Belvárosi kalandozások – Szobrok a templomdombon

Ajka fiatal város, melynek legnevezetesebb műemléke a késő barokk, 1799-ben alapított Szent István katolikus plébániatemplom. Emellett természetesen vannak olyan ipari műemlékei, köztük a szénosztályozó épülete, az egykori bányaépületek, melyek még állnak, és talán a közeljövőben a „múzeumi negyed” alapját jelenthetik.   

A templomdombon épült 1783-ban a késő barokk református templom és 1787-ben a szintén késő barokk evangélikus templom. Ugyancsak itt áll a Helytörténeti Múzeum és Fotógalériának otthont adó egykori, XVIII. századi evangélikuslelkész-lak épülete. Ebben működik a Helytörténeti Gyűjtemény, a város híres alkotóinak emléket állító Borsos-terem, a Fekete István- és a Molnár Gábor-emlékszoba. Belvárosi épített örökségünk mellett azonban Ajka számtalan köztéri szoborral büszkélkedhet, melyek közül négy monumentális remekmű itt, ebben a kultikus környezetben, a templomdombon található. Aki szedett már gesztenyét itt ősszel, az észrevehette, hogy ebből a fából tizenhárom található a területen, a kopjafa mellett az aradi vértanúk emlékére.

Alattuk áll Illyés Antal „A forradalom születése” című heroikus szobra, mely az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek állít emléket. Kevesen tudják, de a szobor helyét az 56-os ajkai események jelölték ki, ugyanis a veszprémi egyetemisták a forradalom alatt kidolgozták a 20 pontos követelésüket, melyet másnap az ajkai egyetemisták a vasútállomástól a Kaszinóig vittek, közben itt, a templomdombon álltak meg először. Illyés Antal 1953-ban született, a Magyar Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán tanult Somogyi Józseftől. Számtalan köztéri alkotása között az ajkai a kilencedik munkája, mely mészkőbe faragva testesíti meg a forradalom erejét. Az alkotó így vall erről: „A felnövekvő nemzedék felfedezhet rajta újabb szépségeket, erőt, feszültséget.” A köztéri szobor szerepe többek között, hogy generációkat kössön össze, miközben érzelmeket vált ki a szemlélőből, jelen esetben egy történelmi esemény kapcsán. Illyés Antal szobra pedig éppen ilyen erős érzelmi hatással bír, a maga nemes egyszerűségében.

Két olyan szobor is található a templomdombon, melyek világrengető eseményre és azok áldozataira emlékeztetnek. Az egyik Somogyi Sándor I. világháborús emlékműve, mely az egyik legrégebbi köztéri alkotás Ajkán, 1926-ban készült. Az alkotó 1881-ben született, a híres párizsi Julien Akadémián tanult szobrászatot, majd később kerámiakészítést. Mindkét világháborút átélte, így élete végén már csak szürrealista pasztellképeket festett, talán egyfajta szabadulásként a borzalmaktól. A késő szecessziós szobor egy katonát és egy katonaruhába öltözött kisfiút ábrázol, aki talán a frontra kíséri édesapját, vagy a frontról hazatérőt üdvözli a kezében tartott virággal, ezt csak az alkotó tudná megmondani. A szobor magas talapzaton állva hirdeti egyrészt a harcos erejét, melyet a tölgyfa ág szimbolizál, másrészt a lehajtott fejű kisfiú alakjával mindazt a sok veszteséget, melyet a háború okozott. 1977. február 2-án a városrendezés részeként áthelyezték a szobrot az újtemetőbe, majd 1989. október 19-én lebontották a téren a szovjet emlékművet, így visszaköltözött a dombra, mai helyére.

Alatta áll Szentirmai Zoltán II. világháborús emlékoszlopa, mely egy töredék, jelképezi a kettétört életeket, a második világégés minden veszteségét. 2010-ben készült, felirata „állította kegyeletből az utókor” , mely szimbolikus főhajtás az áldozatok és hozzátartozóik előtt. Szentirmai Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész másik alkotása a Bakony apró madarai, mások szerint a Bakony apró állatai, mely a Városi Múzeum előtt áll. A mészkőbe faragott óriás fa lombjában és törzsénél bújnak meg az állatok, melyek a tágabb környezetünk varázslatosan színes faunáját jelenítik meg. Az alkotó szintén a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult, az ő  mestere is Somogyi József volt. Szerette ötvözni a természeti jelenségeket és az elvont gondolati tartalmakat, ebből a munkájából pedig az igazi, mindent felülmúló természetszeretet árad. Impozáns és üde színfoltja a múzeumkertnek, mely gyönyörködteti, elvarázsolja az erre járókat. Ha a templomdomb felé visz az útjuk, ne felejtsék szemügyre venni ezeket a műalkotásokat, hiszen most már sokat tudnak alkotókról, művekről egyaránt. Barangoljanak a belvárosban műértő szemmel, jó kirándulást mindenkinek!

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply