Településrészek randevúja az Agorán-Videóval

Ajkai randevú elnevezésű rendezvényen mutatkoztak be a városrészek civil szervezetei augusztus 21-én és 22-én a város főterén. A bódéi, a csékúti, a csingeri, a gyepesi, a padragi, a rendeki, a tósoki és a beréndi civil szervezetek tagjai műsorral, a településrészre jellemző tárgyak kiállításával és finom ételekkel várták az érdeklődőket. A programra mindkét délutánon megtelt érdeklődőkkel a tágas tér. A megkérdezett civil szervezetek tagjai mindannyian kiváló ötletnek tartották a programot, és reményüket fejezték ki, hogy lesz folytatás.

Padragkútat a Jó szerencsét nyugdíjas klub képviselte, amelynek tagjai az egykori falusi tollfosztások hangulatát elevenítették fel a Szabó Jenőné által betanított darabban. A szombati programra a nyugdíjasok 23 fővel érkeztek. Mohos Imréné és Keszler Zoltánné rétest sütött, és a többiek is készültek édességgel. Mohos Imréné hasznosnak értékeli a találkozót, és örül, hogy jó kapcsolatot alakítottak ki mentoraikkal, a Pannon Várszínház művészeivel.

 

Lecsós túrós csuszával, másnap rétessel kínálták a bódéi városrész faházánál a Nosztalgia Nyugdíjas Klub tagjai a résztvevőket. A ház elő hosszú sor kígyózott. Az első napra a nyugdíjas hölgyek 400 adag ételt készítettek. Alig egy órán belül minden elfogyott. Bódé a gyümölcstermesztésről volt ismert,

A klub tagja, Németh Anna kérdésünkre elmondta, örömmel vesznek részt a városi programokon. Jó ötletnek tartják, hogy a városrészek a hosszú hétvégén lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. A zsúfolásig megtelt tér azt jelzi, az ajkaiak kíváncsiak az értékeikre, a múltjukra. A bemutatkozó egyesületek már a készülődéskor odamentek egymáshoz, beszélgettek. A civilek között is elindult egy barátkozás, amely hosszú távú együttműködés alapja lehet.

A Csingervölgyért Egyesület tagjai az egykori bányászok számára kellemes emlékeket ébresztő hely,  Anna néni kocsmája hangulatát idézték fel a faház berendezésével. Gerencsér Hilda, az egyesület elnöke kérdésünkre elmondta, hogy Máhl Jánosné, vagy ahogy az idősebbek még emlékeznek rá, Anna néni kocsmájában szívesen pihentek meg egy pohár bor mellett a munkából hazafelé tartó bányászok az 1940-és, 1950-es és az 1960-as években. A munka után, a sokszor több kilométeres út előtt beszélgettek egy kicsit. A faház elé a hagyományőrzők bányászruhába öltöztetett bábut tettek. Bent a bányászlakások egykori berendezési tárgyait mutatták be, amelyet a tagok gyűjtöttek össze saját padlásukról vagy az idős csingeriektől. Az egyesület tagjai újságpapírba csomagolt zsíros kenyérrel és szalonnával kínálták a hozzájuk betérőket, a bányászok ugyanis ezeket vitték magukkal a munkahelyükre.

Az Ajkarendekért Egyesület azt mutatta be, a lakók hogyan ápolják a nemzetiségi hagyományokat. A műsorukban a Német Nemzetiségi Dalkör közreműködésével egy lakodalmas szerepelt, a kikérő és az ételkínáló. A tagok lakodalmas süteménnyel, kaláccsal vendégelték meg az érdeklődőket. A felnőttek fröccsöt, a gyerekek málna és citromszörpöt ittak. A faház mellett az egykori kézi aratáshoz szükséges szerszámokat mutatták be. Rainiss Andreától megtudtuk, a szereplésre, a főzésre és s kínálásra örömmel vállalkoztak a tagok. Sokan dolgoztak azért, hogy minden jól sikerüljön. A rendekiek jó ötletnek tartják a városrészek bemutatkozását és remélik, máskor is lesz erre alkalom. A közös élmények összekovácsolják a lakókat.

A bakonygyepesi Áment Márton kérdésünkre elmondta, hogy a műsorukban Ajka 800 éves fennállása tiszteletére szervezett rendezvényen bemutatott darab egy részletét adták elő. A szereplők örömmel fogadták a felkérést. Hetek óta próbáltak. Az összetartó gyepesi közösség tagjait az újabb bemutatkozási lehetőség, az Ajkai Randevúra készülődés még közelebb hozta egymáshoz. A csaknem harminc fős szereplő csapat tagjai mellett érkeztek, akik a vendéglátást, a faház berendezését vállalták. Akik nem szerepelnek, ők is eljöttek, hogy megnézzék a műsort, jól érezzék magukat, legyen egy kellemes délutánjuk.

Bakonyi dalokból összeállított műsort mutatott be a tósokberéndi közösség. A programot a 800 éves rendezvénysorozatban már láthatta a közönség. Horváth Magda elmondta, a tervezés, a próbák, a készülődés, a várakozás még közelebb hozta egymáshoz az összetartó közösségeket. A csapat tagjai Szent István királyhoz kapcsolódó totót is összeállítottak. A településrész kötődik a királyhoz, ugyanis a templomuk búcsúja Szent István napján van, valamint iskolájuk is az ő nevét vette fel.

A szőlőről, a borról és a közösségi életről szólt a Csékúti Baráti Kör kiállítása. Varga Györgytől megtudtuk, hogy az egyesületet nyolcan alapították, de a rendezvényeikre akár több százan is ellátogatnak. Az egykori csékútiak is érdeklődnek, visszajárnak. A hétvégi programon harminc fővel vesznek részt. Örülnek, hogy sok érdeklődőt köszönthetnek  a faháznál, a céljuk ugyanis, hogy népszerűsítsék a hegyet, az onnan származó borokat.

20150821_183313

A A kocsmáros Anna néni szerepében Szabó-Pál Antalné

Fotó Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply