Generációk tanulhatnak a természetről

???????????????

A Barabits Elemér Tanösvény avatásával, valamint előadásokkal ünnepelte a Csingervölgyi Vadaspark és Látogatóközpont a Madarak és fák napját május 12-én.

Dorner László alpolgármester a program fővédnöke, Schwartz Béla polgármester nevében mondott köszönetet Schenek Tamás tulajdonosnak, munkatársainak, az előadóknak. Az  alpolgármester megfogalmazta, hogy a nap folyamán sok hasznos dologgal gyarapodott a résztvevők tudása. Ajka Város Önkormányzata azért támogatta a beruházást, mert az ott dolgozók olyan közösségi teret hoznak létre, ahol a generációk megtanulhatják azt, hogyan kell tudatosan együtt élni a természettel. A létesítmény Ajka és térsége olyan közösségi tere, ahol szakmai konferenciákat lehet tartani, ahova nemcsak a térségből, hanem az országból, és talán egyszer külföldről is látogathatnak el szakemberek.

Az országban egyedülállóan órarend keretek között tartott Bejárható Magyarország programmal Horváth Csaba, az Ajkai Eötvös Loránd-Kossuth Lajos Általános Iskola pedagógusai ismertette meg az érdeklődőket. A programban a környezettudatosság, a környezetvédelem, az Egészséges életmód egyaránt helyet kap. A túrák mellett előadásokat, táborokat is szerveznek a diákoknak.

Az ajkai Szabó Márton biológus, a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa előadásában a borostyán kialakulásáról, az ajkai bányászat során a felszínre került darabokban a kutatók által fellelt, a tudomány számára addig ismeretlen állatfajtákról beszélt.

Szabó Márton elmondta, hogy az egyik felfedezett darázsfajt a 30Y zenekarról nevezték el Ajkanesia harmincipsziloni névre, hogy a zenekedvelők körében is népszerűsítését a tudományt. A zenekar több tagja ajkai kötődésű.

A másik faj a nagyapjáról kapta a nevét, aki bányászként egy balesetben elveszítette egyik lábujját. Így a tudomány világába Béla elveszett lábujja, vagyis Amissidigitus belae elnevezéssel került be. A harmadik darázsfaj Soós Miklós geológusról kapta a Spathiopteryx soosi elnevezést.

A kutató hozzátette, hogy akinek van a birtokában a borostyánokból, szívesen fogadná, ha felajánlaná, ugyanis a 85 millió éves darabokból értékes leletek kerülhetnek elő. Nemrég egy ajkai pedagógustól kaptak egy nagyobb darabot. Már az első vizsgálat kimutatta, hogy több rovart tartalmaz, így reményeik szerint újabb értékes leletek várhatók.

Az év madaráról, a barkóscinegéről és térség madárvilágáról dr. Kaufmann Gábor állatorvosi tartott vetítéssel egybekötött előadást. Barabits Elemér erdőmérnök, kutató a bakonyi berkenyefajokról szólt.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply