Csehországban ért földet Sztratosz Feri

Az indítás pillanatai (Fotó: Tisler)

Kisbusz és több személyautó parkolt le a vasvári kilátó mellett június 27-én délelőtt. A napos, meleg, szombat reggelen többen hintáztak, edzettek. Érdeklődve nézték a kiszálló idegeneket, akik pólóján ott volt a felirat, Bakonyi Csillagászati Egyesület. De mit keresnek ott? És mi az a doboz, amin egyikük azonnal elkezdett dolgozni a fűre leterített pléden? Többen odamentek érdeklődni.

A tagok, Ivanics Ferenc, Kauker Zoltán, Veisz András, Ivanics-Rieger Klaudia és a többiek örömmel meséltek. Elmondták, hogy az érdeklődők történelmi pillanatoknak lehetnek tanúi, ugyanis a Hunor névre keresztelt magaslégköri ballon egy Közép-Európában eddig példa nélkül álló kísérletben vesz részt. Egyidőben két, szinte teljesen azonos felszereltségű és méretű ballon indul egymástól csaknem 150 kilométer távolságban a sztratoszférába,  pontos időzítéssel, maximum 1-2 másodperces eltéréssel. Ez lehetőséget ad a légkör 0-35 kilométer közötti, a földi élet számára meghatározó rétegeinek fizikai állapot, légnyomás, hőmérséklet, páratartalom, horizontális irányú sebesség mérésére és az állapothatározók 150 kilométeres skálán tapasztalható eltéréseinek, változásainak megfigyelésére.

Az egyik ballont, Magort, a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumának szakmai koordinálásában működő DAMBALL kutatócsoport engedte fel,  a másikat a  Bakonyi Csillagászati Egyesület, ez utóbbit a budapesti StratoLab Kft.  szakmai segítségével.

Veisz András az alig egy kilós dobozba betette a felvételeket készítő kamerát, néhány mérőműszert, majd a két pilótát, az Űrbatyu I. fedélzetén már a sztratoszféráig eljutott Sztratosz Ferit és az újonc Felix Flomát. Az ajkai csapat nem hús-vér embert juttatott a világűr peremére, csupán két LEGO figurát.

A két társaság állandó telefonkapcsolatban volt egymással. Ahogy közeledett a felbocsátás ideje, fél 11, úgy nőtt az izgalom. Ekkor már kánikula volt, de a tagok többsége nem csupán a meleg miatt izzadt. Már 10 óra előtt minden a helyére került. Befutottak a soproni középiskolások infocseppjei is, amelyekben szintén több eszköz volt. Előkerült a palack, amelyből betöltötték a héliumot a ballonba. Ahogy a ballon mérete nőtt, úgy hágott az izgalom is a tetőfokára. A tagok élesítették az eszközöket, amelyekkel a kapcsolatot tartották a repülő műszerekkel. Felkerült az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárást mérő eszköze is. Még néhány telefonhívás, és szabad utat kapott Hunor a világűr felé. Mély levegővétel, izgalomtól piros arcok, majd teli torokból visszaszámlálás, 5-4-3-2  start! Jó utat Hunor!

Az indítók elengedték a zsinórt, Hunor emelkedni kezdett. Az idő szélcsendes volt, az égen még bárányfelhő sem látszott, így sokáig szabad szemmel is tudták követni a ballont. Az egyesület tagjai számítógépes szimulációkat futtattak, hogy meghatározzák a felbocsátásra leginkább alkalmas időpontot és helyszínt. Így lett 28-a és Vasvár. A tagok okostelefonnal egy applikáción keresztül követték az emelkedési sebességet és a koordinátákat. Amint kiderült, Hunor merre veszi az irányt, arra mentek ők is.

Sárváron volt az első megálló. Amíg Sztratosz Feriék emelkedtek, a csillagászok egy áruházban feltöltötték az ásványvíz készleteiket, majd felfrissítették magukat. A ballon közben a Somló hegy felé vette az irányt. A műszerek visszajelzésből kiderült, már több mint 10 ezer méter magasságban van. A soproni infocseppes diákok is rendszeresen jelentkeztek információkkal, adatokkal. A csapat Kisbérre indult. Ott már megszakadt a műszerrel a kapcsolat. Este Tatabánya körzetéből érkeztek gyenge jelek. Majd azok is megszűntek. A csapat hazaindult. Az eszközöket nézték, érkezik-e újabb adat. Nem jött. Másnap késő délelőtt András kapott egy sms-t, amelynek feladója tudatta, a kertje végében ért földet a ballon. Az üzenet a csehországi Opatovból érkezett. Öröm és megkönnyebbülés.

Pénteken, július 3-án Veisz András elnökségi tag hazahozta Hunort, a műszerek által rögzített adatok elmeséltek, hogy merre vezetett Sztratosz Feri és Felix Flomá útja.

 – Hunorunk június 27-én, délelőtt 11 órakor indult Vasvárról és június 28-án, délelőtt 9 óra 49 perckor ért földet Csehországban, Opatov faluban. Hunor maximális magassága a műszerek szerint 17208 méter volt – írta beszámolójában Veisz András.

– A landolásra egy társasház előtti zöldterületen került sor. Az eseményt több opatovi lakos is látta. A társasház lakói közül néhányan éppen az épület előtt tartózkodtak, amikor Hunor ejtőernyős leszállást hajtott végre. Nagy volt a meglepetés, mikor megtudták, hogy a repülő csomag egyenesen Magyarországról érkezett. Nem sokkal ezután a falu képviselőtestületének tagja, Švaříček úr, aki szintén a társasház lakója és szemtanúja volt a landolásnak, egyből SMS üzenetet küldött egyesületünk alelnökének, Veisz Andrásnak. András hamarosan meg is beszélt vele egy, mindenki számára megfelelő időpontot, mikor is személyesen veheti vissza Hunort. Erre a találkozóra július 3-án, pénteken került sor. Švaříček úr és családja barátsággal fogadta alelnökünket. A megtalálók egy magyarul beszélő, idősebb hölgy segítségével kommunikáltak Andrással, aki így még több részletet tudhatott meg a megtalálás körülményeiről- fogalmazott Ivanics Ferenc elnök.

Ezekből kiderült, hogy Hunor egy bokrosabb területre esett le, közel egy 7 méter magas fához. Ejtőernyője, műszergondolája és belső műszerei is sértetlenek voltak. Ennek ellenére azért nem úszta meg ezt az odüsszeiát veszteségek nélkül. A küldetés és az egyesület logójának matricái útközben leváltak a gondoláról. A ballonnal együtt indított, eldobható, az Országos Meteorológiai Szolgálat által adott meteorológiai rádiószonda szintén leszakadt útközben. Azonban szerencsére összességében semmi fontos nem tűnt el, vagy ment tönkre. Švaříček úr pedig nagy örömmel vette át az egyesület ajándékkosarát, melyben sok magyar finomságot talált az Unicumtól a tokaji aszúig.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply