Czingler Sándor és szívügye, a sakk-utánpótlás

Sakktábor (archív fotó: Györkös)

Ajka elmúlt hat évtizedes sakk életének első számú tanúja a most 82 éves Czingler Sándor. A Szolnokon született rendkívül sokrétű sportember Tata és Tatabánya érintésével érkezett Ajkára, ahol otthonra, munkahelyre, elfoglaltságra talált és családot alapított.

A tatai Vájáriskola, majd a tatabányai Bányaipari Aknászképző Technikum elvégzése után 1962-ben jött Ajkára és a Jókai bányában kezdett dolgozni. Közben rendszeresen továbbképezte magát és különböző feladatokat látott el – aknász, robbanóanyag raktár vezető, robbantásvezető, földtani szolgálat és munkavédelem – vezető beosztásokban.

Czingler Sándor

A bányászatban eltöltött harminc év után napjainkban sem szakadt el a bányaipartól. Ajkán nem is lehet elszakadni, hiszen a föld mélyében kialakult egymásra utaltság által legendás kollektívák jöttek létre az évtizedek alatt; a bajban segítettek egymáson, családjaikon és még napjainkban, amikor már lassan húsz éve megszűnt a bányák kihajtása, még mindig nagy az összetartás az egykori bányászok között.

Czingler Sándor munkája mellett többféle sporttal próbálkozott, végül a sakk lett az igazi szenvedélye. Kezdetben csak versenyzőként, majd párhuzamosan szervezőként és nemzetközileg elismert versenybíróként lett Ajka sakk életének mindenese. Az ASE, a Padragi Bányász, majd az Ajkai Alumínium, az Ajkai Bányász sport eredményeinek szemtanúja és részese. Jeleskedett az 1994 őszén alakult Ajka Városi Amatőr-Schnur Sakkegylet (ASSE) létrehozásában.

Napjaink másik jelentős egyesületét, a Bányász SK Ajka (alapítva: 1923.)  sportkörből tavaly hozták létre: Sentimento Ajka BSK néven, a fő támogató nevét beépítve. A Szuperligában, az NB II-ben és a megyei bajnokságban szerepelnek, míg az ASSE a megyei bajnokságban ér el szép eredményeket. Annak ellenére, hogy átjárhatóságok vannak a különböző bajnokságok között, jelentős létszámot szükséges biztosítani, hiszen versenyenként 12 fős csapatokat kell kiállítani.

Az Ajkán szervezett versenyek országos jelentőségűek: Magyar Senior Bajnokság, Magyar Rapid Bajnokság (Csaba Árpád Emlékverseny), Borostyán Torna és a Koloszár József Sakk Egyéni Emlékverseny. Ebből is látható, hogy településünkön nagy bázisa van ennek az ősidők óta űzött szellemi sportnak. A helyiek közül két FIDE mestert, Paksa Rudolfot és a tanítványt Egresi Mátét lehet kiemelni a mezőnyből, valamint Gaál Zsókát, aki jelenleg a világ legfiatalabb női nemzetközi mestere.

Czingler Sándor 1976-77-es tanévben sakk szakoktatói képzéssel gyarapította tudását a Veszprémi Egyetemen. 1994-től folytatta azt az utánpótlásnevelő munkát, amit még 1970-ben a Kaszinóban, majd a Bányász Sporttelepen kezdett az Alu és a Bányász színeiben. Jelenleg a művelődési központ József Attila utcai épületébe vannak a foglalkozások, heti három alkalommal 2-3 óra gyakorlást biztosítva 10-20 gyermek számára.

Paksa Rudolf  adja át sok évtizedes tapasztalatát a fiataloknak

Egyre több utánpótláskorú fiatalra van szükség, akik folytatni tudják a tapasztalt „öregek” által kitaposott utat. Ezért is hirdették meg az általános iskolákban a tanrendbe épített sakk-oktatást, amelyre két intézményben voltak nyitottak.

Gaál Renáta szülőként, pedagógusként és Balogh Béla intézményvezetőként az Eötvös Loránd-Kossuth Lajos Általános Iskola részéről támogatja és biztosítja a feltételeket a programhoz. Itt 18 alsós gyermek oktatását vezették be az alapoktól indulva.

A másik intézmény, amely részt vesz az oktatásban a Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium, ahol Kaufmann-né Géczi Beáta szülőként, Fenyvesiné Molnár Zsuzsanna, a József Attila utcai telephely intézményvezető-helyetteseként patronálja, segíti 24 gyermek részvételét a programban.

Az iskolai foglalkozások heti egy órában zajlanak Kosztolánczi Gyula tapolcai FIDE mester, Paksa Rudolf ajkai FIDE mester, Pongrácz Emil és Czingler Sándor irányításával. A gyermekek többsége szinte a 0-ról indult, de év végén már vizsgázni fognak a tanult anyagból, amelynek begyakorlása teszi ki az idő nagy részét. A kisgyerekek még nagyon lelkesek és ösztönzik őket a sikerekkel rendelkező tapasztalt társaik (Somogyi Barbara, Halmavánszki Dóra, Kaufmann Bertalan, László Antal Máté és Keresztény Erik). Természetesen a legnagyobb motivációt Gaál Zsóka nemzetközi eredményei adják a fiatalok számára.

Az edzők azon fáradoznak, hogy a rájuk bízott csoport logikai képessége, térlátása, a problémamegoldó készsége fejlődjön. Nem utolsó sorban minél jobban megszeressék a sakkot, mint közös játékot, ezáltal a versenyszellemük, a játékkultúrájuk gazdagodjon, a személyiségük jó irányba haladjon.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply