KERTÁPOLÓ- Mókusok a kertben

Egy kert nemcsak akkor szép, ha zöld és virágos minden, hanem akkor is, ha megfelelő az egyensúly a növények és az állatok között. A kártevőkkel szembeni harcban egyformán szükség van a madarak, bogarak, rovarok, sőt a kisállatok jelenlétére is.

A sün, a gyík és a fülesbagoly mind hasznos segítő, a kertben, de szerencsésnek mondhatja magát az is, akinél mókusok vendégeskednek. Ezek a kis rágcsálók általában ártalmatlanok, de néha kárt is okozhatnak.

Január 21-én ünnepeltük a mókusok világnapját, ami nem tűnik ideális választásnak, mivel ilyenkor a hazai mókusok, bár nem alszanak téli álmot, de csak nagyon ritkán bújnak elő a védett helyükről. Magyarországon két fő mókusfaj él. Az egyik a védett vörös mókus (Sciurus vulgaris), vele gyakran találkozhatunk a Városligetben sétálva, vagy a Korányi utcai kiskertekben, A másik a szürke mókus (Sciurus carolinensis), amely veszélyezteti a nálunk élő vörös mókus fennmaradását.

A mókusok általában nem veszélyesek az emberre, inkább az emberek azok, akik vegyszerekkel vagy erdőirtás, szennyezés következtében megölik vagy elűzik őket.

Ajka és Ajkarendek között a tavaszi nyári időszakban, amikor aktívabbak ezek az állatok szinte havonta lehet látni elütött kis mókust. A vörös mókusra az emberen kívül még a ragadozó madarak, macskák és a nyuszt is veszélyt jelentenek. Ha megjelenik a kertünkben ez a kedves kis rágcsáló bármennyire is aranyos, ne próbáljuk meg megfogni vagy megsimogatni. Ha megijednek vagy megzavarodnak akkor, haraphatnak vagy karmolhatnak. Ezért nem ajánlott őket kézből sem etetni. Inkább csak távolról örüljünk nekik, és tartsuk tiszteletben a természetes viselkedésüket.

Ha szeretnénk, hogy a mókusok jól érezzék magukat a kertünkben, tehetünk néhány dolgot, hogy vonzóvá tegyük számukra a környezetet. Például ültessünk olyan fákat és cserjéket, amelyek magvakat és gyümölcsöket teremnek. Adjunk a mókusoknak búvóhelyet, például odúkat vagy fészkeket. Tegyünk ki a kertbe olyan madáretetőket, amelyekhez ők is hozzáférnek és ahol biztonságban érezhetik magukat. Az etetőbe tegyünk diót, mogyorót, napraforgómagot, almát, sárgarépát vagy zöldféléket. Ne adjunk nekik kenyeret, cukrot, sót, csokoládét vagy más emberi ételeket, mert ezek árthatnak az egészségüknek.

A vörös mókus nemzetközileg és Magyarországon is védett állat. Természetvédelmi értéke 10 000 Ft. Érdekesség, hogy maggyűjtögető, amit mindenhova elrejt így akaratlanul is sok fát “ültet”, a környezetében. (Mert nem mindegyikre emlékszik, hogy hová rejtette – a szerk.)

A vörös mókusok tehát nemcsak bájos és okos állatok, hanem értékes és hasznos természetvédelmi kincset is jelentenek. Vigyázzunk rájuk!

F. P. T.

Fotó: Futó

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply