Zsidók nélkül nem lenne fejlődés – a holokauszt áldozataira emlékeztek

A holokauszt ajkai áldozatainak emléknapja alkalmából, minden évben megemlékezik a Hit gyülekezete azokról az ajkai áldozatokról, akiket városunkból 1944 május 23-án hurcoltak el. Ez alkalommal Dr. Kulcsár Árpád történész május 18-án a kosárlabda csarnok dísztermében tartott előadást, Miért időszerű a filoszemitizmus címmel?

 A megemlékezésen részt vett, a város képviseletében Dr. Horváth József alpolgármester és Pákai Péter képviselő is.

Dr. Horváth József alpolgármester megnyitó beszédében megemlékezett az emberiség legsötétebb korszakáról, amely a gyűlölet és a fajelmélet miatt 1943 és 45 között Európában 6 millió, Magyarországon közel 600 ezer, Ajkán pedig 49 embernek kellett meghalnia a náci gázkamrákban. -emlékezzünk és emlékeztessünk is, hogy ennyi évtized után az antiszemitizmus továbbra is létezik, de előre mutató, hogy a világon a filoszemitizmus a nem zsidók és a zsidók rokon gondolkodása és jó együttléte is egyre erősödik. -fogalmazta meg beszédében az alpolgármester.

Az előadó Dr. Kulcsár Árpád az előadása elött elmondta, hogy ő fontosnak tartja a filoszemitizmust, mert méltó, hogy Magyarországon az emberek gondolkodásmódját áthassa. Az előadását is erre építette fel, hogy milyen fontos összetevői vannak annak, hogy szeressük a zsidóságot. Nagyon sokat köszönhet a magyar nép a zsidónépnek, hiszen a kereszténység is zsidó gyökerekből jön. Jézus Krisztus zsidó családban látta meg a napvilágot, a mai Izrael területén és az apostolok is mindannyian zsidók voltak. Az előadás első részében hosszan érvel amellett, hogy miért lehetünk hálásak a zsidóságnak, azon is belül a magyar zsidóságnak. Zsidó feltalálók, orvosok és tudósok a kreatív gondolkodásnak és szorgalomnak köszönhetően sok területén otthagyták a kézjegyüket. Ilyen volt Fischer Mór herendi porcelán gyáros, Ullmann Mór bankár, Tyroler József réz-és acélmetsző, Richter Gedeon a modern magyar gyógyszeripar megteremtője és Weiss Manfréd Acél- és Fémművek alapítója. A történész több példán keresztül szemléltette, hogy az antiszemita ember mennyi minden ma is modernek mondott használati tárgy használatára nem formálhatna jogot. Ilyen a golyóstoll is, ami a zsidó családból származó Biró László József találmánya, vagy Bródy Imre szabadalma a kripton töltésű gázlámpa. Dr. Kulcsár Árpád kiemelte a zsidóság és a magyar nép közötti szoros kapcsolatot, illetve azt, hogy a zsidóság hozzájárult a magyar kultúra és társadalom számos területének fejlődéséhez. Fontos felismerni és elismerni ezeket az eredményeket.

F. P. T. fotó: Futó

 

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply