A közösség odafigyelése megóv a zaklatásoktól

Illusztráció

Mindig megrázza a közvéleményt ha egy fiatal az iskolatársak zaklatása elől önpusztításba, öngyilkosságba menekül, főleg ha a diák környezete idejében felfigyelt volna arra, hogy valami nincs rendben, lehet, hogy megelőzhette volna a tragédiát.

A legtöbb közösségben vannak olyanok, akik azzal próbálják fölényüket vagy erejüket bizonyítani, hogy bántják, zaklatják, megalázzák a fiatalabbat, a gyengébbet vagy az érzékenyebbet. Az, hogy kinél hol a határ, mit él meg bántásként, egyénileg változó. A szabály az, hogy senkivel sem szabad úgy bánni, ahogy ő nem szeretné.

Míg néhány évtizeddel ezelőtt a bántalmazást a szünetben elcsattanó pofonok jelentették, amit azonnal észlelt a környezet is, ma már gyakori az internetes zaklatás, más adatainak a jogosulatlan felhasználása és a képmásával való visszaélés. Gyuris Mónika, rendőr főhadnagy, az Ajkai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója kérdésünkre elmondta, hogy az iskolai zaklatások többnyire megelőzhetőek, ha a közösség tagjai figyelnek egymásra.

Gyuris Mónika

Ha valakit bántanak, zaklatnak, az nem érzi jól magát a közösségben, visszahúzódik, nem vesz részt a közös programokon, romlik a tanulmányi eredménye. Fontos, hogy a fiatal minél előbb szóljon a tanárának és kérjen segítséget. A legjobb, ha közösen megbeszélik az érintett diákkal, lehet, hogy ő nem bántani akarta, amikor megjegyzést tett az alakjára, a ruhájára, de ha a másiknak ez rosszul esett, akkor a továbbiakban ne tegye.

Az iskolai erőszaknál a legtöbb eset úgy is megoldható, ha egy tanár beavatkozik, de súlyosabb esetben, életveszélyes fenyegetéskor akár rendőrséghez is fordulhatnak. Lehet, hogy csupán dühös volt, amikor kijelentette, hogy megöllek és nem gondolta komolyan, de a kijelentést akkor is annak tartalma szerint fogják a bűnüldözők értékelni.

Az áldozattá válás ellen mindenki tehet. Sok problémától megóvhatja magát az, aki a barátainak sem küld magáról hiányos öltözetben készült fotót, nem közöl velük írásban bizalmas információkat, nem ír rosszat a környezetében élőkről. Ha megromlik a barátság, a másik fél mindezeket nyilvánosságra hozhatja, mi pedig kellemetlen helyzetbe kerülünk. Az, hogy a közösségi portálon mit osztunk meg, mihez szólunk hozzá, milyen tevékenység közben készült fotókat teszünk fel magunkról, sokat elárul a gondolkodásunkról, az érdeklődési körünkről. Ha a nyilvánossá tett információk alapján egy ismeretlen kezd érdeklődni irántunk, vagy ígéri, hogy segít elérni a vágyainkat, azonnal szólni kell felnőtt családtagnak vagy tanárnak. Az ilyen hirtelen jött kedves idegen szándéka esélyesen nem a mi javunkat szolgálja.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply