Szívét kínálta, de csak a pénze kellett

Illusztráció

Angol nevű, a fotója alapján jól szituáltnak tűnő férfitől érkezik az ismerősnek jelölés a közösségi oldalon. Aki visszaigazolja, hogy ismerőse, hamarosan szerelmes üzeneteket kap. Ha ekkor sem törli, nem kell sokat várnia az első pénzkérő üzenetre sem. Már ajkai áldozata is van a köztudatban “szerelmes csalás” elnevezésű, a közösségi portálon terjedő átverésnek. A mozgásában korlátozott, nyugdíjas özvegyasszony nem csupán az élete munkájával összegyűjtött több, mint 2 millió forintját veszítette így el, hanem több százezer forint kölcsönt is vett fel, majd utalt át reménybeli élettársának.

Gyuris Mónika, az Ajkai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója elmondta, a csalási forma általában azonos történetre épül. A magát hamarosan nyugállományba vonuló, özvegy, magas rangú amerikai katonatisztnek kiadó férfi azt állítja, hogy beleszeretett az ismerősnek jelölt hölgybe, vele szeretné leélni az életét. Van pénze bőven, de átmenetileg nehéz helyzetbe került, ezért segítséget kér. Ha ekkor sem fog gyanút a beszélgetőpartner, már érkezik is a számlaszám, amire utalni kell. Az ajkai esetben két angol és egy francia számlaszám. Az elutalt pénz visszaszerzésére nagyon kicsi az esély.

A rendőr rámutatott, hogy ha ismeretlentől érkezik a felkérés, utasítsuk el. A csalók addig folytatják ezt a módszert, amíg van, aki hisz nekik és fizet. Utólag hiába a feljelentés, a pénznek már nyoma veszett. Az egyetlen hatásos módszer a megelőzés. Ne álljunk szóba az interneten idegenekkel, főleg akkor gyanakodjunk, ha meglepően váratlan, szokatlan, és indokolatlanul kedves a közeledésük. Ezek a csalók tipikusan gyenge nyelvhelyességgel, például a  Google fordító segítségével írnak nekünk, vagyis próbálnak írni az anyanyelvünkön, ebben az esetben magyarul.

A felkérés visszaigazolása előtt nézzük meg a profilját azon a felületen, amin kapcsolatba kerültünk, ellenőrizzük, hogy valóságosnak tűnik-e az. Fontos, hogy legyen legalább 250-300  barátja, az adatlapja pedig rendesen kitöltve, a lehető legtöbb adattal, személyes fotók. Az, hogy esetleg van néhány közös ismerősünk, nem jelent semmit, hiszen lehet, hogy ők sem voltak körültekintőek. Biztos jele annak, hogy csalóval van dolgunk, ha például elzárkózik a videóhívás elől. A fotókat könnyen ellenőrizhetjük a Google képkereső segítségével. Mentsük le a képeit, majd töltsük fel őket a képkeresőbe, ha nincs találat, az jót jelent, viszont ha pontosan ugyanazt a képet megtaláltuk máshol, más adatokkal, akkor baj van, hiszen a csaló egyszerűen lelopta, letöltötte valahonnan azt. A legfontosabb szempont pedig az, hogy legyünk körültekintőek, gyanakvóak. Miért akarna egy vadidegen, aki az anyanyelvünket sem ismeri, elkezdeni beszélgetni velünk? Ez nem reális, nincs könnyen magyarázható, logikus oka, ennek megfelelően gyanús.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply