Az ár mellett a minőség is számít, már a barack és a kukorica is megjelent a piacon

A piacon...

Örülnek a vásárlók, amikor magyar epret, cseresznyét, vagy meggyet pillantanak meg az árusnál. Odalépnek, megnézik az árakat, majd sokan ugyanazzal a lendülettel hátraarcot csinálnak, ugyanis az egekbe szöktek a gyümölcs- és zöldségárak.

Az egyik multi parkolójában június közepéig árulták fa bódéból az itthon, szabad földben, vegyszer nélkül termett epret. Illatos volt, nagy, piros és 2490 forint egy kiló. Az ár sokaknak meghaladta az anyagi lehetőségeit. A gyümölcsöt kilós műanyag dobozokban mérték ki, de ha valaki kevesebbet kért, szó nélkül kiszolgálták. Rövid ideig cseresznyét is árultak, ugyanilyen áron. Talán leérett, vagy nem volt, aki leszedje a fa tetejéről. A multiknál már jóval korábban megjelent az eper. Ott fél kiló csaknem ezer forintba került, de akinek szerencséje volt, kifogott egy akciót és akár 749 forintért is hozzájuthatott. Egy termelő 1250 forintért kínálta házhozszállítással. A közösségi portálon rengetegen üzentek neki. A kereslet jóval meghaladta a kínálatot, meg az időjárás is közbeszólt. A rengeteg eső miatt nem tudtak kimenni a földre, így a termés egy része kárba veszett, pedig mennyi háziasszony tervezte abból a lekvárt, a szörpöt.

Cseresznyéhez már könnyebb volt hozzájutnia annak, aki tudott, vagy akart dolgozni is érte. A környéken Szedd magad! akcióban már 400 forintért is vihette kilóját az, aki tud és akar fára, vagy létrára mászni. Háznál 600 forintért is árulták, de pár napon belül már a hirdetést sem találtuk. Biztosan elfogyott a készlet.

Télen más lehetőség hiányában sokan fogyasztanak narancsot, banánt, almát. Várják már a frissen termőt. Örülnek, amikor megjelenik, de az örömnek az árcédula vet véget. Tavaly 25-30 százalékkal is alacsonyabbak voltak az árak. De mi a drasztikus drágulás oka?

Egy gazda elmondta, hogy a növényvédőszerek ára is emelkedett, egy nagyobb területre már alkalmi segítőket foglalkoztatnak napi bejelentéssel. Ezer forint órabér alatt senki nem megy el, így a 8 óra munka bére és annak közterhei meghaladják a 10 ezer forintot. És ez még csak egy ember egy napja. Szedéskor előfordul, hogy a családtagokon kívül 5-6 emberre is szükség van. Ha szállítani kell, akkor ott a benzinköltség. Az üzemanyag ugyan a vírushelyzetben olcsóbb lett, de nem annyival, hogy ez lefelé vigye az árakat. Ha piacra, vagy bevásárlóközpont területére megy, a helyért is napi több ezer forintot fizet. Ezt mind ki kell termelni, nem beszélve a vállalkozás közterheiről, meg a család megélhetéséről, hiszen ők ebből fizetik a lakás rezsijét, a ruhát, a cipőt, a gyerek taníttatását.

A mezőgazdaság időjárásfüggő, egy részét elveri a jég, tönkreteszik a kártevők, vagy ahogy most is történik, a sok eső miatt nem lehet szedni, mire felszárad a föld, már minden tönkremegy. A veszteséget is be kell kalkulálni. Utánajártunk, egyik költség sem emelkedett olyan drasztikusan tavaly óta, hogy ez indok lehessen. A Központi Statisztikai Hivatal adatait böngészve megdöbbentő adatokra leltünk. Egy év alatt az idényjellegű gyümölcsök fogyasztói ára átlagosan 15 százalékkal nőtt, de Budapesten találtak olyan piacot is, ahol ez az arány az 50 százalékot is meghaladta. Legdrasztikusabban az alma drágult, 59 százalékkal.

Szombaton reggel kilátogattunk az ajkai piacra. Arra, hogy mennyien vannak, már abból következtethettünk, hogy a vasútállomás előtt tudtunk csak leparkolni. A piactéren bőséges kínálatot találtunk idénygyümölcsökből, zöldségekből, de mértek ki házi tejet 200 forintért literenként és kínáltak házi füstöltárut is. Az eper már leérett, vagy az eső tette tönkre, tudtuk meg az árusoktól. Cseresznyét és meggyet sem sokat találtunk, az ára ennek ellenére “szinte a földön járt”, 800 forintot kértek kilójáért. Már megjelent a barack, az egyik árusnál a kisebbért 800, a nagyobbért 900 forintot kértek, egy másiknál az ára 1290 forint volt. A dinnye kilóját 350 forintért kínálták, az uborkát kilónként 450-600 forintért lehetett kapni, volt már kukorica is, darabja 340 forintért.

Az árak talán azért vásárlóbarátabbak az ajkai piacon, mert többségében saját földjükön gazdálkodó kistermelők hozzák a portékát, akik a földművelést maguk végzik, nem alkalmaznak segítőket pénzért. A fizetésre várakozó vásárlók számából kiderült, nem elsősorban az alacsony ár a vonzó, hanem a jó ár-érték arány. Ha friss, szép, jól néz ki, és az ára sincs az egekben, akkor eladható. A silány viszont hiába olcsó, akkor sem kell.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply