Czire Alpár kiállítás hatodszor Ajkán

A Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár augusztus 17-én Czire Alpár székelykeresztúri fotós Félrerángatott harangkötél című fotókiállítása várta az érdeklődőket. A kiállítást Szőke Melinda irodavezető nyitotta meg a VMK kiállítótermében. A tárlaton közreműködött még Bábics Valéria igazgató verssel és a Csengő Női Kamarakórus Kocsár Miklós kórusműveivel, Kanyárné Grünvald Petra vezényletével.

Czire Alpár székelykeresztúri fotós már nem ismeretlen az ajkaiak számára, hiszen a mostani már a hatodik kiállítása volt városunkban. A félrerángatott harangkötél hallatán mindenkinek a veszélyre figyelmeztetés jut eszébe. Régen egyéb kommunikációs eszköz hiányában így tudatták a néppel a katasztrófa közeledtét. Lehetett ez tűzeset, jégverés, esetleg idegen katonaság, mint a portyázó törökök váratlan megjelenése. Czire Alpár most a falakon elhelyezett képek üzeneteivel kongatja a vészharangot, ami nem a tűzvészre, hanem a körülöttünk zajló sebesen változó világban tapasztalható érték változásra, érték átalakulásra hívja fel a figyelmet. A tárlat képeit szemlélve egy idő utazásra indulunk egy eltűnőben lévő kor emlékképei segítségével. Szinte észrevétlenül leszünk részesei az alkotói szándéknak, megértjük azt az üzenetet, amit a fotós saját vizuális szókincsével fogalmazott meg. A képek lenyomatai a múltnak és a múló időnek egy-egy elkapott pillanatba sűrítve. Szőke Melinda egy 1944-ben íródott Radnóti Miklós verssel jellemezte Czire Alpár művészetét.

“Ember vigyázz, figyeld meg jól világod:

ez volt a múlt, emez a vad jelen, –

hordozd szívedben. Éld e rossz világot

és mindig tudd, hogy mit kell tenned érte,

hogy más legyen.”

A falakon elhelyezett képek több évnyi gyűjtőmunka eredményei, amelyek székelyföldi falvakban készültek. A fotók értékmegőrző kordokumentumként őrzik egy-egy vidéki udvar kincset érő használati tárgyait, a múló idővel együtt omladozó házfalakat, tornácot, az idős emberek békés arcvonásait, vele az őszinte tiszta tekinteteket. De felfedezhetjük a képeken a még élő és nyomokban tetten érthető Székelyföldi környezetet is, amit Aplár igyekezett megörökíteni a modern kornak. Ezek a meghitt pillanatok és életképek már eltűnőben és távolinak tűnnek a mai kor emberének. A kiállítás képeiben erősen érződik a fotós jelenléte, fotóiban ott van ő maga, a szíve, a lelke, az emberi tartása és a szülőföld iránti elkötelezettsége, tisztelete, amelyek nélkül fotói nem tudnának önálló életet élni. Az ajkai a kiállításra 30 képét hozta el, ami 5 kivételével fekete-fehér színben látható. Minden fotó egy sajátos egyedi címmel is párosul, ami gondolatébresztő voltával képes ráerősíteni a fotó mondanivalójára. A kiállítás augusztus 27-ig tekinthető meg.

 

életrajz: Czire Alpár 1976 április 24-én született Székelykeresztúron. Itt végezte a középiskolai tanulmányait, majd Brassóban szerezte a testnevelő tanári oklevelet. Tanárként dolgozik szülővárosában. A fotózást gyerekként kezdte, édesapja szárnya alatt, de komolyabban egyetemista korában foglalkozott vele. Fényképei nagy részén az ember áll a központi helyen és sokak számára ismerős élethelyzeteket hordoznak. A fotók témáit jellemzően fekete-fehérben jeleníti meg a képein. Számos fotóklub és a Magyar Fotóművészek világszövetségének tagja közel 50 egyéni és kétszer ennyi csoportos kiállításon vett részt szülőföldjén és szerte a nagyvilágba. Számos fotópályázaton nyert elismerést, díjat. Székelykeresztúr önkormányzata munkásságát Pro cultura díjjal ismerte el.

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply