Uborkaszezon a kertben

Az uborka, vagy népiesen ugorka a tökfélék családjába tartozó növényfaj. Az április közepén elültetett palántáink mostanra már biztosan szépen megerősödtek és ontják az ízletes terméseket.

A friss uborka kitűnő szomjoltó: 95-97 százalékban tartalmaz vizet, kalóriát viszont alig, ezért is lett a diétázók egyik kedvenc zöldségféléje. Kitűnő vízhajtó, amely főként magas kálium tartalmának köszönhető, de tisztító és jótékony tulajdonságaiban a benne található jelentős mennyiségű kalcium, magnézium, foszfor és vas, továbbá a B1-, B2, B6-, valamint C-vitaminok összessége játszik döntő szerepet. A vitaminok jórészt a héjban találhatók, ezért érdemes a friss, vegyszermentes zöldséget hámozás nélkül fogyasztani.

A kozmetikai iparban is remekül megállja a helyét. Nyugtató, frissítő arcpakolásként, vagy nyári napégés esetén néhány friss szelet uborka megakadályozza a hólyagok kialakulást. Sokoldalúsága miatt a kertek királynőjének is nevezhetnénk.

Tudták, hogy Angliában a Viktoriánus-kor óta elmaradhatatlan kelléke az ötórai teáknak? Vagy a lengyelek előszeretettel használják levesek alkotó elemeként? Az orosz konyhában is  népszerű a zakuszkában. Nálunk jellemzően egy finom étel mellé inkább tejfölös uborkasaláta, vagy üvegben elrakott csemege uborka képében kerül az asztalra.

Az utcán sétálva ablakokban, erkélyeken, vagy kertes házaknál kint a teraszon gyakori látvány a nagy üvegben elrakott uborka képe. A legtöbb háztartásban ilyenkor a nap melegét használva tökéletesre érlelt kovászos uborkát készítenek a háziasszonyok. Van aki kenyérrel, van aki burgonyával készíti. Mások a fokhagymára, tormára, vagy a kaporra esküsznek. De mindenki egyetért abban, hogy ha az ízvilágunk különbözik is, a  jó kovászos uborkának a legfontosabb tulajdonsága, hogy egyszerre lesz sós, savanyú, kicsit csípősen erjedt és ami nagyon fontos, kívül ropogós.

Az alaprecept nem bonyolult, kovászolni való uborka kell hozzá, kapor, sós víz, fehér kenyér meg egy jó nagy üveg.  Az én anyukám így készíti:  Az uborkákat mosás után 4 felé bevagdossa, az üvegbe rak 1 csokor kaprot 5-6 gerezd fokhagymát. Sós vizet forral egy kanálnyi ecettel, amit  kicsit lehűtve önt az üvegekbe. Végül az egészet kenyérrel lefedi. Meleg, de nem tűző napos helyen 4 napig érleli, majd mikor már zavaros a lé és az uborka színe is megváltozik, akkor leszűri a levét, az uborkákat hideg vízben leöblíti és a szűrt kovászos lével együtt fogyasztásig hűtőszekrényben tárolja. Sajnos nem tudom megmondani, hogy meddig lehet így tárolni, mert nálunk pillanatok alatt elfogy. Kíváncsi vagyok olvasóinknak milyen recept vált be. Ha van kedvük osszák meg velünk, akár email-ben, vagy online oldalunkon.   

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply