Tájékoztatás a város gazdasági helyzetéről

Fotó: Györkös

A város gazdasági helyzetéről és pályázatokról tartott sajtótájékoztatót február 2-án Schwartz Béla, Ajka város polgármestere és Fenyvesi Zoltán országgyűlési képviselő a városházán.

– Bizonyára szokatlan, hogy közösen tartunk sajtótájékoztatót, de jelenleg járványhelyzet van, éppen ezért össze kell, hogy fogjunk, amit a város egysége követel meg – szólt bevezetőjében a polgármester, aki első pontként ismertette a város nehéz helyzetét, amelynek megoldásához a kormány és Fenyvesi Zoltán segítségét kérik.

– Tavaly szeptemberben bemutattam, hogy a város gazdasági szervezeteinek teljesítménye jelentősen visszaesett a korábbi évekhez képest, a 2020-ban befizetett vállalati adók összege 1,2 milliárd forinttal lett kevesebb a tervezettnél. Erre mi úgy reagáltunk, hogy közel ekkora kiadáscsökkentést határoztunk el a város 2020-as költségvetésében – fogalmazta meg Schwartz Béla.

A különböző egyesületek támogatását is a felére, vagy még annál is kevesebbre csökkentették, és 10 százalékos létszámcsökkentést is elhatároztak, amelynek a végrehajtása megkezdődött. A folyamatban levő beruházásokra biztosították a forrásokat, ellenben újakat 2020. második felében már nem indítottak.

Magyarország Kormánya tavaly december 22-én a 639/2020-as rendeletében a 4 milliárd forint nettó árbevétel alatti gazdasági társaságok iparűzési adófizetési kötelezettségét 1 százalékban állapította meg. Ez Ajka városának 320 millió forint veszteséget jelent,  amely rendkívüli terhet jelent az önkormányzatnak. Az iparűzési adón kívül a kormány által elrendelt egyéb megszorítások, mint például a parkolási díjbevétel megszüntetése, a gépjárműadóból származó bevétel elvonása, valamint az előbb említett 320 millió forintos tétellel együtt 780 millió forint kiesés keletkezett. Összességében tehát több mint 2 milliárd forinttal kevesebbel számolhatnak a 2021-es költségvetés összeállítása során.

– A fenti problémák miatt Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordultam segítségért. Fenyvesi Zoltán képviselőt tájékoztattam a fejleményekről, akinek a közvetítésével a kancelláriaminiszterhez irányítottak bennünket. Megfogalmaztunk egy levelet Gulyás Gergely miniszternek, amelyet Fenyvesi Zoltán képviselő úr és jómagam írunk alá – mondta a polgármester.

Fenyvesi Zoltán kijelentette, hogy egy éve világjárvány tombol, amely hatását mindannyian érezzük. Ez a rendkívüli helyzet mindenkitől – családoktól, vállalkozásoktól, civil szervezetektől, önkormányzatoktól, kormánytól – lemondást követel. A kormányzat igyekszik ennek negatív hatásait csökkenteni, munkahelymegtartó, vállalkozást ösztönző támogatással, a családtámogatás kiszélesítésével. A 25 ezer lakosnál kisebb települések a kompenzációt két részletben kapják június majd október hónapban, a nagyobb városok pedig egyeztetés alapján. A polgármester kérte, hogy a város minél nagyobb arányban részesüljön abból. Dr. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter kérése az volt, hogy a kérelmet mindketten írják alá és küldjék el neki.

– Számomra természetes, hogy segítek, hiszen én is itt élek, az elmúlt 2,5 év alatt szinte negyedévente történtek egyeztetések -szólt Fenyvesi Zoltán, aki jelezte, hogy a városba az elmúlt időszakban 5 milliárd forint érkezett. Az ipari park infrastruktúra fejlesztésre 900 millió forint, a Bródy Imre Gimnázium épületének felújítására 300 millió forint támogatás érkezett, de volt forrás a Fekete iskola felújítására, a Széki-tavi Horgászegyesület által elképzelt beruházásokra, a tósoki katolikus iskola fejlesztésére (350 millió forint), a bölcsőde felújítására (175 millió forint), a kórházba is érkeztek eszközök. A CLLD pályázaton a civilek is forráshoz jutottak. A város kétszer vett fel hitelt, 2019-ben 950 millió forintot út, járda és közintézmények felújítására, majd 2020-ban 825 millió forintot.

A képviselő felhívta a közvélemény formálók, képviselők, intézményvezetők, civilek és a sajtó munkatársainak figyelmét arra, hogy ne tegyenek olyant, amivel a tárgyalásokon rontják a polgármester pozícióit. Hangsúlyozta: “Most az a fontos, hogy segítsük egymást és minél több forrás érkezzen Ajkára.”

A tájékoztató második témaköreként a polgármester elmondta, hogy a Veszprém Megyei Önkormányzat a Versenyképes Magyarország Operatív Program előkészítéseként a megye fejlesztési koncepciójának és a hozzá kapcsolódó stratégia és operatív programban fenntartható városfejlesztési intézkedése keretében Veszprém és Pápa városát tervezi kiemelni.

A településfejlesztési program keretében a kiemelt városok külön elkülönített forrásokat kapnának. A megye és minden város érdeke, hogy a 2021-2027-es tervezési időszakban ne csak egyedi projektelemekre lehessen pályázni, hanem integrált városfejlesztési programokat lehessen megvalósítani. Ennek megfelelően javasolta, hogy Veszprém mellett Ajka, Balatonfüred, Pápa, Tapolca és Várpalota is kerüljön be a fenntartható városfejlesztési intézkedésbe.

Fenyvesi Zoltán válaszában megfogalmazta, hogy megkapta a módosító javaslatokat, csütörtökön találkozik Polgárdy Imrével, a megyei közgyűlés elnökével, akivel tárgyal arról is.

Schwartz Béla reményét fejezte ki, hogy ezen a téren is eredményes lesz a közös munka.

Újságírói kérdésre, hogy Navracsics Tibor, az Észak-dunántúli gazdaságfejlesztési régió kormánybiztosát, aki nemrég Ajkán járt, tájékoztatták-e ezekről a tervekről, és ő részt vesz-e a koncepció kidolgozásában, válaszában a polgármester elmondta, hogy Navracsics Tibort tájékoztatták az elképzelésről, javasolták, ne ilyen formában történjen a kiemelés, mert az az említett két város lakóin kívül a többiek érdekeivel ellentétes, ezt nem helyeslik. A kiemeltek külön forrást kapnának, a többiek a maradékból részesülnének.

Újabb újságírói kérdésre Schwartz Béla hozzátette, hogy a  város a közlekedési hálózat és a csapadékvíz-elvezetés megoldására szeretne forrást kérni, a Torna-patak átépítésére, belső elkerülő útra, amely összefügg a 8-as főút tervezett kapacitásbővítésével.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply