Tájékoztatás vagy kötelezettség?

Illusztráció

A város önkormányzata rendeletet fogadott el még 2015-ben arra vonatkozólag, hogy a településkép javítása érdekében helyrehozatali, illetve felújítási kötelezettséget írhat elő a városképet rontó, illetve a rossz állapotú építmények esetén. A közelmúltban számos ingatlantulajdonos kapott levelet a főépítészről erre vonatkozólag. Utánajártunk, mit foglal magában a dokumentum és mi a teendője a címzetteknek.

gyj_hornyak attila a 7 embere 2479
Hornyák Attila főépítész

Ajka komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a köztereket és a lakosság tulajdonában álló épületek környezetének minőségét is javítsa, amit az építészeti örökség helyi védelméről szóló 12|2015. (III.30) számú rendelet és a 11|2015. (III.30) önkormányzati rendelet elfogadásával kíván fenntartani és szabályozni. E rendeletek értelmében a településképet rontó épületek tulajdonosai kötelezhetők a leromlott állapotú létesítmények felújítására, korszerűvé tételére, vagy helyreállítására.

Hornyák Attila, a város főépítésze lapunk kérdésére elmondta, hogy a településképi kötelezési eljárás lefolytatása előtt tájékoztatást és felhívást küld az érintetteknek a hivatal. Ezeket a felhívásokat kapták meg a közelmúltban az ingatlantulajdonosok, amelyekben lényegében az elvégzendő munkák listája olvasható az adott építményre vonatkozóan. A hivatalos levelek célja elsősorban a figyelemfelhívás és a kommunikáció elindítása a felek között, ugyanis korábban „szép szóval” nem mutatkozott hajlandóság az együttműködésre a váci utcai üzlettulajdonosokkal.

A főépítész leszögezte, hogy a most kiküldött levelek még csak tájékoztató jellegűek, de amennyiben a tulajdonosok 30 napon belül nem nyújtanak be nyomtatványt az elképzeléseikről, az elvégzendő munkákat illetően és legkésőbb 2016. október 31-ig nem állnak neki jóváhagyást követően a feladatoknak, akkor a polgármesternek lehetősége van kötelezni a tulajdonosokat a rendbetételre.

– Az önkormányzat felelőssége, hogy szervezze és irányítsa a településen megvalósítani kívánt fejlesztéseket. A cél az, hogy élhetővé váljanak közterületi szinten is a város különböző területei. A mostani tervek alapján az Alkotmány utca, a Vasútállomás és a piac környékének rendbetétele került fókuszpontba, ugyanis közel annyian látogatják ezt a részt, mint az Agóra környékét. A tulajdonosoknak is érdeke a szebb környezet, ezért jeleztük feléjük, hogy mit kellene változtatniuk az ingatlanjaikon, hogy összességében a fejlesztések egy megújult utcaképet eredményezzenek – számolt be kollégánknak Hornyák Attila főépítész, aki szerint vannak olyan építmények, ahol csupán apró változtatásokra (például festés) van szükség, máshol viszont akár tetőszerkezet felújítással, nyílászárócserével, akadálymentesítéssel vagy az épület teljes körű felújításával is számolnia kell a tulajdonosoknak.

Ez egy többlépcsős folyamat a város korszerűvé tételére. Második körben a városközpont, a sávház, a busz-pályaudvar és a közelben található üzletházak tulajdonosai kaphatnak a mostanihoz hasonló leveleket, amivel párhuzamosan elkezdődik a Hild park felújítása és a Posta melletti zöldterületek újragondolása is.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply