Az érett személyiség nem zsarnok és nem gyermek a kapcsolataiban

Négy osztály, egy szakközépiskolai, két szakgimnáziumi és egy gimnáziumi készül az év végi vizsgákra az Ajkai Szakképző Iskola Bánki Donát intézményegysége diákjai közül. Ők péntektől, február 7-től ruhájukon viselhetik a középiskolai tanulmányaik végét jelző szalagot. A szalagtűzést a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központban tartották, majd az iskolában folytatódott a rendezvény.

Az iskola nevében Csizmazia Csaba intézményegység-vezető fogalmazta meg gondolatait. Elmondta, hogy jelentős a 2019/20-as tanév a Bánki életében. Ebben az évben ünnepelték az iskola alapításának 70. évfordulóját, most végez az első gimnáziumi osztály, másfél hét múlva teszik le a kosárlabda csarnok alapkövét, szeptembertől pedig indul az általános iskolai képzés.

Az intézményegység-vezető a szalagavató beszédében, akárcsak tavaly, most is arról beszélt, hogy a Z generáció, a 21. század szülötteinek a mozgatórugója az idősebbekéhez hasonlóan a harag, az öröm, a szerelem, a bánat, a bűntudat, a kíváncsiság, a tudásvágy, az együttműködés öröme. A digitális világ csak eszköz mindezekhez. Ha kikapcsolják ezeket, olyanok, mint a mai középkorúak voltak ebben az életkorban. Olyan dolgokról is el lehet velük beszélgetni, amelyekről azt hitték, csak a felnőtteket érdekli. A mai diákok előtt több lehetőség van, nekik már az is megadatott, hogy 500 ember előtt mutassák be angol nyelven Ajkát. A test és az elme fejlesztése megtörténik, de mi a helyzet a személyiségfejlesztéssel? Milyen is az érett személyiség? Nem lesz zsarnoka társainak és nem marad gyermek a kapcsolataiban. Akkor lehet felelős és szabad a kapcsolataiban. Szemügyre veszi önmagát de más nézőpontjából is meg tudja nézni a dolgokat.

Mindenki adott képességekkel születik, senkiből sem lehet többet kihozni annál, ami van benne. Fordítva viszont történhet a dolog, hogy kevesebbet hoz ki magából a diák, mint amennyire képes. Ez az iskolán és az eszköztelen, frusztrált, egzisztenciális gondokkal küzdő pedagógusokon múlik, akiknek fontos a folyamatos visszajelzés, hogy jól csinálja, megfelelően neveli a következő generáció tagjait. A Bánkiban elhivatott, kiváló tanárok dolgoznak. Különösen sok múlik az osztályfőnökökön, a végzős osztályokat Horváth Károly, Barzsa Emma, Paksa Milán és Juhászné Kiss Ágnes kísérte az úton.

Körmendi Kristóf a 11. osztályosok nevében búcsúzott diáktársaitól.

– Tavaly februárban, amikor ti szerveztétek a szalagavatót, arra gondoltatok, hogy jövőre már ti álltok a színpadon – fogalmazta meg Körmendi Kristóf. – Eltelt ismét egy év, ma osztályfőnökötöktől ti kapjátok meg a szalagot, amely annak jele, hogy felnőttetek. Életetekben hamarosan lezárul egy korszak. A Bánkiban töltött 3 vagy 4 tanév alatt sok mindent elsajátítottatok. Most készül az érettségire az első gimnáziumi osztály. Mások szakmai vizsgát tesznek. Néhányan nagyon nehéznek érzik a következő időszakot és a vizsgákat, mások könnyedén veszik az akadályokat. Mindenkinek hinni kell abban, hogy sikerülni fog. A tudáson kívül a diákélet vidám történéseit, emlékeit is magatokkal viszitek. A szavakat, amik csak nektek jelent valamit, a történeteket, amelyeket megéltetek. Mindezek örökre összekötnek benneteket.

A végzős osztályok nevében  Szalai Alexandra mondott beszédet a diákok humorát is belecsempészve, a hallgatóságból nagy derültséget kiváltva azzal.  A szalagtűzést követően köszönte meg a tanároknak, a szülőknek, valamint a wikipédiának, az energiaital gyártóknak és az iskolában levő kávéautomatának, hogy mindig a segítségükre voltak szükség esetén. Elmondta, hogy olyan élményeket kaptak a Bánkiban töltött évek alatt, amiket soha nem felednek. Életre szóló barátságokat kötöttek, az osztályt pedig összekovácsolták a tanulmányi kirándulások és a közös puskázás.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply