A fúvósokkal folytatódott a pünkösdi program

A fúvószene kedvelőit várták a szervezők a 2019-es Somlói Bor- és Tócsifesztivál második napján. A nézők számából kiderült, sokan vannak. Az Ajka Város Bányász Fúvószenekar most ünnepelte ugyanis alakulása 95. évét.

A kora délutántól estig tartó programon Balatonfüred Város Koncert Fúvószenekara, a Várpalotai Bányász Fúvószenekar, a győri Rába Koncert Fúvószenekar, Pápa Város Fúvószenekara, a Polgári Fúvószenekar – 1895 Székelykeresztúr, és Szombathely Város Koncert Fúvószenekara köszöntötte műsorral Ajka város legrégebbi egyesületét.

Utassy István, a Művelődési, Oktatási és Sportbizottság elnöke köszöntőjében elmondta, hogy a fesztivál formailag nemzetközi, de az ő értelmezése szerint nemzeti. Akkor volna nemzetközi, ha a székelykeresztúriakat nemzeten kívülinek tekintenénk, de ők itt vannak otthon, mi pedig velük vagyunk. A 90. évfordulón, 5 évvel ezelőtt csaknem ugyanezek a zenekarok köszöntötték az ajkaiakat. Újabb 5 év, és reméljük, a 100 évfordulót is ebben a körben köszönthetik. A bányász fúvósokról szólva elmondta, hogy a népszerűségüket mi sem jelzi jobban, mint hogy a rendezvényeik főpróbájára is megtelik a művelődési ház 500 fős színházterme. A járásban sincs olyan település, ahol ne fordultak volna már meg.

A pünkösdi találkozón szakmailag is tanulhatnak egymástól a zenekarok, a legjobb viszont a személyes kapcsolat. Pünkösdkor együtt vannak a családok, a zenészek mégis szakítottak arra időt, hogy eljöjjenek Ajkára és szórakoztassák a közönséget. Az idén várossá nyilvánítása 60. évfordulóját ünneplő Ajka büszke a kulturális életére, amelynek egyik meghatározója a fúvószenekar.

A fúvósok évente legalább 50 fellépésen vesznek részt,  2009-ben koncert fúvószenekar és show kategóriában  arany minősítést kaptak. A különböző életkorú és élethelyzetű tagok szabadidejükben, nagy lelkesedéssel zenélnek. Példamutató, hogy a generációk és más művészeti ágak összekapcsolódnak tevékenységükben. Műsorukat színesíti a mazsorett csoport, kapcsolatot ápolnak a helyi kórusokkal és a zeneiskola tanáraival. Az amatőr zenészeket összekovácsolja a közös cél és a közös érdeklődés.

Az ünneplő zenészeket Utassy István köszöntötte, aki a zenekar történetéről is beszélt. Elmondta, hogy az egykori zeneegylet 1924. június 3-án alakult. Első karnagya Tisztl Pál nyugdíjas ezreddobos volt, majd  Svoboda Lajos, és tőle Elek Mihály vette át a karmesteri pálcát. Bugár Nándor 1959-től  20 éven át vezette a zenekart, majd Horváth Zoltán közel egy évtizedig. Őt követte Vörös János, halála után, 2011-től napjainkig Szücs Krisztián. Az elismerésekből, sikerekből sem volt hiány, 1992-ben  arany diplomás koncertzenekar lett, 2003-ban kiemelt arany minősítést kaptak,  2013-ban a  30Y könnyűzenei csoporttal, amelyiknek az ajkai származású Beck Zoltán is tagja, két számot játszottak. Birtokosai a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége nívódíjának is. A képviselő köszönetet mondott mindenkinek, aki a csaknem évszázados működés alatt tagja volt az együttesnek.

A programon Kató Balázs színművész szavalta el Blaskó András  Látogatás Csingervölgyben egy zenekari próbán című versét, majd Beck Zoltánnal eljátszott két számot a zenekar. Az 5 évnél vagy annál régebben zenélő tagok a Muzsikáért érdemrendet vettek át Szücs Krisztiántól és Tavaszi Anna titkártól. Nakada Ábel 5, Mózer András 6, Balassa Balázs 7, Szokoli Csongor 8, Vajai Péter és Strang Zsanett 10, Tavaszi Anna és Vörös Gergő 15, Hekele Fanni 16, Hekele Dániel 18, Süle Péter 19, Glózer Péter 28, Bakos Károly 28, Szücs Krisztián 30, Herbent Tamás 31, Hargitai Tibor 47 éves munkáját ismerték el.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply