Évmilliók nyomában jártak a szabadegyetem hallgatói

Nagy érdeklődés kísérte a Nyugdíjas szabadegyetem idei első előadását, az Életet az Éveknek Ajkai Nyugdíjas Klubok Egyesülete szervezésében a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ színháztermében február 10-én.

Vallerné Horváth Andrea, az egyesület elnöke köszöntötte a hallgatóságot a XXIV. évfolyam megnyitóján. Országosan is egyedülálló ez a sorozat, hiszen éves rendszerességgel ilyen sok előadást sehol nem tartottak. Az érdeklődés pedig egyre nagyobb, hiszen kevés szék maradt üresen a színházteremben, amikor Paksa Milán, a Bánki Donát Természetbarát Egyesület elnöke elkezdte előadását a Bakony és a Balaton-felvidék földtani csodáiról.

Paksa Milán nem volt ismeretlen a hallgatók körében

A biológia-testnevelés szakos középiskolai tanár geotúra-vezető jogosítvánnyal is rendelkezik, így az élő és az élettelen természeti környezet szakavatott képviselőjeként tartotta meg a rendkívül érdekfeszítő előadását. Visszavezette a hallgatókat a kezdetekbe, a 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett Föld világába. A Bakony és Balaton-felvidék legősibb Szilur (kb. 430 millió éve) kortól a 2,5 millió éve történt utolsó vulkánkitörésig terjedő időszak kőzetmozgásait és a hozzá kapcsolódó ma fellelhető bizonyítékait mutatta be időrendben. Többek között a balatonfőkajári agyagpalára, a Balatonalmádi mellett fellelhető permi vörös homokkőre, a Cuha-völgyben található mészkő lerakódásra, a közeli Úrkúton látható őskarsztra, a sümegi tengerliliomok maradványaira, a Darvas-tó lefejtett bauxitlencséire, Ajka közelében is található Szent László pénzeire, a tihanyi kecskekörmökre és a Pannon-tó ingóköveire hívta fel a figyelmet. A felsorolt képződmények mind elérhető közelségben vannak. Akik még nem jártak ezeken a helyeken, azok azért fognak elmenni, akik jártak, azok pedig más megvilágításban fogják majd megtekinteni ezeket a csodákat.

Paksa Milán előadása olyannyira felkeltette a jelenlévő hallgatóság, de főleg a természetjárók érdeklődést, hogy ezután a felfoghatatlan időbeni távolságokat is érezni fogják a lábuk alatt. Egy-egy kézbe fogott több millió éves kő, megkövesedett lenyomat elmélkedésre készteti a barangolót, hiszen mellette eltörpül egy emberöltő, de még az anatómiailag modern ember 300 ezer éves léte is.

Legközelebb február 24-én Mayer Balázzsal a Bakony erdeiben tehetnek egy kirándulást a szabadegyetem hallgatói.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply