Történelmi emlékhelyeken jártak a hagyományőrzők

Két napos országjáráson vettek részt a  Csingervölgyért Egyesület tagjai, valamint  a városban élő nyugdíjasok. A bányász hagyományőrzők minden évben kirándulnak, az ország történelmi emlékhelyeit vagy az egykori bányásztelepüléseket keresik fel. Az idén Pécs és környéke volt az úti cél.

Kisvasúttal járták be Pécs belvárosának nevezetességeit a kirándulók

A hajnali indulást követően június 23-án, pénteken az első állomás a siklósi vár volt. A csapat tagjai megtekintették az erődítmény falait, elolvasták a tájékoztatót, majd indultak Máriagyüdre. Az idegenvezető beszélt a határon túl is ismert kegyhely történetéről, majd felkeresték a látogatóközpontot, képeslapot vásároltak. A gyönyörűen felújított máriagyüdi kegyhely  a Zsolnay porcelánból készült stációképekkel szép élmény marad a látogatóknak.

Mohácson a nemzeti emlékparkban az idegenvezető hosszasan beszélt a tragédia  okairól, következményeiről, a hatalmas emberáldozatról és elmondta, hogy a fából készült alakok mit jelképeznek. Az idős  tárlatvezető elkötelezettséggel beszélt, érzelemmel teli vezetése mindenkit meghatott.  Személyes azonosulása a nemzeti problémákkal, a feltáratlan múlttal minden  emléknél érezhető volt. Munkáját elismerő szavakkal és nagy tapssal köszönte meg a csapat. A gondozott, virágos emlékhely a nemzeti sírkert része.

A napba egy pincelátogatás és borkóstolás is belefért. A Gere pincészetben háromféle bort kóstoltak és érdeklődéssel hallgatták a borászat kialakulásának a történetét.  A szállás Pécsváradon a várban, gyönyörű környezetben volt. A település aznap tartotta a múzeumok éjszakáját, a programba a csingeriek is bekapcsolódtak. Mindenki megnézte a kiállításokat, eltöltött egy kis időt az eredeti állapotban fennmaradt kápolnában, majd megnézték az esti fényfestést, néhányan levendulát is szedtek a kertben. Másnap Pécs városával ismerkedtek. A kisvonattal egy órán keresztül járták a belváros nevezetességeit, miközben felvételről hallgatták az idegenvezetést. A Zsolnay negyedben értékes porcelánokat láttak, hallottak a család történetéről, a manufaktúra kezdeti éveiről, a fejlődéséről. A Zsolnay családnak ma is számos leszármazottja él a világban. Egy idősebb leszármazott, Zsófia fogja össze a családot. A kirándulók egy marcali fagyizással és fürdőzéssel zárták a két napos együttlétet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply