BALLAGÁS Egyszerre szól a múltról és a jövőről (videóval)

Az ajkai középiskolák április utolsó napjaira időzítették a ballagásokat. A Bercsényiben pénteken, a többi suliban szombaton délelőtt búcsúztak a végzősök az alma matertől.

* * *

Az Ajkai Szakképző Iskola Bercsényi Miklós tagintézményében három évet töltöttek a szakvizsgára készülők. A köszöntőkben elhangzott, az iskola megadta az alapot ahhoz, hogy diákjai jó szakemberekké és jó emberekké válhassanak. Ahhoz, hogy az életben megállják a helyüket, nem csak ész, szív is kell.

A ballagók érzéseit, gondolatait a 11. osztályos Rákos Rebeka fogalmazta meg. Számukra furcsa, hogy tanévzáró után nem a megszokott módon köszönnek el egymástól, hogy szeptemberben veletek ugyanitt. Ősszel már más közösség tagjai lesznek.

Tölgyesi Attila intézményvezető beszédében kifejtette, hogy a szakmával rendelkező, dolgozó fiatalok maguk döntenek a saját dolgaikról. A döntés azonban nem csupán jog, hanem felelősség is. Az élet számos lehetőséget ad, amelyekkel tudni kell jól élni, okosan használni a megszerzett tudást, a kapcsolatokat, a képességeket. A becsület, a kitartás, a szorgalom az egyedül járható út.

A tizedik évfolyam nevében Füredi Georgina búcsúzott a távozóktól.

– Menjetek még egyszer végig a tantermeken, a folyosókon, a számotokra kedves helyeken, nézzetek meg mindent jól, és vigyétek magatokkal emlékeitekben – szólította fel őket. – Példaképek voltatok számunka, és reméljük, mi is példák leszünk az utánunk következőknek.

Az ünnepségen három dalt énekelt a felnőttképzésben részt vevő Bajnóczy Szandra.

A fenntartó Hit Gyülekezete nevében Grósz István megajándékozta a diákévek alatt jól teljesítő Szellem Tamást, Homlok Eriket, Kovács Zsófiát és Rákos Rebekát. Tölgyesi Attila jutalmat adott át a jó sportoló Kozma Bálintnak, a jó tanuló, jó sportoló Szellem Tamásnak, a jó tanuló, kiemelkedő közösségi munkát végzett Fehér Márknak, a kiváló közösségi munkát végzett Kovács Zsófiának, Homlok Eriknek és Ungor Zoltánnak, a jó tanuló, példás magatartású Varga Szilárdnak.

Az ünnepség végén a ballagók az Örömóda zenéjére színes léggömböket engedtek a magasba.

 

* * *

Hatvanadik alkalommal hangoztak fel a ballagási dalok szombaton a Bródy gimnáziumban. Az idén három osztály 83 diákja járta végig még egyszer, utoljára az osztálytermeket, a folyosókat, hogy aztán ünnepélyes búcsút vegyen tanáraitól, társaitól, az épülettől, középiskolás évei helyszínétől. A G osztály diákjai már a hetedik évfolyamot is bródys diákként kezdték, az A és a B osztályosok négy évet töltöttek együtt. Mihályfi László igazgató ünnepi beszédében elsorolta, milyen fejlesztések, programok segítették a diákokat abban, hogy minél jobb eredményeket érjenek el. Németországi és angliai kapcsolataik által a tanulóknak a külföldi nyelvgyakorlásra is lehetőségük nyílt. Az együtt töltött négy vagy hat év alatt a gyerekek nemcsak tudásban, élményekben is gazdagodtak, vidám, mozgalmas diákéletet éltek.

A gimnáziumi évek alatt legjobb tanulmányi eredményt elért diákok minden évben Bródy-díjat kapnak. A plakettet és a könyvvásárlási utalványt Mihályfi László igazgatótól és Molnár Istvántól, az iskola alapítványa kuratóriumi elnökétől Barta András és Kertész Dávid vette át.

A végzősök nevében búcsúzó Barta András megfogalmazta, hogy a diák nem mindig hálás akkor, amikor tanul. Élete folyamán viszont rájön, milyen áldozatos munkát végeztek érte tanárai, majd onnantól hálával gondol rájuk. Az iskola nem csupán a tudás megszerzésének lehetőségét nyújtotta számukra, hanem lehetővé tette, hogy gyarapodjanak emberségben, élményekben. Barátságok szövődtek, amelyek az érettségi után sem szakadnak meg. Az alsóbb évfolyam diákjai nevében búcsúzó 11. osztályos Boldizsár Krisztina sikeres vizsgát, boldog felnőtt életet kívánt az útra készülőknek.

A valamely területen kiemelkedő eredményeket elért diákok a ballagáskor vették át könyvjutalmukat, oklevelüket.

A gimnáziumi évek alatt végig kitűnő tanulmányi eredményt ért el Barta András 12. A és Kertész Dávid 12. G. Jeles tanuló volt Dér Nóra, Futó Barnabás, Szokoli Csongor, Szűcs Dzsenifer, Juhász Réka. Markos Péter az Arany Dániel matematika versenyen bejutott az országos döntőbe, a Bod Péter könyvtárhasználati versenyen Csalló Rebeka országos negyedik, Császár Boglárka ötödik helyezést ért el. Baráth Krisztina, Csalló Rebeka és Császár Boglárka az angol nyelvhasználati versenyen országos első helyezettként végzett.

A ballagók diákéveik alatt összesen 50 nyelvvizsga bizonyítványt szereztek. A legoépítő versenyen Futó Barnabás országos második lett. A Bán Aladár irodalmi versenyen Futó Barnabás, Markos Péter, Papp Kevin és Szokoli Csongor országos első, Nemeshanyi Ninetta, Németh Ramóna, Szabó Fanni és Tölgyesi Ramóna harmadik lett. Zsigmond Zsófia a Georgikon biológia tanulmányi verseny országos döntőjébe jutott. A diákolimpia országos fordulóján Kovács Marcell karate sportágban többször aranyérmet szerzett, úszásban Szűcs Bernadett és Molnár Anikó szerepelt kiválóan, trampolinban Brandstadter Márk, Berta Zsóka és Bicsák Ágnes állt a dobogó legfelső fokán. Lövészetben Császár Boglárka és Baráth Krisztina szerepelt eredményesen. Kosárlabdában Kéri Vanessza a hetedik helyezett csapat tagja volt, a strandfoci országos döntőben Lukács Patrik, Németh Arnold, Paksai Márk, Venczel Patrik és Vér Kornél szerepelt sikeresen, Venczel Patrik tagja volt a Coca Cola kupa aranyérmes csapatának. Strandröplabdában Nagy Luca és Nemeshanyi Ninetta szerepelt kiválóan.

* * *

A jó iskola gyökereket és szárnyakat ad diákjainak, búcsúztatta az útra készülőket Riederné Fenyvesi Bernadett, a Fekete-Vörösmarty iskola igazgatóhelyettese szombaton. A ballagó osztály tagjai a hagyományok szerint talárban járták végig diákéveik helyszínét, hogy majd az udvaron felsorakozva, nevük elhangzása után fellépjenek a dobogóra, szemben az őket ünneplő családtagjaikkal, barátaikkal. A Vörösmarty gimnázium végzős osztálya tagjai többségének a középiskolás az első ballagása, ugyanis döntő részük már a hetedik osztályt is itt kezdte.

– Remélem, ahova kerültök, ott is úgy fognak szeretni benneteket, ahogyan én szeretlek titeket – engedte útjára osztályát Cserháti Csilla osztályfőnök, aki hosszan sorolta a közösen átélt, feledhetetlen élményeket, az osztálykirándulást, a túrákat, a diáknapokat, versenyeket. A tanárnő megfogalmazta, hogy mindenki céllal érkezett az iskolába, és reméli, azokat el is fogja érni. A diákok megkapták a tudást, elhiszik, hogy céljaikat képesek elérni, tenni érte, kitartóan, szorgalmasan.

A ballagáson vették át jutalmukat azok a diákok, akik a hat év folyamán tanulmányi, közösségi, sport vagy kulturális tevékenységükkel kiemelkedő eredményt értek el, és gazdagítottak a közösséget. Elismerésben részesült Bércy Maja, Benkő Marcell, Kovács Martin, Kis-Varga Ákos, Orbán Réka, Bakos Titanilla, Tóth Tamara, Cili Kinga, Gyurján Bianka. Horváth Eliza Anna, Farkas Csilla, Nemes Anett, Pék Evelin. Az iskola kórusának végzős tagjai Koncz Zsuzsa Köszönöm című dalával búcsúztak el karvezetőjüktől, Királyné Molnár Ritától. Régi hagyomány, hogy a legfiatalabb gimnazisták, a hetedikesek, ajándékot készítenek a ballagóknak, amelyet az ünnepségen adnak át. A beszédeket követően színes léggömböket eresztettek az ég felé, majd közösen elmondták a fogadalmat, amely arról szól, hogy felnőttként úgy élnek, hogy öregbítsék iskolájuk jó hírét, példaként szolgáljanak környezetüknek.

A végzősök nevében Bércy Maja, Pék Evelin és Kis-Varga Ákos köszönt el a diáktársaktól, a tanároktól és köszönte meg szüleik támogató, gondoskodó szeretetét.

* * *

A Bánki szakképző iskola kilencven diákja vett búcsút a középiskolai évektől szombaton. Negyvenhatan szakközépiskolai osztályban szereztek gépészeti, informatikai, közlekedési és közgazdasági ismereteket, a szakiskolások gépi forgácsolónak vagy karosszérialakatosnak tanultak.

Ünnepi köszöntőjében Nagy Zoltán igazgató elmondta, a középiskolában átélt élmények a diákok személyiségének részévé válnak. Az ezekben az években köttetett barátságok egy része egész életre szól. A diákok az együtt töltött évek alatt sokat tanultak egymástól is. Meg tudják különböztetni a jót és a rosszat, az értékeset az értéktelentől. El tudják dönteni, mi a helyes út számukra, és tudják, hogy sikert csak kitartó munkával, szorgalommal, tisztességgel érhetnek el. Erőfeszítés nélkül nincs eredmény sem. A minőség nem csak a munkában, az emberi kapcsolatokban is fontos.

Az ünnepségen Nagy Zoltán bejelentette, hogy a végzős osztályokkal együtt ő is búcsúzik az iskolától, nyugállományba vonul.

Az alsó évfolyamok nevében Solymosi Laura köszönt el a ballagóktól, kívánt nekik sikeres érettségit, boldog felnőtt kort.

A ballagók nevében búcsúzó Németh Judit elmondta, hogy minden diák másként éli meg az ünnepi alkalmat, amikor minden róluk szól. A ballagás a múltról és jövőről is szól egyszerre, hiszen az emlékezés ideje, és a diákok már a jövőbe tekintenek. Jó volt a középiskolás időszak, amelyet soha nem felednek.

A bánkis évek alatt kiemelkedően teljesítő diákok dicséretben részesültek, az elismerést Nagy Zoltán adta át Kovanecz Dominiknak, Németh Juditnak, Tóth Alexandrának, Palkovics Milánnak, Bolla Csabának és Sipőcz Ádámnak.

 

* * *

A Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola és Kollégium udvara május 1-jén, vasárnap is zsúfolásig megtelt a ballagó diákok szüleivel, rokonaival, barátaival. A diákok az iskola aulájában várták, hogy utoljára megszólaljon a csengő és kezdetét vegye hét osztálynak az utolsó nagy közös sétája az iskola padlóin.

Mielőtt ez megtörtént volta a végzős diákok részt vettek egy utolsó osztályfőnöki órán, majd koszorúzással emlékeztek iskolájuk névadójára. Majd az ismert ballagási dalokra végigjárták az iskolát, és miután mindenki elfoglalta a helyét az alakulótéren, felzengett a Himnusz. Utána Csertán Cintia köszöntötte a megjelenteket és felkérte dr. Varga Erikát, az iskolai alapítvány kuratóriumának elnökét ünnepi beszéde megtartására. Őt az iskola igazgatója követte. Holczinger András Hamvas Béla gondolataival köszöntötte a búcsúzó ballagó diákokat: „A nagy útban nincsen semmi rejtély. Az ég hatása: jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend. Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége, igazan élni.” Beszédében kitért az iskolában elért sikerekre, tanulmányi versenyekre, sporteredményekre, s arra, hogy büszke azokra a diákokra, akik maradandót alkottak.

Az ünnepi beszéd végét a diákok búcsúztató műsora követte. Gruber Dzsenifer 12.a osztályos tanuló köszönt el a ballagók nevében majd Dobai Nikolett szólt az itt maradókhoz. A búcsúk végén a végzős évfolyamok képviselői átadták az iskolazászlót a 11. évfolyamosoknak. Végezetül az iskola legjobbjai jutalomkönyvet és oklevelet vehettek át. Ezután Bognár Tamara énekével és Hidasi Patrik gitárkíséretével az Emberek együttes Tábortűz című dalát hallgathatták meg a jelenlevők. A műsor zárasaként Szabó Kovács Krisztina tanárnő versét Csertán Cintia szavalta el.

 

F.P.T. – T.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply