Ajkanesia harmincipsziloni

A tudomány világába is bekerült a 30Y zenekar, valamint több egykori ajkai bányász neve. A szénnel együtt a felszínre került Ajkait elnevezésű 85 millió éves borostyán darabok vizsgálatakor a szakemberek  számos új, a tudomány által eddig ismeretlen élőlényt fedeztek fel. Az új fajokat elnevező ajkai származású, családjához gyakran hazalátogató Szabó Márton, a Magyar Természettudományi Múzeum preparátora arra törekszik, hogy a város neve is bekerüljön a tudományos életbe. Nevezett el fajokat többek között a szénbányászathoz kötődő mindkét nagyapjáról, valamint a népszerű zenekarról. És a sornak még nincs vége, sőt van rá esély, hogy még a kutatások elején tartanak.

Szabó Márton a Bányászati Múzeumban augusztus 20-án tartott előadásában elmondta, hogy a felfedezésnek bármilyen nevet lehet adni, amely nem utal sem háborúkra, sem a politikára. És természetesen a kutató saját magáról sem nevezhet el semmit. A fiatal szakember hozzátette, hogy bányászat megszűnésekor a kutatók számára értékes leletek is a föld alatt maradtak. Reméli, valamikor a jövőben adódik lehetőség arra, hogy újabb darabokat hozzanak a felszínre, vagy akinél van otthon borostyán, felajánlja kutatási célra. Ez a korszak és a terület annyira ismeretlen volt eddig a tudomány számára, hogy 1957-ben mindössze egy rövid említés volt róla, a 2000-es években pedig egy rövid fejezet.

A kutatás a 2010-es évek derekán úgy kezdődött, hogy Ősi Attila paleontológus, aki szintén ajkai származású, felkereste őt, hogy volna-e kedve a borostyánokat megnézni, hátha maradt bennük olyan zárvány, ami a tudomány számára érdekes. Nagy és izgalmas feladat volt. Ekkor kerültek Ősi Attilához Kozma Károly hagyatékából nagyobb darab borostyánok.

A  borostyánban szabad szemmel nem lehetett látni a maradványokat, ezért olyan nagy felbontású képek készítésére alkalmas műszert kellett keresni, amely alkalmas azok kimutatására. Útjuk a veszprémi Pannon Egyetemre, Debrecenbe, a budaörsi Zeiss mérőlaborba, majd a Szegedi Tudományegyetemre vezetett. Készültek képek, 3D-s körbeforgatható modellek. Felleltek eddig ismeretlen pókfajt, pattanóbogarat, darazsakat. Franciaországba is küldtek ki anyagot postán. Izgatottan várják az eredményt.

A 30Y névadásról Szabó Márton elmondta, hogy szereti a zenéjüket, ezért gondolt rájuk. Felhívta őket, hogy kérje a beleegyezésüket. A fiúk örültek, nagyon lelkesek voltak. Így ért össze a zene és a tudomány és született meg az Ajkanesia harmincipsziloni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply