Állatok világnapja pro és kontra

A felelőtlen állattartásról…

Az állatok világnapját október 4-én ünnepeljük, de a felelős állattartás elősegítésének érdekében ezzel a témával naponta kellene foglalkoznunk és még talán az is kevés lenne. Nem szeretnék pesszimistának tűnni e téren, de az elmúlt évtizedek tapasztalatai azt mondatják velem, hogy bőven van még hova fejlődnünk. De ahogy mondani szokás: innen szép nyerni.

Tisztában vagyok vele, hogy a bevezető kissé ironikusra sikerült, de muszáj elérni valamiféle változást, mert az állatok tartása ezer sebből vérzik (azt is mondhatjuk: tarthatatlan állapotok uralkodnak). Elcsépelt szlogen, hogy egy társadalom érettségét az mutatja meg, hogyan bánik az idősekkel, a gyermekekkel és az állatokkal. Ha így közelítjük meg az állattartást, akkor bizony ez a társadalom még nem elég érett hozzá. De kérdezzünk meg egy szakembert, aki a mindennapi munkája során tapasztaltak alapján formál véleményt: Tihanyi Györgyöt (vagy, ahogy mi ajkaiak nevezzük: Tihanyi Gyurit), a kezdetekben papagájtenyésztéssel foglalkozó kisállatkereskedőt.

A világnappal kapcsolatban rögtön az első gondolat, ami Gyurinak eszébe jutott, az a felelősség, pontosabban a felelőtlenség kérdése.

Szerinte vásárlás előtt célszerű átgondolni, hogy vajon tudjuk-e biztosítani a tartás költségeit, megfelelőek-e a körülményeink, illetve tudunk-e hosszabb távra tervezni.

A tíz év alatti gyerkőcöknél, az esetek többségében, a szülők vállalják a felelősséget a kisállatok ellátásáért – ezért érdemes átgondolni szülőként, hogy miben engedünk a gyermeknek.

A nyuszik nagy kedvencek a fiatal lányok körében (Fotó: Györkös)

Alapvető problémának látja, hogy az állatoknak nincs értéke – legalábbis nálunk, Magyarországon. Tőlünk nyugatabbra akár tízszeres áron adják a kis kedvenceket- ezért alaposabban át is gondolják a vásárlást.

Néhány évtizede még jellemző volt, hogy ötször annyi papagáj fogyott, mint jelenleg. A madarak már háttérbe szorultak, jóval kevesebben érdeklődnek irántuk. Ez talán azzal is magyarázható, hogy az emberek számára kitágult a világ – főképpen a tévé csatornáin keresztül – ezért inkább az egzotikumokra kíváncsiak a gyerekek (mint például a különböző kígyókra). Ezeknek a behozatalát, azonosítását megszigorították a hatóságok.

A halak népszerűsége töretlen, de azt fontos elmondani, hogy a tartásuk alapos odafigyelést igényel.

A legnépszerűbbek most a nyuszik, különösen a törpe fajták. A fiatal lányok kedvencei: szelídek, szobatiszták és viszonylag hosszú életűek. A „szezonális”, vagyis a húsvéti nyúlvásárlás csaknem teljesen megszűnt a különböző kampányoknak köszönhetően.

Összességében nagyon fontos szempont, hogy mielőtt gazdává szeretnénk válni, legyünk körültekintőek, bátran kérjünk tanácsot a szakemberektől. Átgondoltan és felelősségteljesen döntsünk a saját, illetve a ránk bízott életek érdekében.

****

Már óvodás korban érdemes a témával foglalkozni…

A felelős állattartásról beszélgetett Gyuris Mónika, az Ajkai Rendőrkapitányság kiemelt megelőzési főelőadója a Patakparti óvoda nagycsoportosaival. Az állatok iránt érzett felelősségteljes magatartást már kisgyermek korban el kell kezdeni. A válaszokból kiderült, hogy a  legtöbb  gyermekek családjában, vagy közvetlen környezetében élnek háziállatok, leggyakrabban kutya és macska. Az óvodások tudják, hogy az állatok ugyanúgy érző lények, mint az emberek, nekik is fájna, ha bántanák őket. Tudják, hogy mivel szabad táplálni őket, mi az, ami megfelelő az állatoknak. Fontos, hogy mindig legyen előttük friss ivóvíz. Udvaron tartott állatnak biztosítani kell azt, hogy az időjárás viszontagságai elől el tudjon bújni, például egy megfelelő helyen levő kutyaházba. Sétáltatáskor a gazda ügyeljen az állatra, ne veszítse szem elől. Idegen állatot, még ha szelídnek is tűnik, akkor sem szabad megközelíteni, megsimogatni. Ha erdei sétánkon vadon élő állattal találkozunk, jobb távolról figyelni.

TA

****

Jelszó: a felelősség!

A tudatos állattartásra, az azzal járó felelősségre hívták fel a figyelmet a Vahur állatmenhely dolgozói. Az október 4-én, hétfőn tartott programra a Vizikék óvoda Sün Dorottya csoportja látogatott ki rendőri felvezetéssel, láthatósági mellényben. Részt vett a programon az ajkai polgárőr egyesület néhány tagja, valamint több civil szervezet és nyugdíjas klubok tagjai is. Antal Laura bemutatta az állatmenhelyt, szólt arról, hogy az állat tartása évekre vagy évtizedekre vállalt felelősség.

Fotó: Tisler

Az állatot is rendszeresen kell orvoshoz vinni, táplálni, ami nem kis költség. Elmondta, hogy a menhelyen olyan állatokat gondoznak, amelyeket a rossz tartási körülmények miatt elvettek, elkóboroltak és nem kereste őket senki, vagy gazdáik beadták őket. A menhelyen ivartalanítják őket, megkapják a szükséges oltásokat, gyógyszereket, és gazdát keresnek nekik. Szólt arról is, hogy várják az önkéntes  támogatókat, akik segítik a munkájukat.

TA

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply