247 év Férfikar

Az idén 50 éves Padragi Bányász Férfikórus, a 119 éves Nagymarosi Férfikar és a 78 éves pécsi Bartók Béla Férfikar adott közösen koncertet a tósokberéndi Szent István Király Római Katolikus Templomban június 17-én. A 247 év Férfikar címet viselő különleges egyházzenei koncerten a többszáz éves népénekektől kezdve Kodály műveken át a mai kor modern hangzásán megszólaló művekig igen széles volt a zenei paletta.

Kanyárné Grünvald Petrának, a hazai kórus karnagyának meghívására a közönség soraiban láthattuk Kocsár Balázs Liszt-díjas karmestert, a zeneiskola névadójának, Kocsár Miklós zeneszerzőnek fiát és családját.

Ezt a koncertet már régóta szerettem volna megszervezni, mivel sajnos a férfikari éneklés kihalófélben van, ilyen közös programokkal talán könnyebb életben tartani- fogalmazott a padragi kórus vezetője.

A hangversenyen elsőként a házigazda Padragi Bányász Férfikórus adta elő műsorát Kanyárné Grünvald Petra vezényletével és Kovácsné Pogány Kinga zongorakíséretével. A kórus két ritkábban hallható Szent István népéneket, valamint egy újabb hangvételű amerikai szerzőtől származó művet adott elő, melynek szövegét a karnagyuk fordította le, és írta át a kórus számára, mert ők inkább magyarul szeretnek énekelni.

Másodikként a Nagymarosi Férfikar következett, akik nemrég kezdték a közös munkát jelenlegi karnagyukkal, Murvai Dénessel. Csupán egy hónapja dolgozik együtt a kórus és karnagyuk, és ez volt az első közös fellépésük. Ugyan még csak ismerkednek egymással, és nem volt sok idejük a közös próbákra, mégis egységesen szólaltak meg. Műsorukban Bárdos Lajos: Szellő zúg távol és Halmos László: Minden földek Istent dicsérjétek kezdetű énekei csendültek fel.

A kórustalálkozó templomi koncertjének harmadik fellépője a Pécsről érkező országos és nemzetközi hírű Bartók Béla Férfikar volt, akik 43 éve prof. dr. Laknek Tamás Liszt-díjas karnagy vezetésével énekelnek. Ezen a templomi koncerten ők is egyházi műveket adtak elő, mégpedig mesterfokon. A műsorukban elhangzott művek közül is kiemelkedett Marshner: Gute Nact című művének nagyszerű remek előadása. Nagy öröm a kórus karnagya számára a 43 nemzetközi kórusversenyen elért díj, valamint kétszer nyertek kórusolimpiát. A legbüszkébb mégis arra, hogy Kodály Zoltán összes férfikari művének felvételére őket kérte fel a Hungaroton hanglemezkiadó, ami amellett, hogy nagy szakmai kihívás volt kórusnak és karnagynak egyaránt, egyben világpremier is volt 2010-ben. A Bartók Béla Férfikarnak 2008 januárjától tagja dr. Hoffner Tibor, aki 2010 óta másodkarnagya is a kórusnak.  A műsorban a Gounod: Mise Agnus Dei tételét vezényelte, orgonán kísért Balatoni Sándor.

A padragi és a pécsi kórus már régről ismerik egymást. Első ízben a pécsi kórus hívta meg a Padragi Bányász Férfikart az Európai Bordal fesztiválokra, ahol a közös fellépések alkalmával barátságok is szövődtek, így az 5 évtizedes jubileumi koncerten már ismerősként köszöntötték egymást a kórustagok.

A koncert közös énekléssel zárult. Elsőként a pécsi karnagy vezetésével Kodály Zoltán: Ének Szent István Királyhoz című műve csendült fel, olyan ünnepélyesen és magasztosan, amit jól megérdemelten vastapssal jutalmazott a közönség. Majd Kanyárné Grünvald Petra vezényletével régi himnuszunk, a Boldogasszony Anyánk kezdetű népének következett, melybe a koncert közönsége is bekapcsolódott. Az összkar és a közönség éneke együttesen úgy zengett a templomban, úgy járta át a szíveket és a lelkeket, ami maradandó élményt nyújtott kórustagoknak és a közönségnek egyaránt.

NéNo

Fotó: NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply