Valóban az iskolaőrség felállítása lenne a megoldás?

Iskolaőrség felállítását tervezi a kormány, amelyben számít a nyugalmazott rendőrökre is, szerepelt a hír a médiában. Az iskolai erőszak visszaszorítása érdekében a kormány több intézkedést tervez, amelynek része többek között az is, hogy megvonnák a családi pótlékot azoknak a diákoknak a szüleitől, akik erőszakosan viselkednek az iskolában.

– Igazából rendőrségi állományban lesznek ezek az iskolaőrök és számítunk arra, hogy nyugállományban lévő rendőrök közül is tudunk majd megnyerni erre a feladatra többeket – nyilatkozta a médiának Horváth László miniszteri biztos.

Egyházi Andrea, a  Pápai Tankerületi Központ igazgatója ígérte, hogy amint lesz információja a programról jelzi.

Megkérdeztünk több rendőrt, akik elmondták, hogy a részleteket ők sem ismerik még. Az egyik pedagógus szervezet vezetői úgy látják, hogy néhány helyen valóban szükséges az intézkedés, amely átmeneti enyhülést hozhat ugyan, de hosszabb távon nem megoldás.

A tanárok és a diákok védelmében 12 évre csökkentenék a büntethetőség korhatárát is azokban a helyzetekben, ahol a pedagógust éri támadás. Ez jó ötlet, de a közösségi portálon kommentelők szerint még jobb volna annak megakadályozása, hogy bármelyik diák bántalmazza a tanárát vagy társát. Erre jó eszköz lehet a családi pótlék megvonása, ugyanis azokban a családokban, ahonnan a deviáns, beilleszkedni nem akaró, sokszor túlkoros diákok kerülnek ki, sokszor az egyetlen bevételi forrás a gyermekek után kapott támogatás, így annak kiesését nem engedhetnék meg maguknak. Ez csak ideig-óráig ható külső kényszer, ami elodázza, de nem oldja meg a problémát. Annak is fennáll a veszélye, ha a diák az iskolában nem vezetheti le az indulatait, megteszi ezt a játszótéren, az utcán, vagy esetleg otthon bántja a kisebb testvérét. Ezekben a helyzetekben pedig az iskolaőr sem jelent védelmet. A kommentelők szerint a megfelelő családi háttér, a korán elsajátított konfliktuskezelés a megoldás az erőszak ellen. Akinél ez hiányzik, az iskolapszichológusnak kellene mielőbb pótolni. Az osztályt pedig megtanítani a társak elfogadására. Ha egy gyereket folyamatosan piszkálnak azért, mert magasabb, alacsonyabb, kövérebb, soványabb mint a társai, vagy nincsenek márkás ruhái, esetleg nehezebben megy neki a tanulás, nem csoda, hogy idővel elege lesz és odacsap, ami után őt büntetik, pedig az igazi bűnösök a szekálók. Egy közlemény szerint  iskolaőröket kizárólag ott állítanak majd szolgálatba, ahol ezt az iskolai légkör indokolja. Ha ez valóban így lesz, akkor az ajkai intézményekben nem találkozunk iskolaőrökkel.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply