Zenés este utoljára, az Ajkacsingeri Borostyán Férfikarral

Az elmúlt néhány évben mindenki érezte, aki az ajkai kórusok működését figyelemmel kísérte, hogy nem sok idő kell, ahhoz, hogy az Ajkacsingeri Borostyán Férfikar utolsó fellépése elérkezzen. Ez a nap 2022. július 5-én eljött, amikor a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében a Nyári zenés esték egyik fellépője a nagyon megfogyatkozott férfikar volt.

Többen ott voltak, akiknek kedves volt, akik évtizedek alatt a hangjukat hallgatva köszöntötték a dalt, ünnepeltek egy-egy bányász rendezvényen, megemlékezésen, vagy együtt siratták el az egykori bányász társaikat.

Július 5-én ebben a körben utoljára láthatták vezényelni Petheő Balázsnét és hallhatták együtt a fellépő négy kórustagot, név szerint: Fazekas Ferencet, Beitl Antalt, Csizmadia Sándort és Vass Mihályt. A közönség soraiban foglalt helyet a betegségéből felépülő Végh István és Kanalas Márton, aki néhány éve hagyta abba az éneklést.

Az eseményen a Jubilate Női Kar köszönt el a „fiúktól”, akikkel számos közös fellépést éltek meg, így nem volt kérdéses, hogy a búcsú perceit is együtt teszik emlékezetessé a közönség számára.

A város zenei életében sajnálatos, páratlan eseményen az önkormányzatot Ráczné Németh Csilla a Humán és Ügyrendi bizottság elnöke képviselte.

–  Jó látni, hogy a kultúrára, a zenére, a felcsendülő dallamokra, mindig van érdeklődő, befogadó közönség. Függetlenül attól, hogy éppen járvány, hőségriadó vagy fronthelyzet van, a lélek táplálására Ajka lakói fogékonyak – fordult a hallgatósághoz, majd megköszönte a fellépőknek, hogy dalaikkal megadják annak lehetőségét, hogy elfeledkezzünk a mindennapi gondjainkról, teendőinkről és egyszerűen csak jól érezzük magunkat… Köszönjük, a kedves kórustagoknak, hogy a mi kedvünkért és persze saját örömükre olyan repertoárral rendelkeznek, melyben mindig találunk aktuális kedvencet – szólt a kóristákhoz a képviselő asszony.

Befejezésül a Borostyán Férfikar közel fél évszázados tevékenységét értékelte, összegezte: A férfikar életpályája bizonyítja, hogy a dal, a művészet éltető erő, a zenével való találkozás örömteli alkotókedvet eredményez, a zenélés együttműködést feltételez, közösséget teremt, így a zenei élmény által kapott érzelmi gazdagság mai világunkban egy boldogabb élet lehetőségét nyújtja számukra.

A programban fellépő két kórus együtt és külön adtak elő olyan műveket, amelyek évtizedek óta fémjelzik a művészetüket, amely számtalan hazai és nemzetközi sikert hozott számukra. A nagyon kedves Edelweiss, a kis havasi gyopárról szóló dal városunkban Fazekas Ferenc hangján örök marad. Úgy, ahogy a La Montanara, a Szél zúg a bércek ormán énekről is mindig a Borostyán Férfikar hangja cseng a fülekbe és számos Karai József feldolgozás is. A férfikart a reneszánsz világából kilépő Petheő Balázsné vezényelte.

A két kórus együtt és külön adtak elő olyan műveket, amelyek évtizedek óta fémjelzik a művészetüket

Megható volt a Jubilate Női Kar dalválasztása, amellyel a férfikart búcsúztatta. A Boldogságdal, a Már otthon és a Mit ér egy hang. Olykor a könnyek is kicsordultak a szemekből. A női kart Hartinger Nándorné, az eseménysorozat ötletadója, szervezője dirigálta. Mindkét énekkart, mint oly sokszor az évek, évtizedek alatt Vörös Jánosné kísérte zongorán. Verssel Bábics Valéria, a művelődési ház igazgatója köszöntötte az eseményt, akinek édesapja Bábics Gábor évtizedeken keresztül énekelt a férfikarban.

A hálával, a köszönetnyilvánításokkal zárult a búcsúelőadás. Petheő Balázsné karnagy többek között meghatódva beszélt arról, hogy az elmúlt évek telve voltak eseményekkel, örömmel, sikerekkel, boldog bizakodással, de szomorúsággal is. Főleg amiatt és azok miatt, akiket pályájuk során elveszítettek, eltávoztak soraikból.

Ez alkalomból azért jöttek össze, hogy egy szép estén búcsúzzanak azoktól a kedves és hűséges hallgatóktól, akik hosszú évek során együtt voltak velük, szurkoltak sikereikért, biztatták őket a továbbhaladásra. Azt kívánta, hogy ezen találkozó kapcsán még sokáig emlékezzenek szeretettel és jó szívvel a kórusra.

Az eseményen részt vettek a zenekedvelők, a baráti kórusok tagjai, karnagyai, a mindig jelenlévő Utassy István és felesége Irénke, Győr Sándor, az Ajkai és Padragi Bányászokért Alapítvány elnöke, akinek a kezdetektől szívügye volt a Borostyán Férfikar léte. De az időt megállítani nem lehet. „Az esőt felszárítani úgy sem tudod / A szelet megfordítani úgy sem tudod…/”

Ajkacsingeri Borostyán Férfikar (1976-2022)

A férfikar 1976-ban alakult 18 taggal. Előtte Padragnak már volt kórusa, így Ajkacsingervölgyben is igény volt rá és megalakították Kiss József karnagy vezetésével, Horváth Gyula bánya üzemvezetőnek, Kurali Endre kultúrház igazgatónak és Győr Sándor Ajkai és Padragi Bányászokért Alapítvány elnökének a támogatásával.

1977-től Petheő Balázsné a kórus művészeti vezetője, mellette Takács Károlyné karnagy is sok éven keresztül egyengette a kórus életét. Kezdetben Medgyesy Miklósné, majd Vörös Jánosné zongorakíséretével szólaltak meg.

Időközben olykor 30 fölé is emelkedett a férfikar létszáma, akik egyre több sikert értek el itthon és külföldön. 25. jubileumon elnyerték Ajka Város kitüntető és dicsérő oklevelét, 30. évfordulón a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége különdíját, a Bánya- Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetétől kiemelkedő művészeti tevékenységért Nívódíjat kaptak. 40. jubileum alkalmával átvehették a KÓTA kitüntető oklevelét.

A kórus 2003-tól egyesületként működött Beitl Antal elnök vezetésével, Ajka Város Önkormányzata, a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár, a Bányász Hagyományőrző Egyesület támogatásával. Tagjai sorába fogadta a KÓTA zenei szervezete, az „Életet az Éveknek” Országos Szövetsége, és a Bárdos Lajos Társaság. A kezdetektől baráti és szakmai kapcsolatokat ápoltak a Padragi Bányász Férfikórussal, Pedagógus Női Karral és az újabban szerveződőkkel is.

 Számos külföldi kórustalálkozón, fesztiválon vettek részt Erdélyben, Németországban, Ausztriában, Szlovéniában, Olaszországban, de az egykori Csehszlovákiában és NDK-ban is voltak vendégszerepléseik. Magyarországon az Országos Bordalfesztiválok, Fúvószenekari és Bányász Férfikari Találkozók, Megyei Kórustalálkozók állandó résztvevői voltak. Színesítették Ajka és a környező települések kulturális életét. Repertoárjukban egyházi és világi darabok egyaránt szerepeltek. Gyakran énekeltek magyar szerzőktől, mint Bárdos, Kodály, Bartók és Karai, de a bányászdalok, magyar népdalok és más népek dalai sem hiányoztak műsoraikból.  

A most elkészült CD-vel kórusmuzsikájuk ily módon is tovább él. 2022. július 5-én egy korszak lezárult a kórustagok életében, de hangjuk a még működő énekkarok hangzását erősíti tovább.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply