Bátran kérjünk segítséget – az alapítvány a családokért dolgozik

Az Otthon Segítünk Alapítvány Ajkai Szolgálata konferenciával egybekötött Családi Napot szervezett ez év tavaszán a Nomádia Szabadidőparkban. A projektzáró családi rendezvényüknek a „Felkészült Szülők – Jól működő Család” címet adták, amit egy Európai Uniós pályázat eredményeképpen tudtak megvalósítani.

Györgyné Kollár Gabriella, az ajkai szolgálat vezetője nyitotta meg az egész napos programot, aki ismertette a legfontosabb tudnivalókat, technikai információkat, illetve a park adta lehetőségekről is tájékoztatta a résztvevőket.

A szakembereknek és az érdeklődőknek szóló előadásokon túl szórakozásra is bőven akadt lehetőségük a családoknak. Nyitásként az Ajka-Padragkút Táncegyüttes fergeteges műsorát élvezhették az ország különböző tájairól érkező vendégek. Az Ajkai Aerobik Sport Egyesület óvodásai produkciójának is sikere volt, amit Csonkáné Krützner Márta edző irányításával mutattak be. Igazi vidámságot jelentett Rudi bohóc műsora, amibe a csemeték lelkesen bekapcsolódtak. A sokszínű programon az ügyességi játékok és az állatsimogató mellett a gyermekeknek külön elfoglaltságokat is kínáltak, mint például kézműveskedés, arcfestés, hennázás, csuhézás, rejtvény-labirintus, társasjátékok.

A kulturális programok mellett a nagyteremben érdekes előadások zajlottak a szülők számára. Az Otthon Segítünk Alapítvány (OSA) budapesti központjának munkatársa R. Szegedi Gabriella örömét fejezte ki a színvonalas rendezvény kapcsán, amit összeállított az ajkai szolgálat és alázatosnak, önzetlennek nevezte az önkéntesek munkáját, akik 80 órás továbbképzést követően végzik tevékenységüket. Elmondta, hogy a fejlesztések következtében az egyesület 18 éves működése nyomán már 18 vidéki és 9 budapesti szolgálat működik, így több mint 300 önkéntes áll a családok rendelkezésére.

Nagyon fontosnak tartják, hogy az önkéntesek felkészítését és a szakmai hátteret a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi, illetve Mentálhigiéné Intézet pszichológusai, pszichiáterei alkotják. Hegedűs Réka a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet munkatársának előadásában az egyedül nevelő szülőket érintő problémákra helyezte a hangsúlyt. Mint mondta, a családterápiás munkában olyan mentális támogatást kell nyújtani ezeknek a családoknak, ami a gyerekekről szól ugyan, de a segítségnyújtás csak a szülőkön keresztül lehetséges. Hangsúlyozta, hogy a kialakult probléma mindig egy hosszú folyamat eredménye, vagyis egyrészt családtörténeti, másrészt a társadalom fejlődésének is az eredménye. Sajnos több százezren élnek ebben a helyzetben hazánkban.

Kommunikációs gátak a hétköznapokban című előadással készült Lukács Anikó, az esztergomi szolgálat vezetője, aki négy nagy sikerű 32 órás Gordon-szemléletű kommunikációs tréninget vezetett Ajkán és Devecserben is. A kurzusok előnyeiről beszélt, illetve azokról a tapasztalatokról, praktikákról, amelyeket sikerrel lehet alkalmazni akár a gyereknevelés, akár a párkapcsolat során felvetődő konfliktusok esetén.

Az előadásokat kerekasztal beszélgetés követte a négy várost (Ajka Miskolc, Esztergom, Nyíregyháza) képviselő szervezőkkel. Elhangzott, hogy sokan még nem ismerik a szolgálatot Ajkán, ezért próbálják népszerűsíteni leginkább a védőnők által. Tévhit, hogy csak akkor fordulhatnak hozzájuk, ha óriási probléma van a családban, elég az is, ha magányosnak érzi az anyuka magát, elbizonytalanodik, vagy úgy érzi, hogy nincs, akire számíthat. Sokszor még mindig azt érzik az édesanyák, hogy szégyen segítséget kérni, illetve az a társadalom elvárása, hogy oldják meg egyedül a feladatokat, viseljék egyedül a terheket.

Az ajkai csapat új tagjainak (11 önkéntesnek) okleveleit az OSA központ munkatársa: R. Szegedi Gabriella és a helyi szervező: Györgyné Kollár Gabriella adták át. A program sikere, hogy Devecserben is sikerül elindítani a szolgálatot.

This slideshow requires JavaScript.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply