Harmónium hangja szólt a plébániatemplomban

Rendkívüli élményben részesültek az ajkai Jézus Szíve Plébániatemplomba érkező zenebarátok február 8-án, amikor az oltár előtt három úgynevezett Amerikai harmóniumot szólaltattak meg a mesterek.

Ludányi Zsófia és Sebestyén János harmóniumgyűjtő kutatók szervezésében egyedülálló koncertsorozat keretében ismertették meg az ajkai közönséggel ezt az elfeledett, a XIX. század elején Franciaországban feltalált és virágkorát élő hangszert, amely megszólaltatását tekintve billentyűs, megszólalását tekintve pedig fúvós hangszer, hasonlóan az orgonához. Két fajtája van: a fúvó légrendszerű erőteljesebb hangzású, expresszívebb a korábbi, és a szívó légrendszerű szolidabb, lágyabb, alkalmazkodóbb hangzású, későbbi típus. A koncerten a szívó légrendszerű harmóniumok szólaltak meg. Az előadók elsősorban orgonaművészek, több színvonalas hazai és nemzetközi orgonaversenyen értek el kiváló helyezéseket. Ami ezentúl összeköti őket, az, hogy mindhárman keresik a harmóniumban rejlő művészi lehetőségeket.

Előtérben Tóka Ágoston, Kanyárné Grünvald Petra, Elischer Balázs

Nem véletlen, hogy Ajka adott otthont a vidéki bemutatkozásnak, hiszen Elischer Balázs orgonaművész – karnagy 2019. októbere óta városunkban teljesít szolgálatot. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán diplomázott 2011-ben. Az Olaszországban megrendezett rangos mondainoi Marcello Galanti Nemzetközi Orgonaverseny első helyezettje, nemzetközi arany minősítésű orgonista, a harmónium mestere is. Műveket a saját hangszerén, egy több mint 120 éves két manuálos Schiedmayer szalonharmóniumon szólaltatja meg.

A koncertező zenésztárs Tóka Ágoston, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett kitüntetéses minősítésű orgonaművészi diplomát 2013-ban Pálúr János, Ruppert István és Fassang László növendékeként. 2012-ben Köztársasági Ösztöndíjat, 2013-ban Junior Prima Díjat, majd háromszor is Fischer Annie Ösztöndíjat kapott. Emellett rangos nemzetközi versenyek díjazottja. Világviszonylatban is az egyik legjelentősebb orgonaversenyen második és Bach-különdíjas lett ST.Albans-ban (Egyesült Királyság).

Sajnos ezen a napon nem tudott részt venni a közös zenélésben Mészáros Zsolt Máté orgonaművész, őt a harmadik hangszer megszólaltatásában, a közös produkcióban – egy született ajkai – a bravúrosan beugró sokrétű Kanyárné Grünvald Petra helyettesítette.

Elischer Balázs orgonaművész-karnagy tavaly óta teljesít Ajkán szolgálatot

A jelenlévők többsége a koncert kezdetéig nem hallott harmóniumot megszólalni. A kezdeti hangok után elcsodálkozott, hogy vajon zongorát, orgonát vagy esetleg más hangszer egyvelegét hallja-e? Bizony valami olyan érzése volt a hallgatónak, mint, amikor a bor kóstolása során az aromákat próbálják azonosítani. Valóban egy nagyon kellemes esszencia bódította el a hallgatóságot.

Eddig nem ismert zeneszerzők művei szólaltak meg, mint az angol Jeremiah Clarke, a német Paul Hassenstein, a francia César Franck és Alexandre Guilmant vagy a magyar Gárdonyi Zoltán. Talán a legismertebb Dévény Jenő Ave Maria átdolgozása volt, amelyet zárásként hárman adtak elő. Érdekessége a hangszerek és a zenészek összefonódásának, hogy a sorozat egyik szervezője Sebestyén János éppen ez utóbbi mű zenekari változatát vezényelte az egri Ciszterci Szt. Bernát templomban tavaly.

Ezen a délutánon meggyőződhettünk róla, hogy városunk kulturális élete ismét gazdagabb lett. Most éppen egy hangszerrel és egy sokszínű fiatal orgonaművész-karnaggyal, aki remélhetőleg más alkalmakkor is bemutatja ritka hangszerét és elhozza barátait egy-egy koncert erejéig Ajkára.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply