló ruhában, sisakban, oxigénpalackkal a hátukon, megfelelő módon végezték el az oltást. A gyakorlat során azt is vizsgálták, hogy az oltáshoz használt vízsugarakkal mennyi hőt tudtak csökkenteni, és bizony 100 C°-ot is „visszaesett” a hőmérséklet a vízcseppek hatására.

A valóságban is ezeket a körülményeket lehet tapasztalni a lakástüzek kapcsán, mondta el Csondor Henrietta tűzoltóhadnagy, a Veszprém Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Arra a kérdésre, hogy a lángok felfedezésétől számítva mennyi időnk van mi magunknak beavatkozni vagy segítséget hívni? A válasz ez volt: nagyon-nagyon kevés. Előfordult már, hogy egy családi ház, a tűz keletkezésétől számított 15 perc alatt teljesen kiégett!

Nem mindegy persze, hogy mikor vesszük észre a tüzet. Ha van füstérzékelőnk, akkor az már a kezdeti stádiumban jelzi tüzet, ilyenkor van még esetleg idő, hogy elkezdjük az oltást. Fontos tisztázni azt is, mi ég a házban és honnan kezdődött a tűz. Amikor elektromos tüzet kell oltani, fontos, hogy semmilyen körülmények között ne kezdjünk el vízzel oltani! Hasznos, ha van otthon porral oltó, vagy habbal oltó, akkor mi magunk is elkezdhetjük az oltást, ha viszont úgy látjuk, hogy nem tudunk megbirkózni a lángokkal, akkor azonnal meneküljünk és hívjuk a112-t!

NéNo

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply