Torna-patak revitalizáció – Egyeztetés a terület tulajdonosaival

A Torna-patak mentén tervezett munkákkal kapcsolatban hívta egyeztetésre az önkormányzat a patak melletti területek tulajdonosait október 24-én a Városházára.

Schwartz Béla polgármester elmondta, hogy a Torna-patak óriási projekt, ő már az 1980-as években foglalkozott vele, ha sikerül a patak revitalizációja, elmondhatják, hogy fél évszázad után végre siker koronázta a munkát.

Az önkormányzat a 2014-ben lezajlott árvízet követően új tervet dolgoztatott ki a belvárosi Csingeri úti hídtól, vagy ahogy ismerik, a függönyöstől, a Nagy László Városi Művelődési Központig tartó részre.

A megvalósítás érdekében felvette a város a kapcsolatot az illetékes minisztériummal. Az együtt-gondolkodás keretében a tervezési terület kibővíttetésre került. Ma a tervezéssel a Torna-patak közel 3,1 kilométer hosszban érintett, egészen a Szekér tanyáig. A fejlesztés mintául szolgálhat a többi településnek, hiszen a feladat kettős, egyrészt az árvízbiztonság, másrészt a klímaváltozás miatti víz, csapadékvíz-gazdálkodás szemléletét szükséges elterjeszteni és használni alapelvként.

A mederben a meglévő a betonburkolat helyett természetesebb állapotú medret kértek, figyelembe véve a növény és állatvilágot.

A hatalmas program több évet vesz majd igénybe. Az új beruházás költsége is többszöröse az eredetileg tervezett 1 milliárdnak, jelenleg 5 milliárd forint körüli az összeg. A patak nem mindenütt ott folyik, ahol a földhivatali nyilvántartás szerint folynia kellene. A patak vándorol, hol egyik, hol másik partja mentén mozog és mélyül. A város megszerezte az Ilona malom tulajdonjogát, az egyetlen malomét, amely Ajkán egykor működő kilencből megmaradt, és fontos szerepet szán neki a projektben. A patak mentén sok tulajdonos, vagy jogokkal rendelkező szervezet, magánszemély van.

A város nem tulajdonszerzést szeretne a területen, hanem a jogokat és hozzájárulásokat. Az szükséges ugyanis ahhoz, hogy a projekt tovább folytatódhasson.

A polgármester hozzátette, az ajkai járás az ország 39. legélhetőbb járása a 174-ből az MBH index szerint. Ez kiváló eredmény, rendkívül élhető lett Ajka. A polgármester köszönetet mondott mindenkinek, aki ehhez valamely téren hozzájárult. Ezt soha nem lehet befejezni, egyre jobb helyezést kell elérni.

Tóth Gergely, az önkormányzat stratégiai és fejlesztési referense hozzátette, hogy a tervezett beruházás hossza 500 méter volt, amely a revitalizációs terv szerint már 3500 méter. A 2014-es és 2018-as években a klímaváltozás megmutatta, hogy a patak ki is tud önteni. A tervek kettős funkcióra készülnek, fontos az árvízvédelem és a víz visszatartása is.

-Ha vissza tudjuk tartani a lehulló esővizeket, melyek egyre ritkábbak, de egyre hevesebben érkeznek, a nyári melegben is élvezhetőbb lesz a város. Az elmúlt 10-15 évben mindenki lebetonozta a tereket, ami tovább nem működik. Kaptunk lehetőséget, hogy olyant tervezzünk, ami minta lehet más településeknek is. A projekt egyes elemeire, mint a belvárosi és a Béke utcai hidakra elnyert támogatása van a városnak.

Koszorú Lajos, a Város-Teampannon Kft. ügyvezetője hozzátette, a projektben számos tervezővel, szakemberrel dolgoznak együtt. Az anyag hamarosan elérhetővé válik az önkormányzat honlapján. A projekttel érintett területen a tulajdonosokkal megtörténik a kapcsolatfelvétel. A projektet a minisztérium kiemeltként kezeli. A szakember hangsúlyozta az együttműködés fontosságát, ugyanis csak így tudunk célt érni. Ajka körül van véve hegyekkel, erdőkkel, van a területén patak, ami óriási gazdagság és életminőség javító tényező.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply