Darazsak a kertben

Bár még nem érezzük a bőrünkön, de szeptember 1-gyel beköszöntött a meteorológiai ősz. Mindenki igyekszik még kihasználni a meleg napokat, és több időt tölteni kint a szabadban. De számolni kell sajnos, főként gyümölcsök közelében egy másik aktív résztvevővel is, a darázzsal. Ha lehet kerüljük el a fájdalmas találkozást és védekezzünk ellene környezetbarát házilag is kivitelezhető csapdákkal.

Az elmúlt években nagyon elszaporodtak az agresszív darazsak. Ahogy gyümölcsöt látnak, egyből rárepülnek. Ha pedig fenyegetve érzik magukat, támadnak. Ezért legyünk óvatosak a gyümölcsök szüretelése közben is. Szinte lehetetlen már a szabadban piknikezni, hiszen amint előkerül az étel vagy az üdítő, abban a pillanatban megjelennek a darazsak.

A másik kritikus helyzet, ha a fészekrakó helyüket közelítjük meg, azt ugyanis „őrök” védik és már néhány méteres távolságon belül támadásba lendülnek. A hazai darázsfajok közül a lódarázs a legveszélyesebb, mérete is tekintélyes, jóval nagyobb a többi fajhoz képest. De nem örömteli egy közeli találkozás a német darázzsal, a padlásdarázzsal és a kecskedarázzsal sem.

Sokunkat megdöbbentett az a hír amikor július végén, arról számoltak be, hogy egy ismert magyar rockzenész, Ribarics Tamás darázscsípés után esett kómába majd hunyt el. Majd néhány nap múlva egy szentendrei zöldségesüzletben egy férfiról szóltak hasonló hírek. Miért történt ez? Sajnos nincs válasz. Az, hogy valaki allergiás-e, az legtöbbször csak az első szúrás után derül ki. És az, hogy kinél vált ki olyan súlyos reakciót, hogy a lehető leghamarabbi orvosi ellátás tud csak rajt segíteni? Azt nem tudja megjósolni senki sem előre. Ezért a legtöbb amit tehetünk az az, hogy igyekszünk minden találkozást elkerülni ezekkel a sárga-fekete szárnyasokkal.

Nem kell feltétlenül vegyszereket igénybe vennünk ahhoz, hogy otthonunktól vagy kertünkben az érő gyümülcsöktől távol tartsuk őket. A legkörnyezettudatosabb és vegyszermentes megoldás ha mi magunk készítünk számukra darázscsapdát. Minden háztartásban akad egy-két üres műanyag PET-palack, amit néhány perc munkával szuper csalicsapdává alakíthatunk át. Lehet ez színes citromleves üveg vagy egy egyszerű ásványvizes palac is. A csapda első lépéseként vágjuk ketté a flakont, és a felső részét a tölcsér formát  fordítsuk meg és helyezzük bele az flakon alsó részébe. Kis ragasztóval vagy celluxal rögzítsük a két réteget egymáshoz. Öntsünk egy kis cukros vizet, vagy sört az üvegbe, ami nagyon csalogató lesz a rovaroknak. De ne felejtsünk minden esetben egy kis kanál ecetet sem hozzáadni a folyadékhoz, mert ez távol tartja majd a méheket a csapdától. Egy madzag, vagy drót segítségével könnyedén felakaszthatjuk oda, ahova szeretnénk. Így bármikor átrakhatjuk egy másik helyre. Ne felejtsük el időnként ellenőrizni, ha kell kiüríteni és pótolni a folyadékot benne. Ha csak néhány darazsat tudunk is így megfogni, már segítünk azokon, akik allergiásak a csípésükre. 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply