A hétköznapok is lehetnek érdekesek: a gyermekkönyvtár sokszínű élete

A Bogáncs Gyermekkönyvtárban jártunk február 3-án, hogy megnézzük, hogyan is néz ki egy hétköznapjuk, milyen programokat szerveznek rendszeresen a csemetéknek. Aznap épp könyvtárhasználati órákat tartottak: Gombos Anikó és Herbert Anita ismertette meg az általános iskolás gyerekekkel a legfontosabb tudnivalókat és segítette őket a könyvkölcsönzésben is.

Anikó elmondta, hogy rendszeres látogatóik a diákok, akik másodikos koruktól (ekkor már tudnak olvasni) a pedagógusok kíséretével érkeznek hozzájuk. Tapasztalataik szerint a könyvtárhasználat nem áll hozzájuk közel: milyen adatokat olvashatunk le az olvasójegyről vagy éppen a kézikönyvtár jelentése nem feltétlenül érdekesek a számukra. Ezért játékos feladatokat, rejtvényeket találnak ki a foglalkozásokra, illetve a kötelező olvasmányaik mellé választhatnak olyan könyveket, amiket szívesen olvasnak. Ebben a könyvtárosok segítik őket, de vannak, akik nagyon ügyesen, önállóan válogatnak a népszerű sorozatokból („Rosszcsont Peti”, „Geronimo Stilton”, „Minecraft”). Mesefoglalkozásokat is tartanak: ekkor játékos feladatokkal a gyerekekkel közösen dolgoznak fel egy-egy mesét.

A könyvtárosok kiemelték, hogy nagyon örülnek annak, amikor a gyerekek egymásnak ajánlják a mesekönyveket. Aki szeret olvasni, annak általában a tanulás is jobban megy.

A Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola 2/b osztályának tartott könyvtárhasználati óra könyvkölcsönzéssel zárult (az egész osztály beiratkozott a könyvtárba). A Csodavár Általános Iskola 3. osztálya pedig a havi kölcsönzéseb túl maci foglalkozáson is részt vett: a mesebeli és a valóságos medvék tulajdonságait vették sorra. A kvízben olyan kérdéseket kellett megválaszolni, mint: melyik a leggyorsabb mackó, vagy melyik a legjobb úszó. Kiderült az is, hogy a híres Balu („Dzsungel könyve”) valójában ajakos medve és nem pedig barna, ahogy tévesen elterjedt.

A gyermekkönyvtár életében így telnek a hétköznapok. Igyekeznek helyreállítani a covid előtti időszakra jellemző programokat. Legközelebb M. Nyirő Mária gyerekkönyv szerzőt várják író-olvasó találkozóra február 16-án, ami az elmaradt decemberi program pótlása.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply