Visszatekintés

Az ajkai születésű Tánczos György festőművész  alkotásaiból nyílt kiállítás Visszatekintés címmel a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében április 5-én. A kicsivel több, mint 50 éves festőművész második önálló ajkai kiállítására közel 50 képet hozott el, épp annyit, amennyi belefért autója csomagtartójába.

Tánczos Györgyöt főként gyerekkori élmények kötik városunkhoz. Itt született, itt tanult meg úszni Papp Bélától, ide járt zeneiskolába Bedők Lászlóhoz és sokat járt Csingerbe is.

Számára a festés, az alkotás önmaga kifejezését és a családi hagyomány folyatatását jelenti.

Rokonai között több rajztanár is volt, édesapja és nagyapja is nagyon jó kézügyességgel megáldott emberek. Veszprémbe járt középiskolába, ahol rátalált Hegyeshalmi László festő, grafikus rajzkörére, később Veszeli Lajos festőművészhez járt le Balatonalmádiba rajzolni, majd Pécsen, a művészeti karon diplomázott festő szakon, ahol Pincehelyi Sándor Munkácsy Mihály-díjas grafikus, festő, egyetemi tanár lett a mestere.

Tánczos György ajkai kiállítása egy utazás a múltba és a jelenbe, ahol a gyermekkor emlékei és az időtlenség varázsa találkozik a festő ecsetjének mozdulatával, fogalmazott a tárlatot megnyitó Csabai Tibor grafikusművész, aki azon túl, hogy életrajzi adatokkal, a festőművész szakmai életútjával is megismertette a jelenlévőket, a művészi lét finom fátylait is fellibbentette a kiállítás résztvevői előtt.

A Visszatekintés című tárlaton bemutatott alkotások témája három pilléren nyugszik. Egyrészt a korábbi munkák, régi fotóátiratok újragondolásai adják a fő vonulatot és a sorozatban gyermekkori fotók alapján készített festmények is megtalálhatók. A képeket elnézve a szemlélő számára láthatóvá válik a folyamat, ahogy a festő úgynevezett monokróm felfogása –egy, vagy kevés szín, különböző árnyalatainak használata – átalakul, kiszínesednek  alkotásai. Ahogy családot alapítottam és megszülettek a gyermekeim, egyre jobban elkezdtek érdekelni a színek, fogalmazott az alkotó. Festői munkásságában saját bevallása szerint Tánczos György szereti a friss felfogásmódot, de nem szereti túldolgozni munkáit, ugyanakkor mindig a realizmus határain belül marad. A kiállítás második részében a leplekbe bújó női testek ábrázolását találjuk, melyek az ókori és reneszánsz női alakokat idézik, valamint harmadik témaként, a vízben fürdő testábrázolásokat láthatják a kiállítás látogatói. Ezeknek a képeknek az üzenete a szemlélő számára az a fajta szabadság, ami a víz őselemhez kötődik és a vízben megjelenő fények és a testfelületek kapcsolatának kimeríthetetlen vizuális kölcsönhatásaiban mutatkozik meg. Tánczos György művészi munkássága mindig is izgalmasan mozgott a múlt és jelen határmezsgyéjén. Fontos volt számára a második önálló ajkai kiállítás létrejötte, annál is inkább, hiszen évtizedek óta résztvevője az országos hírnévre szert tett Ajkai Tárlatok-nak, hangsúlyozta beszédében Csabai Tibor. A kiállítás április 19- ig látogatható.

NéNo

Fotó: NéNo

 

 

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply