Az ajkaiak meghódították a Cuha-szurdokat

Városunk szinte minden természetbarát egyesülete, klubja részt vett a Bakonyban, a Cuha-patak vadregényes völgyébe szervezett tavaszi túrán április 7-én vasárnap.

A több, mint száz túrázó három csoportban, eltérő ritmusban és távolságban hódította meg hazánk legszebb szurdokát. Az apróságoktól egészen a 80 éves természetbarátig, mindannyian kíváncsiak voltak az éledező természet szépségeire, köztük a túra névadójára, a Bakonyba hívogató kankalinra.

A kankalin előbújt az avar alól

Két ajkai diákcsoport is megjárta a völgyet. A Szent-Györgyi Diáktúra Móricz Vilmos irányításával, és a Borsos Miklós Általános Iskola, a Bejárható Magyarország Program keretében Horváth Csaba vezetésével tempósan tette meg a kijelölt távokat.

A sziklakolosszusok előtt az égig érő fák

Az Üveggyári Ifi Flotta csapatát Németh Ferenc irányította, továbbá ő fogta össze a felnőtt csoportokat is.  Az Ajkai Kórház Sportegyesület természetjáróit Dürgő Ágnes elnök vezette. Hozzájuk csatlakoztak a Bánki Donát Természetbarát Egyesületből néhányan, köztük Czingler Sándorné a túra legidősebb tagja.

A felnőttek kirándulása Porva-Csesznek megállóhelytől indult a piros turistajelzést követve. Hazánk legszebb vasútvonala mellett haladva a Cuha-patak völgyét bejárva jutottak Vinyéig. Ez az út gyakorlott természetjárók számára rövidnek mondható, de a látvány, a vadon számos csodája megállásra, elmélkedésre késztette a kirándulókat. Források, barlangok, sziklakolosszusok és az épített természet, mind felejthetetlen élményt nyújtottak. De a patak nyolc gázlóján való áthaladás is maradandó emlék, ahol az ügyesség, egyensúlyozó képesség is nagy szerepet játszott. A bércek zöld szőnyege a színes bakonyi virágok rajzolatával izgalmas képet mutatott.  A végén pedig az elmaradhatatlan szalonnasütés és a vetélkedés Ozorai Sándor útmutatásai alapján, amikor kiderült, hogy ki mit jegyzett meg a Cuha-völgyi Tanösvényen felállított információs táblák ismertetőjéből.

Hazafelé az ipartörténetileg is jelentős Győr-Veszprém között kiépített 11-es számú vonalon közlekedő túrázókkal megtelt vonaton utazva fentről is megtekintették a festői völgyet a mészkő sziklafalakkal. Tisztelettel emlékeztek Gubányi Károly mérnökre, akinek nagy szerepe volt az 1896-ban átadott vasútvonal megépítésében. Emlékobeliszk és tábla jelzi a vándor számára e remekmű létrehozását. A vasútvonalat 2011-ben műemlékké nyilvánították. Azok, akik eddig még nem látták hazánk e páratlan vidékét, azoknak ajánlatos felírni a bakancslistára, mert ezt a tájat minden hazánkfiának egyszer látni kell.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply