Bakancsot fel!

Sárcsi-kút környéki erdei út (fotó: V.H.A.)

Egy-egy bakonyi túra lehet az idei nyáron a kulcsprojektünk.

Hosszú évtizedek alatt összegyűjtött tapasztalatból manapság azt lehet leszűrni, hogy továbbra sem tudjuk, mi a legjobb időpont arra, hogy mikor menjünk nyaralni. A 80-as években a júliusra esküdött a nyaralók többsége, aki a Balatonra vágyott, akkor már jó meleg a víz, néha egy-egy rövid zápor frissíti fel a levegőt, menjünk tehát július közepén. Aztán a 90-es években kitolódott a forró napok száma, már az augusztus eleje is szóba jöhetett, de 20-án már ne legyünk a tó közelében sem, ideáramlik az ünnepre mindenki, kerüljük el a tömeget. Az ezredfordulóra sokan már az augusztusi ünnepi időszak után mentek nyaralni, akkor már vége a szabadságolásoknak, csak a miénk a part. A közelmúltban az élelmesebbek egyenesen szeptember elején ruccantak ki, akkor már kezdődik az iskola, csak a nyugdíjasok és az éltesebb házaspárok vannak a vízen. Persze, ha az időjárás is úgy gondolja, mert a verőfényes napsütés és a monszun-szerű esőzések között csak egy paraszthajszál különbség van, ki tudja mire lehet számítani.

Bizony, idén sincs ez másként, ez a május feladta a leckét, lehet megint latolgatni, mikor lesz esélyes az a bizonyos egyhetes elvonulás. Nos, én az idén arra teszem le a voksomat, hogy bakancslistás, vagy már jól bejáratott túrahelyeket keresek fel. Aki járt már valaha különböző évszakokban a Csingervölgyben az tudja, hogy ugyanaz az út mindig rejt valamilyen meglepetést, új látnivalót. Néha vargányák díszítik még a köves erdei ösvények szélét is, máskor a jól megszokott lelőhelyen sem találni semmit. Őzek keringenek az ember körül „ugatva”, holott arra számítunk, hogy láttunkra hatalmas szökkenésekkel tűnnek el a sűrűben. Néha egy-egy méltóságteljes agancs vége kandikál ki a bozótból, hogy aztán komótosan felemelkedve elporoszkáljon a rekettyésben a szarvas. Nyulak ugrálnak ki az útra, a gyalogbodza apró gömböcskéi invitálnak be a fűbe rovarokat fotózni. Az erdő nyáron is olyan, mintha mi is a részei lennénk, körülölel, elvarázsol, feltölt. Így csak azt tudom tanácsolni, hogy ne legyen alapvetően időjárásfüggő a kirándulás, mindig legyen a csomagtartóban egy jó bakancs, akkor nem tudja felülírni az eső a programot.

Úti célt is javasolok, nekem az egyik kedvencem a padragi szikláktól a Parkerdőbe vezető útvonal a Bújó-lik és a Pokol-lik barlang érintésével a Török tetőn át a sárga vonalas túraútvonal, feltéve hogy nem tévedünk le róla. Ez velem gyakorta előfordul, annyira belemerülök a látnivalókba, hogy a sárga keresztes útvonalra tévedek, de ez legalább még sok-sok forráson is keresztülvisz, így útba ejthetjük a Vízkeresők útján a Szerencse fel! és a Szőke forrást.

A fent említett látnivalók minden évszakban varázslatosak, különösen tavasszal, de ezt csak én állítom, mert az oly gyakori nyári párás erdő nekem nem tartozik a nagy kedvenceim közé, különösen hátizsákot cipelve. Ennek ellenére időről időre inkább az erdőt választom a Balaton part helyett, annyira éhezem az „erdőfürdőt”. A bakancslistámra pedig idén új célpontok kerültek fel a Keszthelyi- hegységben.

Gyalog bodzát is találni útközben (fotó: V.H.A.)

Teljesítménytúrán már jártam különleges helyeken egy Lepke-túra alkalmával, Vonyarcvashegy természeti szépségeit csodálhattuk meg és legeltethettük szemünket a Berzsenyi-kilátóból, de most Cserszegtomaj nevezetességei kerültek a látókörömbe. Védett természeti látványossága a Kőhát és Csókakő sziklaegyüttes, melyet nemcsak a szép kilátás tesz különlegessé, de az itt talált archeológiai leletek is, az 1800-as évek végén egy sziklába vájt sírban ősi, guggoló helyzetű csontvázra bukkantak a környéken. A településen az egykori okker- és piritbánya is híres, de a Szent Anna és Rózsafüzér királynője temploma is fontos műemlék. A falu a Balaton-felvidéki borvidék cserszegi körzetének része, a település nagy büszkesége a cserszegi fűszeres, mely valóban Cserszegtomajhoz fűződik, Bakonyi Károly szőlőnemesítő 1960-ban itt keresztezte az Irsai Olivér és a piros tramini fajtákat, aminek eredménye lett a szőlőfajta. Ugye, hogy sokan nem tudják ezt? Ha a nyáron kirándulni indulnak, akkor feltétlenül kóstolják meg, érdemes tehát autóbusszal ellátogatni a településre, kiváló egynapos program lehet. Tehát nyáron is bakancsot fel, találkozzunk az erdőben. Jó utat, széles ösvényeket!

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply