Virtuóz sokféleség a XXV. Bakony Néptáncfesztiválon

Ritka pillanat, és nagy megtiszteltetés, hogy egyszerre ennyi adatközlő mester jelenik meg egy rendezvényen. (Fotó: Györkös)

Negyed évszázada ad otthont töretlen lendülettel a Nagy László Városi Művelődési Központ az Ajka-Padragkút Táncegyüttessel karöltve a Bakony Néptáncfesztiválnak. A jelentős folklóresemény két év kihagyás után ismét országos érdeklődésre tartott számot, ezúttal 13 táncegyüttes 17 produkcióval vett részt a színvonalas megmérettetésen.

A táncanyag megkötése nélkül kiírt verseny lehetőséget adott az alkotóknak, hogy a bemutassák a magyar folklór változatosságát. A repertoárban felbukkantak a népszerűbb táncok mellett kevésbé ismert, regionális értékeket feldolgozó összeállítások is. Az idei program számos kulturális mozzanatot, tartalommal megtöltött népszokást is bemutatott a műértő közönségnek. A győri Kiscserókók Néptáncegyüttes bundásbokri boszorkányainak dinamikus kiszámolója beharsogta az egész színháztermet. A Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes kompozíciójában egy pad kötötte össze szimbolikusan az egy tájegységen békésen együtt élő különböző népcsoportokat.

A Rábca Néptáncegyüttes magyarbődi lánytánca többszólamú énekkel, gyönyörűen megkomponált viselettel és pezsdítő ritmussal töltötte be a színpadot. A komlói Pöndöly Táncegyüttes a gyergyói medencéből való téli ünnepkör népszokásaiba ágyazott koreográfiát adott elő. Az Ajka-Padragkút Táncegyüttes produkciója a Küküllő-mente tánckincséből építkezett. A magyarszentbenedeki autentikus mozdulatokat a tájegység nótái foglalták romantikus keretbe. A koreográfia középpontjában a letisztult formák álltak, és a tánc önmagáért való értékként jelent meg. A versenyprogramban az erdélyi Magyarpéterfalvi Hanga Néptánccsoport is megmérettette magát. A hagyományőrző csoport vajdaszentiványi táncokkal biztosította a fesztiválon a hitelesség mércéjét.

A verseny népszerűségét hirdeti, hogy az országos sikerekkel is büszkélkedő győri vagy akár a homokbödögei együttesek mellett, tapasztalatot gyűjtő, első megmérettetésére érkezett idea budapesti, a pápai és a büki tánccsoport is. A néptánc közösségteremtő erejét mintázva olyan együttesek is bemutatkoztak, akik más csoportokból szerveződtek barátságokra, közös élményekre alapozva. Több együttes soraiban felbukkantak gyerekek, az ifjúsági korosztály képviselői, de kuriózumnak számított az Ablánc Gyermek Néptánccsoport, akik a felnőttek között is megállták a helyüket.

Téli ünnepkör népszokásai a gyergyói medencéből

A Némethné Delbó Krisztina, Koncz Gergő, Kovács Norbert Cimbi és Varga János, mint elnök alkotta zsűri szakmai értékelés után az első helyezést a Rábca Néptáncegyüttesnek, a második helyezést a Kőszeg-Karád Baráti Társaságnak, a megosztott harmadik helyezést a Kiscserókok Néptáncegyüttesnek és a Pöndöly Néptáncegyüttesnek ítélte.

A házigazda Ajka-Padragkút Táncegyüttes különdíjban részesült a feldolgozott tájegység adatközlőjének, Vicze Árpád táncának hiteles bemutatásáért. Az ünnepélyes díjkiosztó után kezdetét vette a gálaműsor a zsűri által kiválasztott koreográfiákkal és az erdélyi mesterek mulatságával. A teljes versenyprogramot a Zagyva Banda merész és hiteles zenei aláfestése kísérte. Az estét a szokásoknak megfelelően táncház zárta.

Ramasz Vanda

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply