A klímát is védjük az energiatudatossággal

Önkormányzatok az energetikai átalakulás élvonalában címmel tartott beszélgetést a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és az Egyensúly Intézet a Városházán január 29-én településvezetők és intézmények számára. Az intézet szakemberei javaslatokat fogalmaztak meg az energia hatékony felhasználására vonatkozóan, majd a beszélgetést követően elismeréssel szóltak a város által bevezetett intézkedésekről.

A tanácskozáson Schwartz Béla polgármester, Dorner László alpolgármester, Johanidesz Sándor önkormányzati képviselő, valamint a városi intézmények vezetői, községi polgármesterek vettek részt.

Köszöntőjében Schwartz Béla elmondta, hogy évekkel ezelőtt a nemzeti össztermék 1 százalékát állította elő Ajka. Jelenleg 14 ezer fő a foglalkoztatottak száma, az éves költségvetés 14-15 milliárd forint.

A rendszerváltás után az autóiparral kapcsolatos vállalkozások települtek be. Ipari park is várja az újabb befektetőket. Az erőművet a francia Veolia vette meg 2017-ben, azóta korszerűsítenek, jelentősen csökkent a por mennyisége.

A Pannon Egyetem kampuszt indított Ajkán, a város az egyetemre jelentkezőket ösztöndíjjal támogatja. Az energiagazdálkodásról szólva elmondta, hogy a költségvetés 7-8 százalékát fordítják energiára. A területen folyamatosak a fejlesztések. A panellakások energetikai felújításánál a költségek 50 százalékát biztosítja az önkormányzat, a másik felét a tulajdonosok. A város úthálózata 120 kilométer, az mentén kell biztosítani a közvilágítást.

A megbeszélésen elhangzott, hogy az energiahatékonyság első lépése, hogy tudjuk, hány fogyasztási egységünk van, hol mennyi a fogyasztás, vannak-e kiugróan magas értékek, és hol tudunk észszerűen megtakarítani. Léteznek rossz és jó takarékossági módok, a rossz például, ha bezárunk egy intézményt, bár lehet, hogy az adott helyzetben nincs más megoldás. Célszerű, ha van rá lehetőség, az épület energetikai felújítása, hogy csökkenjen a fogyasztás. Ma már úgynevezett okos rendszerek is segítik a megfelelő energiafelhasználást, azok üzemeltetésénél rendelkezni kell a megfelelő tudással.

Éppen ezért a lakosság és önkormányzati, intézményi dolgozók képzése is fontos. Ahol van rá lehetőség, energetikus alkalmazása is célszerű. A felújításnál a hőszigetelés az első kell, hogy legyen. Először szigetelni, nyílászárókat cserélni, a minimumra csökkenteni az energiafelhasználást, és a már tovább nem csökkenthető mennyiségre tervezni a megújuló vagy más energiaforrást. Magyarországon a végső energiafelhasználás 30-40 százaléka az épületekben történik, 40 százalék az üvegházhatást okozó kibocsátás, így az energiaszükséglet csökkentésével nemcsak a pénztárcánkat védjük, hanem a klímát is.

(ta)

Fotó: Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply