Tudományos konferencián adtak elő a csillagászok

Tudományos konferenciára kapott meghívást az ajkai székhelyű Bakonyi Csillagászati Egyesület  Tapintható Univerzum elnevezésű, látássérültek számára készült első magyarországi csillagászati programja.

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai KaraA kultúra hozzáférhetősége, a hozzáférhetőség kultúrája címmel tartott konferenciát május 19-én, amelyen egyetemi oktatók, kulturális szakemberek vettek részt, egyedül az ajkaiak voltak, akik viszonylag fiatal, vidéki kisebb civil szervezetet képviseltek.

A konferencia célja annak tudatosítása, hogy a fogyatékossággal élő személyek számára is biztosítani kell az örömteli, tartalmas és akadálymentes kultúrafogyasztás lehetőségét. Ehhez szükséges, de nem elegendő a kulturális intézményekbe való akadálymentes bejutás, az is fontos, hogy láthassák, hallhassák, érthessék az ottani történeseket.

Az Európai Unió által finanszírozott projekt keretében Románia, Törökország, Görögország, Bosznia-Hercegovina és Magyarország egy-egy egyeteme és múzeuma együttműködése révén a résztvevő országokban akadálymentes múzeumi tárlatokat alakítanak ki  és múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartanak.

A fogyatékos személyek kultúrafogyasztását segítő  hazai kezdeményezéseket és kutatásokat is bemutatnak a program keretében. Előadásában Ivanics Ferenc, a csillagász egyesület elnöke elmondta, a Tapintható Univerzum ötlete onnan származik, hogy egy látássérült fiatal édesapja azzal a kérdéssel fordult hozzájuk, hogy a gyermekét, aki a közelében levő világot is csak homályosan látja, hogyan ismertethetné meg a csillagászattal. Az egyesület tagjai gondolkodtak, beszélgettek, majd megszületett a Tapintható Univerzum ötlete. Műanyagból 3D nyomtatással elkészítették a Naprendszert, a Föld domborzati térképét úgy, hogy a kráterek, a folyók medrei, a hegyek tapintással érzékelhetők legyenek, majd élénk színekkel lefestették azokat, hogy aki keveset ugyan, de lát, annak alapján is tudjon tájékozódni.

A több hónapig tartó tevékenységben a civil szervezet tagjai, más segítők, támogató gazdasági társaságok vettek részt. Minden darabhoz rövid magyarázatot rögzítettek, majd azokat okostelefon segítségével meg lehet hallgatni. A kipróbálás és az ősbemutató Veszprémben, a Látássérültek Veszprém Megyei Egyesületének tagjaival volt, majd érkeztek a meghívások az ország minden tájáról. Elsőként Békéscsabán mutatkoztak be, majd háromszor Budapesten, azt követően Szegeden, Szombathelyen, Győrben, Zalaegerszegen, Baján, jelenleg Miskolcra van meghívásuk.

A konferencián Ivanics-Rieger Klaudia, Veisz András, Csánitz László és Magyaródi Norbert segített a Tapintható Univerzum bemutatásában és kipróbálásában. A szakemberek elismeréssel szóltak az egyedülálló kezdeményezésről.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply