Hogyan palántázzunk?

A veteményes kertekben fontos betartani a talajkezelés és az ültetés szabályait, mivel a betakarításkor meghálálja a belefektetett energiánkat – mondta Bécsi János kertészmérnök, amikor felkerestük az aktuális kerti teendőkkel kapcsolatban.

Mit tehetünk, annak érdekében, hogy bő termést tudjunk betakarítani?

A palánták elültetése előtt a legfontosabb tavaszi feladat a talajfertőtlenítés, mert a talajban többféle élőlény él és szaporodik. Ezek roppant falánkak és különösen tavasszal minden növényi részt megrágnak, tönkretesznek. Alig várják, hogy a földbe helyezzük féltett palántáinkat és magjainkat.

gyj_becsi janos kertesz 4465-1Két héttel az ültetés előtt a talajfertőtlenítést feltétlenül el kell végezni a boltokban kapható szerekkel. A talajműveléskor láthatjuk, hogy milyen kártevőkkel találkozunk. A lótücsök, népi nevén a lótetű az egyik legveszélyesebb kártevő. Az lyukakat, amelyeket kifúr, egy kávéskanál csalétekkel kell megszórni, amit elfogyaszt és elpusztul tőle. Ezt a műveletet szinte naponta estefelé végezzük el, így kiirthatjuk. Kérdésünkre, hogy mi az oka a lótücsök elterjedésének, azt válaszolta a kertészmérnök, hogy a sok ugaron hagyott föld teret ad a férgeknek, rovaroknak.

Május az ültetés hónapja, amikor a fagyos szentek- Pongrác, Szervác, Bonifác- után a földekbe helyezzük a palántákat. Az időjárási jelentéseket azért figyelemmel kell kísérni, mert egy-két héttel csúszhat ez az időpont. A paprikát kettesével 40 cm X 40 cm-es területre ültessük el, amit először lehet fóliába is helyezni. A paradicsomot egyesével 60 cm X 50 cm-es területre szabad földbe palántázzuk, mellé karót helyezzünk, hogy majd a földdel ne találkozzon a termés. A paradicsom napjainkban elterjedt betegségei a rothadásos betegségek, amelyet réztartalmú szerrel kell permetezni az érésig, de a várakozási időre figyelemmel kell lenni. A paprika és a paradicsom tő köré pedig töltsünk földet, hogy a szél ne döntse meg. A korai káposztaféléket is májusban lehet már ültetni, természetesen egyesével. A leendő mérettől függ, hogy milyen távolságba ültessük egymástól. A karalábét 40 cm X 25 cm-es területre, a káposztát 60 cm X 60 cm- es területre helyezzük. A fejlődésük során tetvesedhetnek a káposztafélék, amelyet régen fahamuval kezeltek, de napjainkban decis rovarölőt használjunk. Ne feledkezzünk meg a naponkénti öntözésről sem, ha a természet elmulasztja.

gyj_becsi janos kertesz 4489A hagymafélék egyre gyakoribb betegsége, hogy kukacosodnak a hagymalégytől, amelyek bábállapotban telelnek át a talajban. Tapadó szerrel kevert rovarölővel kell lepermetezni havonta egyszer, mert ha nem használunk például szappanlét a tapadáshoz, akkor lepereg a levelekről a növényvédő szer, így semmit sem ér a munkánk.

A haszonnövények mellett a virágainkra is fordítsunk kellő figyelmet, ha szeretnénk szépen díszlő növényeket a kertünkbe, a balkonládáinkba vagy a temetőbe.

A hagymás virágainkat, például a kardvirágot június 10-ig 10 naponként dugványozzuk, így egész nyáron lesz szépen virágzó növényünk. Orbán után már biztosra lehet venni, hogy nem fagynak meg a kertészetekben kapható egynyári virágaink. Szabad földbe vethetjük a legényrózsát, büdöskét, őszi rózsát május végén, június 20-a után a török szegfűt, évelős szegfűt, árvácskát, amelyeket majd ősszel kell elpalántáznunk. A virágainkat megfelelő tápsót tartalmazó langyos vízzel öntözzük, akkor biztosan szépek lesznek egész nyáron.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply