Tudomány a múltban, a jövőben

Nagy sikerrel zajlott a Kutatók éjszakája programsorozat szeptember 29-én és 30-án. A Bányászati Múzeumban továbbra is népszerű a fejlámpás tárlatvezetés, amelyre kisgyermekes családok is nagy számban látogattak el.

Pénteken délután a múltba tértek vissza, dr. Szunyogh Gábor tartott szemléltető eszközökkel bemutatót a bányában egykor használt szállítóeszköz, a kas működéséről. A személyeket a föld mélyére lejuttató eszköz fel- és lemozgatásához használt berendezés működési elvét szemléltette és a veszélyes helyekről, ahova ember nem mehetett be, a szenet kijuttatott saraboló vitla működését sajátkészítésű eszközzel mutatta be, majd megengedte a gyerekeknek, hogy kipróbálják azt. A vidám játék közben sok újat tanultak. A szakember ígérte, hogy a következő alkalomra újabb érdekességekkel érkezik. Gulyás Péter, a múzeum munkatársa, geológus, UV lámpa fényénél mutatott be különféle ásványokat. Azt követően a különböző korokban előkerült leleteket nézték meg az érdeklődők. Közben besötétedett, Horváth Károly nyugalmazott bányamérnök vezetésével kezdődött a fejlámpás tárlatvezetés. Útközben egy régi híradó adását is megnézték, amely a csingervölgyi vájáriskolások életről szólt. Majd jött a meglepetés. Bányász szendvicset kellett készíteniük. A csapat felnőtt tagjai közösen megfejtették, hogy három szelet kenyér, közte zsír és hagyma volt az, újságpapírba csomagolva. A jelentkezők hozzáláttak az elkészítéséhez, majd mindenkit megkínáltak. A tárlatvezetésen képet kaptak arról, hogyan élték és dolgoztak a nehéz és veszélyes szakma művelői.

Szombaton a Városi Múzeumban a jelen és a jövő elevenedett meg. A Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai az Űrbatyu-ll küldetésről tartottak előadást. A Várpalotáról 2020. augusztus 20-án indított magaslégköri ballonban többek között nagy felbontású, 360 fokos képalkotásra képes kamerák, gps és nyomkövető rendszer kapott helyet. A műszer több, mint 30 ezer méter magasra emelkedett, ahol a ballon már a légnyomás különbségtől annyira kitágult, hogy eldurrant. Az Űrbatyu, a nikecell doboz visszatért a földre, az egyesület tagjai megtalálták, a műszerek által rögzített adatokat kinyerték, feldolgozták, és a tudományágak népszerűsítve számos helyen bemutatták. A virtuális valóság szemüvegen átélhették az érdeklődők az űrutazás élményét. Sötétedést követően távcsöves égboltvizsgálatot tartottak.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply