TANÍTANÉK Ambivalens napkezdés Ajka iskoláiban

A Tanítanék mozgalom március 30-án reggel nyolc órától hirdette meg a polgári engedetlenséggel egybekötött egy órás figyelmeztető sztrájkot. Városunkban az iskolák többsége a kezdeményezés mellé állt.

A központi békés tüntetést az Ajkai Szakképző Iskola Általános Iskola és Kollégium Bánki Donát épületegységének udvarára szervezték meg, ahol tanárok, diákok, nyugdíjas pedagógusok és civilek gyűltek össze a kezdésre kockás ingben, sálban, kitűzővel, esernyőkkel.

gyj_tanarsztrajk 0043
Gyülekező

A háttérből halk, szomorú zene szólt, utalva az oktatás jelenlegi gyászos helyzetére. Az intézmény igazgatója, Nagy Zoltán, lapunk kérdésére elmondta, hogy az egy órás kezdeményezésben az iskola oktatóinak 85-90 százaléka vett részt. Senkit sem köteleztek a csatlakozásra, ez mindenkinek a saját döntése volt. Azok a tanárok, akik nem éltek a sztrájk lehetőségével, felügyeletet biztosítottak az épületben maradó diákoknak. Sok tanuló azonban inkább az épület előtti friss levegőt választotta, csatlakozva tanáraikhoz.

gyj_tanarsztrajk 0007

Az udvaron jelentős tömeg gyűlt össze, az igazgató szerint azért, mert sokan érintettek ebben a kérdésben. Kiemelte, hogy ebben az egy órában nem azt csinálták, amit egy „normális” tanítási napon kellett volna. Péntek Zoltán tanár rövid beszédet intézett a jelenlévőkhöz, kifejtve, hogy a pedagógusok követelései egészen biztosan nem a bérekről szólnak. Sok minden másról igen, de arról pont nem. Utalt arra is, hogy a KLIK megszüntetése csak eszköz a kedélyek lecsillapítására, de helyette garantáltan érkezik majd egy új betűszó, ami közel azonos funkcióval bír majd. Felszólalása utána a Tanítanék Mozgalom 12 pontját olvasták fel a jelenlévők. A tömeg átölelte az épületet, arccal az iskola felé fordulva utasították el a központosított eszméket. A rendezvény csendes térkőszínezéssel és a jelképek felrajzolásával, majd hangos tapssal ért véget.

gyj_tanarsztrajk 0091
A Bródysok a városban tartották meg a reggeli órát – visszafele az iskolába

A Bródy Imre Gimnázium udvarán egyetlen ember sem volt kint. Megkérdeztük Mihályfi László igazgatót, hogy mi történik az intézményben. Elmondta, hogy a tantestületnek körülbelül a fele vállalt szolidaritást a mozgalommal. Ezek a pedagógusok az iskolán kívül, a városban tartottak tanórákat a diákoknak, akik ezeken megismerték az ajkai köztéri alkotásokat és szobrokat, így nagyjából az iskola teljes létszámának fele volt az épületen kívül az első órában. Mihályfi László leszögezte, hogy polgári engedetlenséget nem tapasztalt.

Lapunk munkatársai is összefutottak a bródys diákokkal és oktatókkal, akik hosszú, tömött sorban sétáltak vissza a gimnázium felé. Ötletes megoldás volt és látványos.

Egy másik csapat is sétált kockás esernyőkkel, kitűzőkkel, ők a Fekete István –Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium Fürst Sándor utcai épülete felé tartottak háromnegyed kilenc tájban. Több jelenlegi és egykori oktatót is láttak kollégáink az elnyúló sorban, így feltehetőleg a vörösmartys tanárok egy része szintén kiállt a felhívás mellett. A gimnázium igazgatóhelyettesét, Riederné Fenyvesi Bernadettet kerestük telefonon, de nem nyilatkozott a kérdésről…

gyj_tanarsztrajk 0062
Tanárok egy csoportja

A Fekete István –Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium József Attila utcai épületében minden úgy ment, mint egy normál hétköznapon. Nem tiltakozott senki – erről tájékoztatta lapunkat Simonné Kósa Zsuzsa igazgatóhelyettes.

Az iskola padragkúti épületében viszont a tanárok 80%-a csatlakozott a megmozduláshoz. Az első tanórájukon oktatás helyett díszcserjéket ültettek az iskolaudvarra – tudtuk meg az egyik résztvevőtől.

A Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban sem tapasztaltak a megszokottól eltérő magatartást a reggeli órában Nem volt munkabeszüntetés vagy polgári engedetlenség – nyilatkozta kérdésünkre Topor Lajos igazgatóhelyettes.

gyj_tanarsztrajk 0132
Iskola-ölelés

A Borsos Miklós Általános Iskola Kossuth téri központi épülete előtt néptelenek voltak a járdák. Ódor Erzsébet igazgató telefonos érdeklődésünkre annyit mondott, hogy őt egyetlen tanáruk sem tájékoztatta arról, hogy csatlakozni kíván a munkabeszüntetési felhíváshoz.

A Bercsényi iskolában éppen az ellenkezője történt: valamennyi tanár csatlakozott a Tanítanék mozgalomhoz, sőt tanítványaik is melléjük álltak és szinte az összes tanuló kivonult az iskola elé. Mindössze tizenkét nebuló döntött úgy, hogy nem akar fázni a szabadban és inkább a meleg teremben marad.

gyj_tanarsztrajk 0174
Színes kockák és jelképek az épület előtti aszfalton

Az ajkarendeki Laschober Mária iskolában a tanárok 70%-a döntött úgy, hogy eleget tesz a munkabeszüntetési felhívásnak, ők kockás ingben kimentek az épület elé. A maradék három pedagógus és két asszisztens felügyelete mellett ezalatt a gyerekek udvari játékokon vettek részt.

Rieder András, a tósoki katolikus iskola vezetője kérdésünkre annyit mondott, hogy ők eddig is tanítottak és ezután is a tanítással kívánnak foglalkozni.

F.P.T. – Sz.R.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply