Szociális munkásokkal a fejlődésért

A két korábbi zöld fórumot követően újabb partnerségi egyeztetést szervezett az önkormányzat. Ezúttal a belváros rehabilitációja volt a téma, amelyen a városrész közös képviselői, civilszervezetekkel és a helyi intézmények vezetőivel együtt beszélték át a lehetőségeket a megnyíló Európai Uniós pályázatokról, a Kristály-völgy Egyesülettel közösen.

gyj_szocialis varosrehab egyeztetes 8897

– Az Ajka Belváros I. elnevezésű akcióterületet van lehetőségünk fejleszteni, ugyanis a KSH 2011-es népszámlálási tömbösített adatai alapján Ajkán nem található szegregátum, vagy szegregációval veszélyeztetett terület. Így csak a 2007-2013-as időszakban elnyert szociális célú városrehabilitációs területen engedélyeznek újabb lehetőségeket a pályázat kiírói – fogalmazott Tóth Gergely, Ajka Város Önkormányzatának stratégiai és fejlesztési referense.

gyj_szocialis varosrehab egyeztetes 8925

Az önkormányzat szerint a mostani Európai Uniós pályázat keretében a néhány éve megvalósult infrastrukturális fejlesztésekhez a társadalmi hátrányok kompenzálását célzó szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs és közbiztonsági programokat kell fókuszba helyezni, amik elősegíthetik a területen élők közösségé szerveződését és erősíthetik a társadalmi együttműködést is. Cél: a helyi lakosság bevonása már a kezdetektől, akik nem csak a tervezésben, hanem a megvalósításban is szerepet vállalhatnak ezáltal.

– A pályázatban 80 millió forintnyi támogatás elnyerését célozzuk meg. Ezzel az összeggel már nagyban hozzájárulhatnánk az akcióterületen található nagyjából huszonöt társasház, ezerötszáz lakójának életminőség javításához, ugyanis sok hátrányos helyzetű vagy tartozást felhalmozó család és időskorú él a területen – fejtette ki Tóth Gergely.

gyj_szocialis varosrehab egyeztetes 8885

Az egyeztetésen elhangzott, hogy fejlődés csak szociális munkások és a polgárőrség bevonásával lehetséges, hiszen az említett két szerv az emberek biztonságát és egymás fele történő nyitását segítheti elő. Programok terén sportbajnokságokat, közös főzést, zenés mulatságokat, közösségi kertet, egészség- és mozgásnapokat, valamint tanácsadást és közlekedési versenyeket tudna elképzelni az önkormányzat illetve a közös képviselők, de a társasházakon belüli közösségi terek kialakításáról is szó esett.

A jelenlévők kiemelték, hogy csak abban az esetben lehet sikeres a pályázat, ha a területen élők számára személyessé teszik a programokat és fejlesztéseket. Ebben a kérdésben a közös képviselők szerepe kulcsfontosságú, hiszen ismerik a lakóközösségeket és az egyes családok esetleges problémáit is.

gyj_szocialis varosrehab egyeztetes 8928

– A közösségi programokhoz és szociális fejlesztésekhez szorosan kapcsolódnak a felzárkóztatási és esélyegyenlőségi célkitűzések is, amit a Kristály-völgy Egyesület tevékenységével szeretnénk a projekthez kapcsolni. Varga Andreát, a Kristály-völgy Egyesület elnökét is azért hívtuk meg az egyeztetésre, hogy egy komplexebb látásmóddal bővítse a jelenlévők ismereteit, többek között az EMESE program bemutatása által – mondta el Tóth Gergely.

– Az Esély-Munka-Életminőség program főleg nagycsaládosoknak, hátrányos helyzetű nőknek és megváltozott munkaképességűeknek nyújt segítséget a boldoguláshoz, akik az önellátáshoz szükséges termelést és tudást sajátíthatják el nálunk. Így egyrészt pénzt spórolnak, másrészt hasznos ismeretekkel gazdagodnak. Mivel a belvárosi részen is élnek hátrányos helyzetű családok, ezért fontos beszélni az ő integrációjukról, bevonásukról is. Segíteni szeretnénk nekik, amihez a pályázat részeként tudunk majd alternatívákat nyújtani – foglalta össze Varga Andrea a legfontosabbakat.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply