Újabb tárlat nyílt – A szobrok tükrözik megszületésük korát és annak lényegét

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében szervezték meg a Magyarpolányi Nemzetközi Művésztelep kiállításának megnyitóját december 11-én. Wehner Tibor művészettörténész, művészeti író olvasta fel gondolatait a különösen szép szobrászati tárlaton. Bábics Valéria, az intézmény vezetője Reményik Sándor verssel köszöntötte a jelenlévő művészeket és vendégeiket.

Az Új Művészet folyóiratot idézve: “Magyarpolányt ma már nemcsak a gyönyörű és meredek barokk Kálváriája és népi építészeti emlékei teszik ismertté, hanem az itt készülő és a kiállításon bemutatott művészeti alkotások is.”

Wehner Tibor részletesen kitért a hazai szobrászati telepek múlt századbeli szerveződésére és tevékenységére, melyek különböző anyagok, technikák és műfajok szerint profilt öltve behálózták Magyarország, Erdély és a Felvidék térképét. Az ezredfordulóra működésüket nagyrészt felfüggesztették, de örökségüket továbbviszik az ország több pontján működő művésztelepek. Ehhez szervesen kapcsolódik a hat éves múltra visszatekintő magyarpolányi szobrászati alkotótelep is. Az elmúlt évek során az alapító Dienes Attila körül kialakult a szobrászati művésztelep közössége. A csapatba rendszeresen visszatérnek a magyar szobrászat azon művészei is, akik Erdélyből származnak és az anyaországban otthonra leltek, valamint a ma is Erdélyben élő aktív művészek.

Tevékenységükben a fa megmunkálás, a bronzöntés és annak is a varázslatosan finom, érzékeny kivitelezési és formai lehetőségeket teremtő úgynevezett “viaszveszejtéses” eljárás az elsődlegesen alkalmazott technika. Megnyílt a lehetőség a különböző anyagvariációk előtt is: a fém- és a famegmunkálás ötvözése, de a szobrászat és a festészet összeolvadásának lehetősége is.

A sokszínűség és a változatosság nem csak technikai téren, hanem a kifejezés szférájában is megjelenik a művekben. A modernizmus szellemiségét tolmácsolják. Általában nincs kézenfekvő, közvetlen üzenet, helyette utalás, sejtetés tárul elénk. A kiállított szobrok a tradícionális kisplasztika és a kisszobor, kiállítási plasztika kategóriájába illeszkedő művekből állnak, de esetenként megszületnek monumentális léptékű kompozíciók is. A tárlaton harminc szobrász alkotásait vonultatták fel.

(A kiállítás megtekinthető: 2022. január 10-ig, munkanapokon 9-17 óráig, szombaton 9-15 óráig.)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply