A finn népi viseletek sokszínű világa

Az Ajkai Magyar Finn Baráti Egyesület 10 éves jubileumi rendezvénysorozatának zárórendezvénye volt december 13-án a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében. A finn népviseletek világába tekinthettek be az érdeklődők Zólyominé Kovács Ildikó, a Kalevala Baráti Kör elnökségi tagjának előadásában.

A finnországi népviseletek ünnepi ruházatot jelentenek, ezeket nem használják a hétköznapi életben. Ezért a ”népviselet” szó is kissé félrevezető, hiszen egységes, vagy jól megkülönböztethető nemzeti viseletük sincs.  Mivel azonban az öltözékek tájvidékek szerint változóak , és még települések szerint is nagyok lehetnek az eltérések , ezért jelenleg többszáz népviseletet ismer a finn kultúrtörténet.

Mivel az egykori népi viseletekből a függetlenedési törekvések* következtében hamar polgári ruhába öltöztek az emberek , ezért létrehozták a népművészeti zsűrit, amely napjainkban is jóváhagyja egy- egy település viseletét melyet képek, festmények, múzeumi darabok alapján rekonstruálnak. Így 2015-ben egy népviseleti központot is létrehoztak Finnországban, a Finn Kézműves Múzeumban, hogy bemutassák ezeket a sokszínű, sokféle variációban élő ruhákat.

A hagyományos finn ruhákat hideg színek, egyszerű etnikai minták és különleges elegancia jellemzi. Mindezek mellett törekedtek a praktikumra, ruháikat gyapjúból készítették és pamutból, vagy lenvászonból, egészen hosszú alsó inget hordtak, hogy melegítse őket, melyet a hosszú szoknya rejtett el, illetve  a férfiak a nadrágba tűrve viselték. A tájegységekhez, vagy a valláshoz való tartozást a viseleten látni lehetett különböző színű és gazdagságú hímzések formájában, így elkülönült egymástól kelet és nyugat Finnország, de ezen belül is az evangélikusok, és az ortodox vallásúak.

Napjainkban nemzeti ünnepeken és jelentős  családi eseményeken hordják a viseleteket, melyek nagyon drágák, ezért ma is generációról generációra öröklődnek.

*Finnország 1917-ben lett független állam, előtte az Orosz Birodalom része volt.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply