A bányásznap az összetartozás ünnepe

Illusztráció (Fotó: Györkös)

Köszönjük mindenkinek, aki eljött, kifejezve ezzel azt, hogy fontosnak tartja az ágazathoz kötődő kultúra és hagyományok továbbélését, köszöntötte Gerencsér Hilda, a Csingervölgyért Egyesület elnöke a 66. Bányásznap résztvevőit a csingeri bányász emlékparkban délelőtt tartott ünnepségen.

Gerencsér Hilda elmondta, az egyesület sokat tesz ezért, hogy a gyermekek és fiatalok továbbvigyék a szakmához kötődő kultúrát, többek között minden nyáron hagyományőrző tábort szerveznek. Az ott részt vett gyermekek közül ketten, Hofmann Szabina és Tavaszi Katrin vállalták, hogy az ünnepségen verset mondanak.gyj_banyasznap csinger 2980

Horváth Károly, a Bódéért Hagyományőrző Egyesület elnöke megemlékező beszédében arról szólt, hogy a bányászat megszűnése, az utolsó ajkai bánya bezárása után 12 évvel is miért fontos, hogy megünnepeljük a bányásznapot. A bányászat, amely veszélyes, embert próbáló iparág volt, Ajka fejlődését alapozta meg. A bányászat 139 éve alatt csaknem kétszázan lelték halálukat a föld mélyén. A szakma veszélyei mindenkiben tudatosultak, ezért összetartó volt a bányásztársadalom. Ha baj volt, mindenki ment menteni, a mérnök és vezető éppúgy, mint a fizikai dolgozók. Mindenki tudta, nem késlekedhetnek, az ugyanis a társaik életébe kerülhet. Az ágazatban dolgozók ma is így élnek. A föld mélyén kötött barátságokat ma is őrzik, ha kell, egymás segítségére sietnek. Horváth Károly beszédében felidézte az egykori bányásznapok hangulatát. Az ünnepi alkalommal kapták meg a bányában dolgozók a hűségjutalmukat. Az ünnepség helyszínén vásár is volt, ahol az akkori áruhiány ellenére mindent meg lehetett vásárolni. Az ágazat dolgozóinak érdemeit beszédek sora méltatta, majd kulturális és szórakoztató programokkal zajlott a nap.

A bányásznap ma is fontos. Felhívja a figyelmet egy letűnt szakma által hordozott értékekre, az összetartozás fontosságára. Az egykori munkatársak ilyenkor találkoznak, felidézik az együtt töltött évek szépségeit, nehézségeit.

Az ünnepségen szerepelt az ajkacsingeri Borostyán férfikórus, valamint a Bányász Fúvószenekar és mazsorett csoportja.

Az emlékművet a Csingervölgyért Egyesület nevében Kohlrusz Béláné és Geier Károlyné,  a Bódéért Hagyományőrző Egyesület nevében Fenyvesi Imréné és Piller Józsefné valamint Dorner László, csingeri kötődésű önkormányzati képviselő helyezte el a megemlékezés koszorúját.

A rendezvényt követően az egyesület tagjai megvendégelték a szereplőket.

Délután a Molnár Gábor parkerdőben a Bányászati Múzeum udvarán koszorúzással folytatódott a megemlékezés. A Bányász Himnusz elhangzása után a munka közben életüket vesztett bányászok emlékművénél Ajka város önkormányzata nevében Schwartz Béla polgármester koszorúzott, majd a bányász szakszervezetek képviselői, a Bányásztelepi közösség tagjai és a városban működő bányász hagyományőrzők emlékeztek.

Horváth Károly a bányászok összetartozását méltatta

Fotó Györkös

(ta)

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply