Egy hely, ami a babának és az anyának is jó

Ha nálad is alapfelszerelés a babakocsi, a pelenkatáska és a cumisüveg, de nem tudod hova indulhatnál ennyi extrával, ahol még a csemetéd is jól érzi magát, akkor van egy jó hírem. A baba-mama klub mindkettőtöknek remek lehetőség, ahol te tapasztalatot cserélhetsz más édesanyákkal (és végre felnőttekkel találkozhatsz), a baba pedig biztonságos körülmények között játszhat és fedezheti fel a világot. Két legyet egy csapásra. Jól hangzik, igaz? Pedig még Ajkáról sem kell kimozdulni érte!

A Civil Ház hátsó tükrös termébe invitál Klein-Szabó Laura csecsemő- és gyermeknevelő, gondozó szakember, a foglalkozások vezetője, ahol a klub idejére igazi játszóházzá alakul minden keddenként 9.30-11.30-ig. Laura ugyan még csak pár hónapja vezeti a találkozókat, de benyomásai pozitívak, amiket meg is osztott lapunkkal.

– Szakemberként és édesanyaként is szeretnék a szülőknek megfelelő tanácsokat adni, támogatni őket és segíteni nekik a gyermeknevelésben. A klub jó lehetőséget kínál a kötetlen beszélgetésre, de arra is, hogy új barátságok szülessenek. Ez különösen fontos, ugyanis az otthon lévő kisgyermekes anyukák gyakran magányosnak érzik magukat, holott ugyanazokkal a feladatokkal, kihívásokkal találkoznak nap, mint nap. Itt meg is oszthatják gondjaikat, kérdéseiket egymással. Továbbá boldogsággal tölt el, ha láthatom, hogyan fejlődnek az apróságok, hogyan nyiladozik érdeklődésük a külvilág iránt. A játék központi szerepet tölt be a foglalkozásokon, amit a három év alatti gyermekeknek és édesanyjuknak ajánlok.

Aki ellátogatna a klubba, az mire számíthat? Mi a forgatókönyv egy-egy ilyen alkalmon? Netán spontán alakul az együtt töltött idő?

– A kötetlen játék és beszélgetés mellett minden alkalommal egy kis közös énekléssel, mondókázással, ernyő játékkal – esetleg zenehallgatással – teszem színesebbé a programot. Csecsemőkortól egészen óvodás korig is alkalmas játékok (csörgők, labdák, puzzle, labdamedence, nyomda, autók) közül válogathatnak kedvükre a kicsik. A foglalkozásokon igyekszem otthon is elkészíthető fejlesztőjátékokkal is megismertetni az édesanyákat. A gyermekeknek tízórait kínálok, amely 2-3 féle gyümölcsből és nassolnivalóból áll. A tízórait közösen fogyaszthatják el, a közös étkezés ugyanis számos pozitív hatással bír. Többek között ösztönzőleg hat az új ízek kóstolására.

Az elmondottak alapján tehát a foglalkozás egyfajta felkészülés az intézményi nevelésre?

– Pontosan. A közös program erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot és segíti a bölcsődei, óvodai beilleszkedést is. A gyermekek rutint szereznek, közösségben vannak, megismerik a társas normákat és szokásokat. Közösségi tevékenységre, tanulásra is lehetőséget ad.

Úgy tudom, hogy vendégelőadókat is szoktál hívni alkalmanként.

– Igen, ezt is fontosnak tartom, hiszen a tudás átadása és a tanulás is hozzátartozik ahhoz, hogy valakiből felelős szülő legyen. A klubban járt már nálunk klinikai gyermek szakpszichológus, védőnő és kangatorna oktató is. Az édesanyák örömmel fogadják az új tapasztalatokat, nyitottak rá. Egy forró kávé mellett pedig a hallottakon túl a saját gondjaikat, kérdéseiket is meg tudják osztani, így egyetlen téma sem maradhat tabu nálunk. A szülés, szoptatás, hozzátáplálás, immunerősítés, dackorszak, vagy éppen magánéleti nehézségek is egyszerűbbek, ha kapunk támogatást hozzá.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply