Szociográfia a színpadon

Ikonikus pillanat a darabból (Fotó: Györkös)

Géczi JánosLikó Marcell – Vad Fruttik: A bunkerrajzolózenés életkonstrukció című darabbal érkezett a Pannon Várszínház városunkba. Az előadást a művelődési központ színháztermében láthatta a nagyérdemű április 20-án, amely a hasonló című könyv színpadi változata.

A Pannon Egyetem hallgatói nyilván jól ismerik Géczi János József Attila-díjas költőt, írót, egyetemi docenst, akinek a neve többek között a hajnalig tartó éjszakai egyetemet juttatja eszükbe. Egy alkalommal Likó Marcell, a Vad Fruttik frontembere volt a vendégük. Így kezdődött az ismeretségük, ami közös munkával, majd barátsággal végződött.

A bunkerrajzoló előzményének nevezhetjük az író Vadnarancsok című könyvét, amely egy elmegyógyintézetben íródott. Az irodalmár álláspontja szerint a társadalom betegíti meg az embereket, ezért a beszélgetések során arra volt kíváncsi, hogy ki hogyan élte meg a vele történt eseményeket. Likó Marcell személyiségét azért találta különösen érdekesnek, mert annak ellenére, hogy többször volt mélyponton, végül ki tudott lépni belőle.

A színdarab nem Likó Marcell élete, hanem annak rekonstrukciója. A nyolcvanas években járunk egy lakótelepen – aki akkor volt gyerek, könnyen el tudja képzelni ezt a miliőt: fiúk-lányok csapatokban, a mai uniós elvárásoknak fittyet hányó játszótéri mászókák, erkélyről lekiabálás és pletykáló asszonyok a padokon. Sehol egy telefon vagy számítógép. Ám a valósághoz hozzátartozik egy alkoholista apa, egy sümegi pszichiátriát megjárt, nyugtatókon élő anya és ezeknek „velejárója”, a családon belüli erőszak. A magára hagyott, felnőttként kezelt gyerek képtelen mindezt feldolgozni, ami később drogos karrierhez vezet. De mindig van kiút a szörnyű szorongásból. Ha beszélünk róla, könnyebb lesz, de bátorság kell ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni a valósággal és főleg ki is tudjuk azt mondani.

A hasonló élethelyzetek ma sem ritkák, ezeknek hű ábrázolását láthattuk a színpadon. A színészek nagyon hitelesen mutatták be a nyers valóságot. Látható volt, hogy precizitás és kemény munka van mögötte, még az akrobatikus jeleneteket sem nélkülözte az előadás, ami a Vad Fruttik zenéjével még több élményt nyújtott. Nem könnyű darab, tele van szimbólumokkal. Leginkább azoknak ajánlom ezt a szociográfiát, akik elég nyitottak ahhoz, hogy megértsék a társadalmi problémákat.

Rendező: Vándorfi László. Szereplők – a teljesség igénye nélkül: Kékesi Gábor, Szelle Dávid, Szente Árpád Csaba, Pap Lívia, Keresztesi László, Krámer György.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply