Állja a sarat a Sportváros Nonprofit Kft.

Testületi ülést tartott május 21-én Ajka Város Önkormányzata. A városatyák több mint harminc napirendi pontot tárgyaltak, de hála a bizottságokban lezajlott előkészítő munkának és egyetértésnek, csak kevés esetben bontakozott ki vita a tárgyalt témákról. Ilyen volt például a 15. napirendi pont, ami a Sportváros Nonprofit Kft. tavalyi évről szóló beszámolóját taglalta.

A közgyűlés a sajtó munkatársainak kedves eseménnyel kezdődött. Az Ajka Város Sajtódíja díszoklevelet ugyanis az idén az Ajkai Szó munkatársa, az Ajka Televízió tudósítója, Tisler Anna kapta.

Az újságírónő hétről hétre, illetve napról napra tudósítja a városi hetilap olvasóit, illetve a városi televízió nézőit. Tisler Anna Tapolcán született, 28 éve tevékenykedik az embert próbáló szakmában. Volt a Tapolcai Újság, és a Blikk tudósítója is és négy évig a Sümeg és Vidéke felelős szerkesztője. Évek óta a megyei lap, a Napló külsőse. Munkájának köszönhetően naprakészen értesülnek az ajkai eseményekről a Magyar Távirati Iroda és az országos sajtóorgánumok.  Mindemellett gyakorló polgárőr. A méltatás kitért arra is, hogy nem csak tudósít, hanem kapcsolatait felhasználva gyakran cselekedeteivel is támogatja a rászorulókat. A díjat Schwartz Béla polgármester adta át kolléganőnknek.

A 2018 évi gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról szóló beszámoló elfogadása előtt Utassy István (MSZP) kifejtette azt a véleményét, hogy az állami működtetésű iskolákban vissza kellene állítani az ifjúsági felelősök rendszerét, mivel a tankötelezettség felső korhatárának 16 évre való leszállítása sajátos problémákat vet fel, amiket nem lehet csak a rendőrség bevonásával kezelni. Jelenleg 12 százalék, tehát meglehetősen nagy azoknak a száma, akik kilépve az oktatási rendszerből azonnal közmunkásokká válnak és ott akár 50 évre meg is rekedhetnek. Ugyancsak problémát jelent, hogy a rászoruló gyerekek, valószínűleg szüleik mulasztása miatt a tavaszi, nyári és őszi iskolai szünetekben nem veszik igénybe az őket egyébként megillető kedvezményes étkeztetést. Erre az önkormányzatnak Utassy István szerint jobban oda kellene figyelnie.

A közgyűlés az újságírók számára kisebb-nagyobb megszakításokkal folyt tovább, mivel az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok üzleti tervét a testület zárt ülésen tárgyalta. Hosszabb vitát a Sportváros Nonprofit Kft. 2018. évi beszámolója váltott csak ki. A képviselők felvetéseire Geri Gyula ügyvezető igazgató válaszolt.

Pákai Péter (MSZP) a gazdasági és városfejlesztési bizottság elnöke például arra volt kíváncsi, mi okozhatja az egyébként jól működő Kft. veszteségeit?

Geri Gyula válaszából kitűnt, hogy a veszteségek a rájuk rótt feladatok miatt keletkeztek, kevesebb volt a rendelkezésükre bocsátott pénzeszköz is a tervezettnél. A törvényszerűen előálló veszteséget azonban a saját bevételeik növelésével sikerült csökkenteniük.

Dorner László (MSZP) hozzászólásában több pénzzel támogatott városok számára is példaértékűnek nevezte a Sportváros Kft. hároméves működését, ami összefogja a város egyre szerteágazóbb sporttevékenységét. A Sportváros Kft. véleménye szerint hozzájárulhat egy egészségesebb, boldogabb és kulturáltabb városi polgárság kialakulásához is. Fülöp Zoltán (Fidesz-KDNP) ugyancsak elismerően szólt a kft. működéséről, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a jövőt illetően, mivel egyre több a sportlétesítmény a városban, ezért a működési költségek az elkövetkező két-három évben “elszabadulhatnak” és kezelhetetlenné válnak az önkormányzat számára. Elismerte azt is, hogy önkormányzati támogatás nélkül sehol a világon nem működhetnek hasonló, a közösséget kiszolgáló létesítmények.

Ravasz Tibor (Fidesz-KDNP) mindezt azzal egészítette ki, hogy régóta együtt dolgozik Geri Gyulával a kézilabda klubban és dicsérő szavakat tud csak mondani munkájára. Az is tisztán látszik, hogy a polgármester által létrehozott konstrukcióval többnyire sikerül áthidalni a sportklubok likviditási problémáit. Javasolta, hogy a következő hetekben kezdődjön el egyeztetés a létesítmények üzemeltetésének pénzügyi feltételeiről, mert ha felépül a jégcsarnok, tovább nehezedhet a helyzet.

Utassy István az állam, illetve a megye segítségét hiányolta a város kétségtelenül egyre magasabb minőségű sportja mögül. Mint mondta, a politikai szándékot hiányolja, ami például az NB I-es labdarúgás esetében szinte hiánytalanul jelen van minden csapat mögött.

Ravasz Tibor azonnal vitatta Utassy István nézőpontjának helyességét. Szerinte a támogatások nem kerülik el Ajkát, bőségesen jut a TAO pénzekből is a látványsportokra. Példaként említette a sportcsarnok három lépcsőben tervezett felújítását, aminek előkészítésére egyetértésben nyújtott be az önkormányzat pályázatot a kézilabda szövetséghez.

Schwartz Béla polgármester vitazáró összefoglalójában ugyancsak elismerően szólt a Sportváros Nonprofit Kft. tevékenységéről. Csatlakozott Utassy Istvánhoz, aki szerint az ajkai sportélet színesedése és színvonalának emelkedése a kft. működésének köszönhető. A jelentkező gondokat és költségeket a dolgok természetéből fakadónak nevezte, mivel Ajka egy kisváros, sajátos pénzügyi környezettel. Szerinte a kft. ügyvezetője a rendelkezésre álló eszközök felhasználásával jó színvonalú munkát végzett. Az aggódás azonban “helyénvaló” a pénzügyi terveket nem szabad nagyvonalúan kezelni. Fülöp Zoltánnak címezve kijelentette “tudjuk hol a határ”, az önkormányzat nem veszítette el realitásérzékét. A felívelőben levő ajkai labdarúgás példáján keresztül mutatta be, hogy a jó szervezettség mellett szükség van ambiciózus emberekre is, mint amilyen Geri Gyula, aki új típusú szerződésekkel az egész magyar labdarúgásban új feltételek megteremtését tette lehetővé.

A Sportváros Nonprofit Kft. 2018-as beszámolóját a testület egyhangúlag elfogadta.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply